Zamknij
REKLAMA

Rząd wprowadza nowe ograniczenia. Redukujemy kontakty do minimum

13:44, 24.03.2020 | hs za: KPRM/Ministerstwo Zdrowia
Skomentuj
REKLAMA

- Wprowadzamy #ZostańmyWDomu w życie - poza najważniejszymi sytuacjami jak wyjście do sklepu, apteki czy wyprowadzenie psa. Bądźmy rozsądni, ratujmy życie swoich bliskich oraz zdrowie i życie medyków, bo oni są na pierwszej linii frontu – powiedział minister Łukasz Szumowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można jednak spotykać się z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostajemy w stałym pożyciu.

- Musimy dalej ograniczać zgromadzenia - do absolutnego minimum. Zakaz kontaktowania się bliskiego z osobami, zakaz zgromadzeń, nie oznacza tego że można kontaktować się przez internet - wykorzystujmy do tego środki komunikacji elektronicznej. Wszystkie dotychczasowe ograniczenia dotyczące galerii handlowych, restauracji i pubów - nadal obowiązują. Proszę, abyśmy trzymali się tych zaleceń – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu. Ty wyjście do pracy i po niezbędne zakupy w aptece czy sklepie spożywczym. Zakaz spacerów, gromadzenia się w miejscach publicznych. Przemieszczanie się jedynie w ilości 2 osób.

- Wprowadzimy również ograniczenia dotyczące komunikacji publicznej - dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa. Nie może być tłoku, musi być dystans. Zostawmy te środki dla osób, które muszą udać się do zakładu pracy czy do sklepu. Wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. To bardzo trudna faza - ograniczenia dotyczą każdego z nas. Ta decyzja jest niezbędna, by maksymalnie ograniczyć naszą aktywność. Wszystkie sprawy poza niezbędnymi odłóżmy na później – dodaje M. Morawiecki.

Do zera sprowadzamy wszelkie spotkania. Rząd wprowadza radykalne ograniczenia jakichkolwiek kontaktów międzyludzkich. Na bieżąco Policja będzie kontrolowała i oceniała ruch mieszkańców na ulicach. Zakazuje się wspólnych spacerów z dziećmi czy wędrówki po lesie. Większy monitoring będzie prowadzony wśród osób przebywających na kwarantannie. Dla osób łamiących te postanowienia będą sypały się mandaty.

Ograniczenia będę na razie obowiązywały do soboty 11 kwietnia.

- Jeśli nie ograniczymy naszych kontaktów do minimum to nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy większej liczby ludzkich żyć. Wiem że jest trudno, ale proszę o jeszcze większe ograniczenia. Bardzo proszę zostańmy w domu – podsumował swoje wystąpienie minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Mamy 8 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 7 osób z woj. podkarpackiego i 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego.

Jednocześnie z przykrością informujemy, że zmarła dziewiąta osoba zakażona koronawirusem. To 68-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Puławach. Jego stan był ciężki, miał również choroby współistniejące.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 774/9 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

(hs za: KPRM/Ministerstwo Zdrowia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

GośćGość

1 0

Nie blokujcie testów!!! Jak mnustwo ludzi do maja umrze, to i tak nie wygracie wyborów. 😤 14:05, 24.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA