Zamknij
REKLAMA

UWAGA! Resort klimatu chce pozwolić na 3-frakcyjną segregację odpadów

22:44, 11.09.2020 | PAP/foto blickpixel/pixabay.com
Skomentuj
REKLAMA

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba poinformował senatorów, że ministerstwo chce w wyjątkowych sytuacjach pozwolić samorządom na zbieranie odpadów w trzech frakcjach, a nie jak to jest obecnie w pięciu.

Od 1 lipca 2017 roku obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który wyznacza standard segregacji odpadów w Polsce. Jego konsekwencją było zastosowanie pięciu pojemników na odpady: niebieskiego – na papier; zielonego – na szkło, żółtego – na metale i tworzywa sztuczne, brązowego – na bioodpady, np. resztki jedzenia, czarnego – na odpady zmieszane.

Ozdoba wyjaśnił, że chodzi o zmianę przepisów, które pozwoliłoby np. na zbieranie w jednym pojemniku metalu, plastiku i szkła.

Zwrócił jednak uwagę, że wprowadzenie trzyfrakcyjnego sytemu zbiórki zależałoby od technicznych możliwości samorządów, późniejszego wyodrębnienia takich odpadów, spełniania odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu.

Ozdoba podkreślił, że nie byłaby to generalna zasada, tak by nie rozmontować obecnie działającego 5-kubłowego systemu segregacji odpadów.

Wiceminister uczestniczył w czwartek w posiedzeniu senackiej komisji środowiska, na którym poruszany był temat wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności (ROP) producentów, a także systemu kaucyjnego w Polsce.

ROP wymusi na producentach produktów w opakowaniach finansowanie zbierania i zagospodarowywania odpadów opakowaniowych na poziomie znacznie wyższym niż ma to miejsce obecnie.

System kaucyjny miałby zafunkcjonować razem z rozszerzoną odpowiedzialnością producentów - tłumaczył wiceminister. Dodał, że zgodnie z przygotowaną propozycją, system miałby być "bezparagonowy". Byłby dobrowolny i nie opierał się na obowiązkowym wprowadzeniu automatów, w których moglibyśmy zostawić np. palikową butelkę. Ozdoba przyznał, że analizy ekonomiczne wskazują, że system oparty na automatach byłby bardzo drogi, a jego koszty byłby przerzucane na klientów.

Według Ozdoby przykładem dobrze funkcjonującego sytemu kaucyjnego jest ten wprowadzony przez browary. Klienci mogą zostawić szklane butelki w sklepie i odzyskać kaucję.

Według zapowiedzi resortu ROP miałby zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2022 roku.

mick/ woj/

(PAP/foto blickpixel/pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA