Zamknij
REKLAMA

Czy czekają nas nowe wybory? 14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii, w tym Jan Krzysztof Ardanowski

14:02, 18.09.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Sobolewski poinformował, że w prawach członka partii zostali zawieszeni oprócz Ardanowskiego, Kowalczyka i Kołakowskiego również: Katarzyna Czochara, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Agnieszka Górska, Teresa Hałas, Jerzy Małecki, Krzysztof Szulowski, Piotr Uściński, Marek Wesoły, Bartłomiej Wróblewski oraz Sławomir Zawiślak.

Czy w związku z zamieszaniem w Sejmie i zawieszeniem posłów PiS czekają nas nowy wybory parlamentarne?

I taką ewentualność trzeba rozważyć. Sytuacja w Obozie Zjednoczonej Prawicy jest napięta. Być może okazać się, że koalicja rządząca rozpadnie się w ciągu kilku dni. Równie dobrze obecny kryzys może jeszcze mocniej zintegrować rządzącą większość.

Sytuację wykorzystuje Borys Budka już ogłosił: "Jesteśmy gotowi na wybory, zaczynamy rozmowy o zbudowaniu większości". Zapowiedział również, że w weekend rozpocznie rozmowy z obecnymi parlamentarzystami w sprawie budowy trwałej koalicji, która jeszcze w obecnej kadencji podejmie się sformułowania koalicji większościowej i powołania nowego rządu, które zadba o zdrowie Polaków i bezpieczeństwo finansowe kraju.

Obecni posłowie z naszego okręgu:

AZIEWICZ Tadeusz - KOALICJA OBYWATELSKA

BIERNACKI Marek - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

DZIAMBOR Artur Erwin - KONFEDERACJA

HORAŁA Marcin Michał - PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

KONWIŃSKI Zbigniew Marek - KOALICJA OBYWATELSKA

KRZYWONOS-STRYCHARSKA Henryka Krystyna - KOALICJA OBYWATELSKA

MRÓWCZYŃSKI Aleksander Mikołaj - PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

MÜLLER Piotr Józef - PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

NOWACKA Barbara Anna - KOALICJA OBYWATELSKA

PLOCKE Kazimierz Florian - KOALICJA OBYWATELSKA

RUTKA Marek Andrzej - SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ

SENYSZYN Joanna - SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ

SROKA Magdalena Joanna - PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

ŚNIADEK Janusz - PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Senatorem z Gdyni jest Sławomir Rybicki.

Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii zawieszonych zostało w piątek czternaścioro posłów PiS, w tym minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Henryk Kowalczyk i Lech Kołakowski - poinformował szef komitetu wykonawczego Krzysztof Sobolewski.

To konsekwencja zagłosowania przez tych posłów przeciwko uchwaleniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego, który ma być dozwolony tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Pomimo zarządzonej przez szefa PiS dyscypliny w głosowaniu przeciw noweli opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski, dwóch Porozumienia, a 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu.

Politycy z kierownictwa PiS, w tym Sobolewski oraz szef klubu Ryszard Terlecki, zapowiedzieli wcześniej, że w piątek będą podjęte decyzje Kaczyńskiego co do zawieszenia w prawach członków PiS tych posłów, którzy byli przeciwni, wstrzymali się od głosu, bądź nie będą mogli usprawiedliwić w sposób wystarczający nieobecności na głosowaniach nad projektem tej noweli.

Terlecki informował zarówno w czwartek, jak i piątek, że zawieszenie w prawach członka partii będzie się wiązało także z utratą funkcji i stanowisk w Sejmie oraz strukturach okręgowych.

Spośród zawieszonych w prawach członka PiS, Lech Kołakowski to były wiceszef klubu, Henryk Kowalczyk pełni funkcję szefa komisji finansów publicznych, Zbigniew Dolata i Jerzy Małecki to wiceszefowie komisji edukacji, a Bartłomiej Wróblewski to wiceszef komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Jedynym spośród zawieszonych, który pełni funkcję we władzach okręgowych, jest Zbigniew Dolata - to wiceszef okręgu nr 37 Konin.

Politycy z kierownictwa PiS nie wykluczyli też perspektywy rządu mniejszościowego, ze względu na zachowanie podczas głosowania posłów z koalicyjnych Solidarnej Polski i Porozumienia.

Uchwaloną w piątek w nocy ustawą o ochronie zwierząt zajmie się teraz Senat. Wicemarszałek Senatu z PiS Marek Pęk podkreślił, że dyscyplina głosowania w sprawie tej ustawy dotyczy również senackiej części klubu. "Będzie to dla nas kolejny test lojalności, uczciwości i sumienności naszych senatorów" - oświadczył Pęk. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Mateusz Roszak

rbk/ mro/ itm/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA