Zamknij
REKLAMA

Czym kierować się przy wyborze karmy dla kota?

13:19, 08.07.2021 | materiały patnera

Choć wybór karmy dla kota wydaje się być prostym zadaniem, to właścicielom mruczków sprawia mnóstwo problemów! W końcu nie może być ona niskiej jakości. Pamiętajmy, że żywienie w ogromnym stopniu wpływa na zdrowie, jak i samopoczucie futrzaków. Poza tym koty to drapieżniki, dlatego w kociej karmie nie może brakować mięsa. Nie powinny natomiast znajdować się zboża, czyli zbędne wypełniacze. Co należy uwzględnić, wybierając najlepsze jedzenie dla kota? Dowiedz się!

Karma mokra - najpopularniejszy wybór

Na sklepowych półkach możemy znaleźć właściwie dwa rodzaje karm dla kotów:- karma mokra dla kota- karma sucha dla kota.Te pierwsze są znacznie częściej wybierane ze względu na dużą wilgotność, która jest nawet na poziomie 80%! Koty niechętnie zaglądają do misek z wodą, dlatego podawanie mruczkom mokrej karmy to świetny sposób, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Mogą być one podstawą kociego menu. Istotne jest również to, że w dobrych jakościowo karmach mokrych możemy znaleźć nawet 80% mięsa!

Karma sucha - idealne uzupełnienie diety

Wielu właścicielom mruczków wydaje się, że dieta futrzaków może opierać się jedynie na suchej karmie. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ sucha karma bardzo obciąża kocie nerki. Uwzględniając to, że koty niewiele piją wody, w ten sposób możemy zaszkodzić mruczkom. Dlatego najlepiej suchą karmę podawać jedynie jako dodatek. Pamiętajmy jednak, aby w jej składzie nie znajdowały się zboża, natomiast obecna była duża zawartość mięsa. Mogą znajdować się również inne dodatki takie jak ziemniaki, ryż, czy kukurydza, lecz najważniejsze jest mięso. Unikajmy niepotrzebnych wypełniaczy w postaci jęczmienia, owsa czy innych zbóż powszechnie dodawanych do kocich posiłków.

Karma na specjalne potrzeby mruczków

Mruczki niestety bardzo często zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi. Do najczęstszych zaliczamy problemy z układem moczowym. Dotykają one zwłaszcza kotów po sterylizacji lub kastracji. Najczęściej spowodowane są one podawaniem mruczkom niskiej jakości karmy, dlatego tak ważne jest, aby wybór kociej karmy był dobrze przemyślany. Bardzo często okazuje się, że koty z tego typu problemami wymagają innej karmy - specjalistycznej, która wpływa na poprawną pracę nerek. To samo dotyczy mruczków, które zmagają się z różnymi alergiami - w ich przypadku również niezbędne są specjalistyczne karmy.

Co jeszcze można podawać kotom?

Czy dieta mruczka musi opierać się jedynie na gotowych karmach ze sklepu? Niekoniecznie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urozmaicić ich żywienie i od czasu do czasu podawać im gotowane mięso (koniecznie bez dodatku przypraw!), niesłodzony nabiał, czy gotowane jajka. Dobrym pomysłem może być też wątróbka, którą uwielbiają mruczki. Jeśli natomiast chodzi o to, czego kategorycznie nie powinno być w kociej diecie, to przede wszystkim mleko, surowe białka jaj, czy chociażby wieprzowina.

Karmy bytowe i uzupełniające

Ustalając żywienie kota, powinniśmy skupiać się przede wszystkim na karmach bytowych, czyli takich, które dostarczają do kocich organizmów wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Istnieją również karmy uzupełniające, które są świetnym dodatkiem kociej diety, lecz absolutnie nie mogą stanowić jej podstawy. Wynika to głównie z tego, że nie znajdziemy w nich cennych witamin, minerałów oraz wystarczającej ilości tłuszczu. Jeśli szukasz dobrych jakościowo karm dla kotów, to koniecznie zapoznaj się z bogatym asortymentem firmy Wataha pod linkiem: https://karmawataha.pl

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%