Zamknij
REKLAMA

Deklaracja PIT 28 - czym jest i jak rozliczyć?

10:07, 10.02.2021 | materiały partnera

Deklaracja PIT 28 to wyjątkowy dokument, który rozlicza się wtedy, gdy w ubiegłym roku podatkowym uzyskano zryczałtowane przychody na jednym z dwóch pól: prowadząc działalność pozarolniczą bądź dzięki uzyskaniu przychodów z tytułu dzierżawy, najmu, podnajmu czy innych podobnych form. Mając w planach rozliczanie się właśnie tym rodzajem deklaracji warto wiedzieć, iż termin składania mija w innym terminie, niż najpowszechniejszego PIT-u 37.

1. Do kiedy złożyć deklarację PIT 28?

2. Kiedy wybrać podatek zryczałtowany?

3.. Jak wypełnić PIT 28?

4. Plusy i minusy rozliczania się w formie ryczałtu?

5. Zalety rozliczania PIT-ów online

Do kiedy złożyć deklarację PIT 28?

PIT 28 to deklaracja dedykowana podatnikom rozliczającym się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Wiele osób zadaje sobie pytanie, do kiedy należy złożyć tę deklarację. Urząd Skarbowy przyjmuje je nieco krócej, niż PIT 37, gdyż termin jej składania upływa 1 marca. Deklarację można złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym, w obecnych czasach warto jednak skorzystać z możliwości złożenia deklaracji online.

Kiedy wybrać podatek zryczałtowany?

Formę opodatkowania, jaką jest podatek ryczałtowy należy wybrać samemu. Wystarczy złożyć odpowiednią deklarację. Warto mieć na uwadze, by zrobić to do dwudziestego dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszego dochodu z faktu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej bądź uzyskania przychodu z umowy najmu, dzierżawy lub innych.

Jak wypełnić PIT 28?

Deklarację PIT 28, podobnie jak inne, można bez problemu wypełnić w Urzędzie Skarbowym w formie papierowej, jak i w domu za pomocą jednego z programów komputerowych. Bardzo pomocny okazuje się być program e-pity, w którym wszystko zostanie wyliczone za podatnika, dzięki czemu nie trzeba zbytnio się wysilać i stresować się pomyleniem rubryk. Wypełnienie deklaracji PIT online to bardzo proste zadanie, które wymaga poświęcenia jedynie kilku minut wolnego czasu.

Plusy i minusy rozliczania się w formie ryczałtu?

Osoby rozliczające się za pomocą deklaracji PIT 28, czyli na zasadzie ryczałtu, mogą liczyć na kilka zalet tej formy. Ogromnym plusem dotyczącym tego rodzaju działalności jest fakt, iż można korzystać z księgowości uproszczonej. Nie wymaga się dokładnej ewidencji kosztów, całkowicie wystarcza regularnie prowadzona ewidencja przychodów. Rozliczanie metodą ryczałtu to korzyść głównie dla osób, które nie mogą liczyć na zbyt duże przychody, a ponadto koszty prowadzenia są niewielkie.

Rozliczanie tą metodą ma również swoje wady. Deklaracja PIT 28 nie daje możliwości rozliczania się wraz z małżonkiem lub dzieckiem, które rodzic wychowuje samotnie.

Zalety rozliczania PIT-ów online

Termin składania zeznania podatkowego PIT 28 za 2020 rok mija znacznie wcześniej, niż składanie innych deklaracji. PIT 28 powinien zostać złożony do 1 marca 2021. W tym roku wypada to w poniedziałek, dlatego warto dokładnie zaznaczyć sobie tę datę, by nie zapomnieć o tym obowiązku. Jeśli jednak tak się zdarzy, warto wypełnić deklarację PIT online. Jest to dużo szybsza metoda i wygodniejsza metoda, aniżeli osobiste wycieczki do Urzędu Skarbowego, które i tak mogą zakończyć się fiaskiem z powodu źle wypełnionego dokumentu. Deklaracja online wypełniona za pomocą programu obliczy wszystko za podatnika, dzięki czemu od razu będzie wypełniona prawidłowo i nie będzie posiadać błędów. Dodatkowym atutem dokumentów składanych online jest fakt, że nie trzeba się ruszać z fotela, by deklaracja PIT 28 trafiła do odpowiedniego adresata.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%