Zamknij
REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

12:07, 18.08.2021 | materiały partnera

Żeby zakupione mieszkanie spełniało nasze wymagania - było maksymalnie funkcjonalne i estetycznie, musimy przeprowadzić w nim prace remontowe. Wykończenie mieszkania to bardzo czasochłonny i kosztowny proces, dlatego trzeba dokładnie go zaplanować i przeprowadzić. Pierwsze, co powinniśmy się dowiedzieć, ile to kosztuje?

Kupno mieszkania to zawsze duży wydatek

Kupno mieszkania jest sporym wydatkiem, niezależnie, czy stajemy się posiadaczem nowego mieszkania w Wejherowie, czy nabywamy je z drugiej ręki w jednej z wielkich aglomeracji. W każdym przypadku musimy wyłożyć na nie sporą ilość gotówki, posiłkując się często kredytem hipotecznym. A przecież samo kupno to nie wszystko, bo w większości przypadków musimy je doprowadzić do stanu użyteczności. A nawet jak jest w dość dobrym stanie, to niekoniecznie prezentuje się tak, jakbyśmy chcieli. To wymaga dodatkowych środków pieniężnych. Jak dużych?

Kosztorys - pomaga kontrolować wydatki

Wszystko oczywiście zależy między innymi od wielkości mieszkania, jego stanu, lokalizacji. Decyduje też o tym pochodzenie nieruchomości - czy jest z rynku pierwotnego czy wtórnego. Mimo tych czynników, jedno jest pewne - trzeba się przygotować na niemałe koszty. Żeby dokładnie je wyliczyć, należy wykonać wstępny kosztorys, żeby mieć dokładną kontrolę nad wydatkami. Weźmy jednak pod uwagę to, że nawet najbardziej precyzyjne wyliczenia mogą nie wytrzymać próby w zderzeniu rzeczywistością. To oznacza, że wydatki mogą być wyższe, niż założyliśmy, co wobec szybko rosnących cen materiałów budowlanych i stawek dla firm wykonujących prace remontowe, raczej nie powinno dziwić.

Łazienka - ile trzeba przeznaczyć pieniędzy na jej wykończenie?

Zdecydowanie najbardziej wymagającym pomieszczeniem, jeśli chodzi o koszty wykończenia, jest łazienka. W kosztorysie musimy uwzględnić cenę płytek podłogowych i naściennych, pamiętając o tym, by nie było to produkty najniższej jakości. Średnia cena za płytki wynosi 50 zł za metr kwadratowy, ułożenia zaś 70 zł. Oczywiście, do robocizny trzeba doliczyć koszty materiałów, jak grunt, klej do płytek i fug. Na wyposażenie łazienki składa się kilka najważniejszych elementów - kabina prysznicowa lub wanna (plus baterie) od 1000 do 1500 zł, sedes (od 400 do 800 zł), umywalka z baterią (od 200 do 500 zł), drzwi wejściowe (500-1000 zł).

Kuchnia - tu również trzeba sporych inwestycji

W kuchni również musi się znaleźć kilka obowiązkowych elementów, wszystkie one przyczyniają się do tego, że pomieszczenie jest maksymalnie funkcjonalne, czyli służy do przygotowywania i przechowywania różnych potraw. Obowiązkowo więc musimy zainwestować w kuchenkę gazową lub elektryczną, zlewozmywak, lodówkę, okap, zmywarkę itp. Zależnie od budżetu, za podstawowy sprzęt możemy zapłacić już 1000 zł, ale też wydać 10000 zł. A przecież doliczyć jeszcze trzeba meble, by nie tylko mieć tu idealne warunki do gotowania, ale i wspólnego spożywania posiłków.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%