Zamknij
REKLAMA

Pompa ciepła split czy monoblok?

10:08, 02.09.2021 | materiały partnera

Jeśli zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła typu powietrze-woda jako alternatywy dla tradycyjnych metod grzewczych, stoi przed tobą decyzja, jaki rodzaj pompy wybrać. Na rynku dostępnych jest sporo rewelacyjnych modeli pomp ciepła, jest zatem z czego wybierać. W poniższym artykule skupimy się na różnicach między pompą ciepła typu monoblok, a typu split.

Monoblok i split - ten sam cel

Oba rodzaje pomp ciepła typu powietrze-woda ogrzewają budynek dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, a konkretnie powietrza. Powietrze, przechodząc przez poszczególne elementy układu grzewczego, oddaje energię cieplną, która finalnie trafia do grzejników czy ogrzewania podłogowego i sprawia, że mieszkańcy domu mogą cieszyć się komfortową temperaturą w pomieszczeniach. Pompy ciepła powietrze-woda cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko z powodu rosnącej świadomości ekologicznej, ale też z powodu stosunkowo prostej ich instalacji. W przeciwieństwie do gruntowych pomp ciepła, nie są konieczne głębokie odwierty dla wprowadzenia sond pionowych czy poziomych kolektorów. Montaż powietrznej pompy ciepła trwa zwykle dwie, trzy doby. Poszczególne różnice w typach pomp powietrze-woda, czyli między pompą typu monoblok, a pompą typu split, wynikają jednak z budowy urządzeń. W związku z nieco odmienną od siebie budową posiadają też odmienne parametry pracy.

Różne konstrukcje pomp ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła typu monoblok stanowi jedno urządzenie, w którym znaleźć możemy pełen, kompletny układ chłodniczy. Znajduje się tam zatem zarówno sprężarka i skraplacz, jak i zawór rozprężny, parownik oraz wentylator. Obudowa pompy ciepła typu monoblok jest hermetyczna, zamknięta. Do połączenia z instalacją grzewczą wykorzystuje się izolowane połączenie hydrauliczne. 

Jeśli mamy zaś do czynienia z typem split, na konstrukcję składają się dwie jednostki: zewnętrzna i wewnętrzna. Obie jednostki muszą być ze sobą połączone. Można to osiągnąć poprzez zamontowanie rur, w których przepływać będzie czynnik chłodniczy w postaci gazowej i ciekłej. W zewnętrznej jednostce pompy ciepła typu split znajduje się parownik, sprężarka z zaworem rozprężnym oraz wentylator. W jednostce wewnętrznej zaś, która montowana jest w ogrzewanym budynku, znajdują się: skraplacz, pompa obiegowa, tłocząca wodę grzewczą do instalacji odbiorczej i automatyka, która steruje pompą ciepła. 

Odmienne moce pomp ciepła

Zarówno pompy ciepła powietrze-woda monoblok jak i split występują w wersji inwerterowej. Oznacza to, że posiadają płynną modulację mocy grzewczej. W pompie ciepła typu split zwykle mamy możliwość dopasowania mocy grzewczej do zapotrzebowania na ciepło. Możemy tak dopasować moc urządzenia, aby reagowało ono na bieżąco i zwiększało temperaturę w domu (za pomocą zwiększenia mocy pompy ciepła), kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać. 

Zalety pompy ciepła monoblok

Pompy te są produkowane i scalane jeszcze w fabryce. Oznacza to, że kupując ten rodzaj pompy ciepła, jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na błędy w toku podłączania i komponowania poszczególnych jej elementów. Z racji tego, że pompy ciepła monoblok są izolowane termicznie i akustycznie, wydają się pracować nieznacznie ciszej od pomp ciepła typu split. 

Wady pompy ciepła monoblok

Jeżeli liczyliśmy na niedrogą inwestycję w tanią pompę ciepła, w przypadku pompy typu monoblok możemy poczuć się rozczarowani. Ponadto rozszczelnienie układu na skutek błędu podczas produkcji pompy może powodować ubytki gazu chłodniczego, tym samym nieprawidłową pracę pompy. 

Zalety pompy ciepła split

Pompy ciepła typu split charakteryzują się niższymi kosztami montażu niż w przypadku pomp monoblok. Biorąc pod uwagę możliwość dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze, tańsza opcja pompy ciepła nierzadko jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. W przypadku pompy ciepła typu split nie zachodzi też ryzyko zamarznięcia wody w wymienniku. Wodna instalacja hydrauliczna znajduje się w całości wewnątrz budynku.

Wady pompy ciepła split

Sprawność pompy ciepła typu split jest wprost proporcjonalna do bliskości między modułami i sposobu przeprowadzenia rurek. Większa odległość i zaginanie rurek teoretycznie mogłyby obniżyć sprawność urządzenia. W praktyce jednak każdy poważany producent  pomp ciepła przy większej odległości montażu zaleca instalatorowi dobijanie czynnika chłodniczego, np. 16 g/m, co eliminuje obniżenie wydajności urządzenia.

Niezależnie od tego, czy wybieramy rozwiązanie typu monoblok czy split, warto pamiętać o tym, że sam pomysł instalacji pompy ciepła jest bardzo dobrą drogą prowadzącą do posiadania nowoczesnego i ekologicznego systemu grzewczego. Pompy ciepła w Gdyni na Pomorzu czy w Ełku na terenie Mazur cieszą się niesłabnącą popularnością właśnie dlatego, że stanowią nową jakość systemów grzewczych.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%