Zamknij
REKLAMA

Czym są wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu na życie?

13:01, 25.10.2021 | materiały partnera
Skomentuj

Wśród istotnych punktów, które znajdują się w każdej polisie ubezpieczeniowej, pojawiają się tak zwane wyłączenia odpowiedzialności. Jak bardzo istotny jest ten punkt? Co się w nim zawiera i jakie ma znaczenie dla osoby ubezpieczonej i beneficjentów? Wyjaśniamy.

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania?

Bez względu na rodzaj umowy ubezpieczeniowej, aby doszło do wypłaty zadośćuczynienia, muszą zostać spełnione określone warunki. Jeśli wszystkie okoliczności wystąpienia szkody, urazu lub śmierci zgadzają się z zapisami w umowie, to towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci upoważnionej osobie odszkodowanie, którego maksymalna wysokość jest równa sumie ubezpieczenia. Są jednak sytuacje, kiedy okoliczności nie są w 100% zgodne z zakresem ubezpieczenia lub wprost są skutkiem złamania prawa. W niektórych wypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zapis o innych okolicznościach, niezawartych w umowie, które uruchomią procedurę wypłaty odszkodowania. Dochodzi wówczas do indywidualnej oceny, czy dane zdarzenie faktycznie kwalifikuje się do zadośćuczynienia. 

Istnieją jednak takie zdarzenia i okoliczności, które automatycznie sprawiają, że nie ma mowy o uznaniu szkody i wypłacie odszkodowania. To są właśnie wyłączenia odpowiedzialności. Za te zdarzenia towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie brało odpowiedzialności finansowej. To jeden z kluczowych elementów polisy na życie, dlatego powinniśmy dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem lub zwrócić się do eksperta, który wytłumaczy nam wszystkie zawiłości związane z ubezpieczeniem. Warto pamiętać, iż niektóre wyłączenia mogą mieć formę karencji, a więc będą obowiązywać przez ściśle określony czas, np. 12 miesięcy. 

Jakie wyłączenia odpowiedzialności mogą dotyczyć polisy na życie? 

Jednymi z najczęściej spotykanych wyłączeń odpowiedzialności są te dotyczące przyczyny śmierci ubezpieczonego. Poza wspomnianymi wyżej karencjami, które mogą obejmować np. poważne choroby, w wyłączeniach odpowiedzialności znajdziemy m.in. samobójstwo czy wypadki, które ubezpieczony spowodował, będąc pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających. Ponadto zadośćuczynienie nie zostanie wypłacone, gdy ubezpieczony:

  • uprawiał sporty ekstremalne i z ich powodu doznał szkody, a ubezpieczenie nie obejmowało tego typu aktywności,
  • uczestniczył w przestępstwie,
  • złamał prawo (np. kierował pojazdem mechanicznym bez ważnego prawa jazdy, znacząco przekroczył prędkość)
  • uczestniczył w zamieszkach, protestach itp

Wypłata odszkodowania również będzie niemożliwa, gdy do śmierci ubezpieczonego bezpośrednio przyczynił się beneficjent. Należy jednak pamiętać, iż wyłączenia odpowiedzialności będą różnić się w zależności od firmy ubezpieczeniowej, którą wybierzemy. Dla osób, które szukają idealnej oferty, polecamy wizytę w gdańskim oddziale multiagencji Eurofinance https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-na-zycie-gdansk/?utm_campaign=seo. Dlaczego to dobre rozwiązanie? Po pierwsze, masz dostęp do kilkunastu ofert polis na życie w jednym miejscu, a po drugie, w wyborze najlepszej propozycji pomoże Ci doświadczony agent, który rozumie Twoje potrzeby. Dobre ubezpieczenie wybierzesz już po kilkunastu minutach rozmowy! Nie zwlekaj, zadbaj o finanse swoich najbliższych natychmiast. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%