Zamknij
REKLAMA

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej

15:43, 18.05.2021 | materiały patnera

Książeczka mieszkaniowa przez długi czas stanowiła bardzo dobrą formę oszczędzania na własne mieszkanie lub dom. Wiele osób odkładało na niej swoje oszczędności, ale dewaluacja złotego doprowadziła do sytuacji, w której straciły one na swojej wartości. Wiele osób postanowiło więc zlikwidować książeczki mieszkaniowe, aby otrzymać z nich chociaż niewielką część wartości. Warto jednak wiedzieć, że ostatnio pojawiła się nowa możliwość związana z otrzymaniem tak zwanej premii gwarancyjnej w przypadku osób, które posiadają tego rodzaju książeczki mieszkaniowe. Jak to więc działa?

Obecna premia gwarancyjna

Premia gwarancyjna jest wypłacana w przypadku wydatków związanych z remontem. Może dotyczyć to na przykład wymiany okien lub przeprowadzenia kompleksowego remontu. Dotyczy to także wkładu związanego z zakupem własnych czterech kątów. Ustawodawca rozszerzył możliwość wykorzystania premii gwarancyjnej o dodatkowe cele na początku 2021 roku.

Nowa premia gwarancyjna

Książeczki mieszkaniowe wystawione do 23 października 1990 roku mogą zostać zlikwidowane, aby otrzymać z nich premię gwarancyjną. Premia gwarancyjna może posłużyć na opłaty związane z przekształcaniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. To tylko jedna z możliwości. Drugą możliwością jest kwestia związana z wymianą ogrzewania domu ze względu na kwestie ekologiczne. Można więc wymienić stary, nieekologiczny piec na nowoczesny system ogrzewania zgodny z najnowszymi standardami.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Gdyni, Chwarzno-Wiczlino

Jak uzyskać premię gwarancyjną?

Premia gwarancyjna można być uzyskana w prosty sposób. Wystarczy udać się z taką książeczką mieszkaniową do jednego z wielu oddziałów PKO BP w ciągu maksymalnie 90 dni od poniesionych kosztów związanych z wymienionymi celami premii gwarancyjnej. W banku należy złożyć odpowiedni wniosek. Należy też zadbać o to, aby mieć dowód w postaci na przykład faktur związanych z tym konkretnym działaniem. Aby móc z takiej premii skorzystać należy też zadbać o to, aby zarejestrować posiadaną książeczkę mieszkaniową do końca 2021 roku.

Cesja książeczki mieszkaniowej

Warto w tym kontekście także wiedzieć, że jeśli właściciel danej książeczki mieszkaniowej nie widzi podstaw, aby wykorzystać te środki we właściwy sposób to istnieje możliwość przeprowadzenia cesji. Polega to na przeniesieniu własności danej książeczki na kogoś z najbliższej rodziny. Koszt takiej operacji wynosi 70 złotych. Można więc z powodzeniem przenieść książeczkę z dziadków na wnuków, aby to oni mogli skorzystać z możliwości związanych z premią gwarancyjną.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%