Zamknij
REKLAMA

Wychowanie patriotyczne - jak zadbać o to w szkole?

13:42, 03.09.2021 | materiały partnera

Gdy pomyślimy o szkole, w pierwszej chwili przychodzi nam na myśli pisanie wypracowań, liczenie zadań z matematyki czy zajęcia z wf'u. Jednak tak naprawdę szkoła nie tylko uczy, ale również wychowuje. Poza standardowym materiałem przerobionym na zajęciach z podręczników szkolnych istnieje wiele kwestii związanych z procesem kształtowania tożsamości. Jedną z nich, związaną z ukrytym programem jest z pewnością wychowanie patriotyczne. Nasze dziedzictwo kulturowe, tradycje to bogactwa, które powinny być przekazywane od najmłodszych lat. Dzieci spędzają w szkole bardzo dużo czasu, więc to na barki nauczyciela spada ich edukacja w tym kierunku.

Czemu tak ważne jest wychowanie obywatelskie?

Kształtowanie postaw obywatelskich i społecznych w edukacji szkolnej jest kluczowe. To fundament, na którym jesteśmy w stanie zbudować cały system wartości. Od jego wykonania zależy np. sposób rozumienia i wypełniania ról społecznych w dorosłym życiu, jak również odczuwanie więzi z krajem i właściwe reprezentowanie go zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Dzięki wszechstronnemu rozwojowi uczniów można wychować przyszłe pokolenie świadomych ludzi, którzy wiedzą kim są i potrafią się odnaleźć w Polsce, Europie i na całym świecie. Podstawowe kwestie na ten temat znajdziemy w podręcznikach szkolnych, jednak, żeby miało to odpowiednią wartość nauczyciel musi się zaangażować, tak by zajęcia były interesujące i zostały w pamięci najmłodszych na długo. 

Jakie są ciekawe formy przekazania tych treści w szkole?

Jak możemy się domyślać, jeśli chodzi o wychowanie patriotyczne za bardzo nie pomogą nam podręczniki szkolne. Oczywiście znajdziemy tam treści związane z tym tematem, jednak ich ilość jest niewystarczająca, a do tego forma przekazu nie do końca daje wystarczający wydźwięk. Kluczową rolą nauczyciela jest rozpoczęcie dyskusji w klasie na temat podstaw patriotycznych lub ważnych wydarzeń państwowych. Dzieci bardzo chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami, dzięki czemu bardziej angażują się w zajęcia. Możemy również wykorzystać różnego rodzaju gry, krzyżówki lub mapy myśli. Wisienką na torcie mogą być zajęcia plastyczne -robienie kotylionów, malowanie flagi Polski czy tworzenie kolaży na podstawie mapy może być wspaniałą, a także wartościową zabawą. 

Dodatkowe aktywności

Poruszona przez nas kwestia ma bardzo praktyczny wydźwięk i nie da się jej nauczyć w teorii, a nawet byłoby to bez sensu. Dlatego poza wiedzą z podręczników szkolnych, a także tą przekazaną przez nauczycieli liczy się praktyka. Zabierajmy i angażujmy najmłodszych w uroczystości państwowe, pokazujmy im to i odpowiadajmy na pojawiające się pytania. Dzięki temu będą dorastać w pewnym obyciu, utrwalając zakorzenione nawyki. Świetną opcją dla naszych dzieci jest również angażowanie w różnego rodzaju społeczności. Np. działanie w kołach naukowych czy samorządzie szkolnym może być wspaniałą przygodą, a także nauczyć praw i powinności panujących w grupie. W ten sposób dzieci zyskują fundamenty do funkcjonowania w różnego rodzaju grupach i stowarzyszeniach w przyszłości. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%