Zamknij
REKLAMA

Złotnik czy jubiler - jakiego Orła Jubilerstwa potrzebujesz?

13:23, 25.08.2020 | materiały partnera

Złotnik jest od złota, a jubiler od pozostałych kruszców i metali szlachetnych? Założenie to dla obu specjalistów byłoby mocno krzywdzące, ponieważ jest dość dalekie od prawdy. O meandrach zawodu złotnika i jubilera słów kilka.

Złotnik – czym się zajmuje?

Historycznie to właśnie złotnik był pierwszym zawodem, który miał do czynienia z metalami szlachetnymi. Jego wyroby to jednak nie tylko biżuteria, ale również dewocjonalia, zastawy stołowe, sztućce, elementy dekoracyjne i użytkowe (np. klamki, krany), kielichy, monstrancje czy koperty użytkowe. Pierwotnie, złotnik zajmował się również wytwarzaniem zbroi dla dzielnych rycerzy. Warunek w tym wszystkim był i nadal jest jeden – złotnicy zajmują się tylko i wyłącznie metalami szlachetnymi.

Tak powstaje zawód jubilera

W momencie, w którym ludzkość odkrywa kamienie szlachetne potrzeba nowych specjalistów, potrafiących obrabiać nowe kruszce. Musieli oni władać innymi technikami, które pozwolą im poprawnie wykonać zlecenie. W tym czasie zdewaluowały się też funkcje metali szlachetnych. W porównaniu do kamieni były o wiele tańsze i łatwiejsze w obróbce. Zaczęły więc stanowić jedynie konstrukcję podtrzymującą dla brylantów, pereł czy rubinów. To kamienie wymagały szczególnej ekspozycji, ze względu na swoją wartość rynkową. W związku z przytoczonymi faktami jubiler zawsze jest złotnikiem, ale zasada nie musi działać w drugą stronę.

Jubiler, złotnik – gdzie znajdę najlepszych?

Z powyższego wynika, że najbardziej uniwersalnym fachowcem jest jubiler. Możemy jednak dla swojego zlecenia potrzebować kogoś, kto będzie bardziej zaangażowany w tworzenie form z metalu i wyciągnięcie jego naturalnego piękna. Bez względu na to, która profesja nas interesuje, specjalistów zarówno od metali, jak i kamieni szlachetnych, znajdziemy na stronie plebiscytu Orły Jubilerstwa (https://www.orlyjubilerstwa.pl/). Zestawienie najlepiej ocenianych przedsiębiorców podzielone jest na miejscowości tak, by łatwiej odnaleźć lokalnych twórców, których istnienia mogliśmy nie być świadomi. Ich kunszt musieli docenić poprzedni klienci, których głosy z witryn typu Groupon, Cylex, Panorama Firm czy Google Maps przyczyniają się w 100% do ich wygranej w plebiscycie Orły Jubilerstwa.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop