Zamknij
REKLAMA

Okulary do komputera - sposób na zmęczone oczy

13:07, 02.09.2020 | materiały partnera

Coraz więcej osób jest zatrudnianych w zawodach, które w praktyce oznaczają pracę przy biurku, przed ekranem komputera. Często wspomina się o szkodliwym wpływie takiego trybu życia na nasz kręgosłup, ale także wrażliwy narząd wzroku jest narażony.

W naszą codzienność wkroczyła elektronika i wszechobecne ekrany — i nic nie wskazuje na to, by tendencja miała się zmienić. Komputery i smartfony stały się nieodłącznymi towarzyszami naszego życia, a dla wielu osób podstawowym narzędziem pracy i rozrywki. Tryb życia znacznej części społeczeństwa obejmuje ośmiogodzinny dzień pracy przed komputerem, a następnie — relaks przed telewizorem lub komputerem. W drodze do pracy lub w wolnych chwilach przeglądamy Facebooka i Instagrama. Słowem — wielu z nas prawie całe dnie patrzy w ekran. Nawet w tej chwili.

Ekrany to duże wyzwanie dla naszych oczu!

Jasno świecący ekran, emitujący dużą ilość światła niebieskiego, to naprawdę duże wyzwanie dla naszego wzroku. Pracując przed komputerem lub wpatrując się w ekran smartfona, mrugamy nawet 5 razy rzadziej. Na dodatek patrzymy na urządzenia z bliskiej odległości, co sprawia, że mięśnie, które odpowiadają za akomodację oka, cały czas pracują.

Efektem takiej wytężonej pracy wzroku (najważniejszego ludzkiego zmysłu, który dostarcza nam aż 80% informacji o otaczającym świecie!) może być przewlekłe zmęczenie, trudności z zasypianiem i niższa jakość snu. Często pojawiają się również bóle głowy. Ekrany bezpośrednio szkodzą też naszym oczom, pogłębiając wady wzroku, powodując pieczenie i zaczerwienienie oczu, a czasem prowadząc do tzw. zespołu suchego oka. W dłuższej perspektywie taki stan wpływa nie tylko na nasze gorsze samopoczucie, ale także obniżenie wydajności pracy. Coraz więcej osób sięga po okulary korekcyjne damskie lub męskie, zauważając, że obraz stał się nieostry i rozmyty. Dlatego jeśli regularnie pracujemy przed komputerem, możemy — a nawet powinniśmy — właściwie chronić nasze oczy.

Jak można chronić wzrok podczas pracy przed komputerem?

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujemy, a także o zaopatrzenie się w krople nawilżające do oczu. Warto stosować je w zależności od potrzeb. Kropelki — tzw. sztuczne łzy — są dostępne bez recepty. Stanowią niewielki wydatek, a przynoszą ulgę zmęczonym oczom i pozwalają nawilżyć gałkę oczną, narażoną na wysychanie podczas długiej pracy przed monitorem.

Prawdziwą rewolucją w ochronie wzroku okazały się specjalne powłoki do szkieł okularowych. Można w nie wyposażyć okulary korekcyjne damskie na stronie eyewear24.net i męskie lub kupić tzw. okulary „zerówki”, bez żadnej korekcji, za to chroniące oko dzięki specjalnym powłokom. Podstawę stanowi powłoka antyrefleksyjna, którą dziś stosuje się w większości okularów. Zmniejsza ona ilość refleksów świetlnych pojawiających się na ekranie komputera oraz poprawia kontrast. 

Jednak najlepsze efekty daje powłoka zwana Blue Control czy też Blue Cut, czyli taka, której zadaniem jest zatrzymywanie światła niebiesko-fioletowego. Osoby, które stosują tego typu filtr ochronny, zauważają dużą różnicę i mniej męczą się podczas pracy przed komputerem. Choć soczewki blokujące światło niebieskie są droższe, taka inwestycja jest zdecydowanie opłacalna.

Jeśli spędzamy przed ekranem co najmniej kilka godzin każdego dnia, dobrym nawykiem będą regularne badania wzroku. Pamiętajmy, że wzrok jest naszym „narzędziem” pracy (oraz najważniejszym zmysłem) i powinniśmy dbać o niego ze szczególną troską.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop