Zamknij
REKLAMA

Czy uczniowie nadal będą korzystać z bezpłatnych przejazdów?

08:50, 10.09.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

Na sesji absolutoryjnej (23 czerwca 2020r.) prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zapowiedział cięcia w komunikacji. Nie powiedział na czym będą polegać owe cięcia.

Wcześniej informowaliśmy o wstrzymaniu wprowadzenia wspólnego biletu metropolitalnego, który miałby obowiązywać na terenie całego Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Bilet ten miał kosztować 150 zł (normalny), 75 (ulgowy). Dziś kosztuje 230 zł. Jednak Gdynia musiałaby pokrywać koszty w kwocie 2,5 miliona zł (dziś płaci 1,4 mln. zł).

Dług miasta rośnie. Władze muszą szukać oszczędności. Już kilka miesięcy temu Stowarzyszenie Bryza pytało kiedy władze Gdyni wycofają się z bezpłatnych przejazdów dla uczniów. Na przykład w Poznaniu wycofano się z bezpłatnych przejazdów dla uczniów i od 1 lipca br. dzieci i młodzież znów muszą podróżować komunikacją miejską z płatnym biletem.

Wraz z powrotem nauczania stacjonarnego uczniami zapełniły się gdyńskie autobusy i trolejbusy, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami korzystają z transportu miejskiego za darmo.

Nie wiadomo jednak jak długo to potrwa i czy mówiąc o cięciach w komunikacji prezydent Szczurek miał również na myśli likwidację bezpłatnych przejazdów dla uczniów.

Skierowaliśmy do rzecznika Urzędu Miasta pytania. Kilka dni po naszych pytaniach w serwisie miejskim ukazał się materiał przypominający o ulgach dla uczniów mieszkających w Gdyni. Nie wynika jednak z niego jak długo będzie obowiązywała bezpłatna możliwość korzystania z komunikacji miejskiej.

Dlatego nasze pytania są nadal aktualne, przedstawiamy je poniżej:

1. Czy rozważana jest taka możliwość - zawieszenia lub likwidacji bezpłatnych kursów komunikacją miejską w Gdyni dla uczniów?

2. Czy rozważana jest wersja przywrócenia biletów dla uczniów w dni wolne (soboty, niedziele, święta, ferie)?

3. Czy w związku z rozpoczęciem roku szkolnego jest prowadzony monitoring ilości uczniów korzystających z autobusów i trolejbusów komunikacji miejskiej?

4. Czy wiadomo, na których liniach jest największe natężenie?

5. Czy rozważa się "wypuszczenie" na trasę dodatkowych autobusów i trolejbusów, a jeśli tak to na jakie linie?

Gdyńscy uczniowie od ponad 2 lat korzystają z bezpłatnych przejazdów autobusami i trolejbusami ZKM Gdynia. Z okazji rozpoczętego roku szkolnego przypominamy jednak o konieczności posiadania dokumentu uprawniającego do darmowego przejazdu!

– Gdynia dba o najwyższy poziom szkół, ale również i o to, aby zapewnić uczniom sprawny, bezpieczny i darmowy transport do placówki – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia Pamiętajmy jednak o posiadaniu dokumentów, które będą informacją dla kontrolerów biletów w pojazdach ZKM Gdyni, że możemy skorzystać z bezpłatnego przejazdu.

Dzieci do lat 7 jeżdżą w Gdyni bez konieczności posiadania biletu bez względu na to, czy są mieszkańcami naszego miasta (na podstawie dowodu lub innego dokumentu z informacją o wieku). Starsi uczniowie – zarówno szkół podstawowych i ponadpodstawowych – jeżdżą za darmo, ale tylko na podstawie dokumentu poświadczającego, że mieszkają w Gdyni!

Sprawdź, czy w Twojej legitymacji szkolnej jest wpisany Twój adres zamieszkania! Jeśli go nie ma, potrzebujesz dodatkowego dokumentu! Wystarczy pisemne zaświadczenie ze szkoły. Polecamy jednak założenie Karty Mieszkańca, która prócz darmowego przejazdu oferuje znacznie więcej przydatnych funkcji. Co ważne, posiadanie Karty Mieszkańca sprawi, że legitymacja szkolna nie będzie już potrzebna w pojazdach ZKM.

Jeśli masz już Kartę Mieszkańca, pamiętaj tylko o przedłużeniu uprawnień przypisanych do swojej karty. Aby to zrobić wystarczy zabrać aktualną legitymacją szkolną i do 30 września odwiedzić Infobox Gdynia przy ul. Świętojańskiej 30 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00.

Od września możliwe będzie również przedłużenie uprawnienia do darmowych przejazdów ZKM dla dzieci do lat 7, które wygasa 31.12.2020 roku.Uwaga! Jeżeli data ważności Karty dziecka upływa 31 grudnia 2020r., pozostaje ona ważna do 31 sierpnia 2021 roku. Po tym czasie należy złożyć wniosek ponownie.

Szczegółowe informacje na temat bezpłatnych przejazdów dla gdyńskich dzieci i młodzieży znajdują się na stronie zkmgdynia.pl, w pliku "FAQ - Najczęściej zadawane pytania "Jazda na Legitymację" - do pobrania na dole strony lub pod numerem infolinii gdyńskiego ZKM: 801 174 194 (dla połączeń stacjonarnych) i +48 695 174 194 (dla połączeń komórkowych). Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora.

Tymczasem przypominamy jacy uczniowie mogą obecnie korzystać z bezpłatnych przejazdów:

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych – na obszarze Gdyni – do 31.12. roku ukończenia 20 lat z adresem zamieszkania w Gdyni (dopuszcza się przejazd w Gm. Kosakowo linią 105 na trasie: Pogórze Górne – Kosakowo-Cmentarz Komunalny oraz liniami 194 i 305 na całej ich długości) – na podstawie legitymacji szkolnej (wg wzoru MEN i MKiDN) lub Karty Mieszkańca w ramach projektu Moje Miasto Gdynia z zapisanym uprawnieniem

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych – na obszarze Sopotu – do 31.12. roku ukończenia 20 lat z adresem zamieszkania w Sopocie – na podstawie legitymacji szkolnej (wg wzoru MEN i MKiDN) z adresem zamieszkania.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych – na obszarze Rumi – do 31.12. roku ukończenia 20 lat z adresem zamieszkania w Rumi - uprawnienie nie obowiązuje w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia każdego roku – na podstawie legitymacji szkolnej (wg wzoru MEN i MKiDN) z adresem zamieszkania lub legitymacji szkolnej z zaświadczeniem o zameldowaniu w Rumi.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych – na obszarze gm. Żukowo – do 31.12. roku ukończenia 20 lat z adresem zamieszkania w gminie Żukowo – na podstawie legitymacji szkolnej (wg wzoru MEN i MKiDN) z adresem zamieszkania.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych – na obszarze gm. Kosakowo – do 31.12. roku ukończenia 20 lat z adresem zamieszkania w gminie Kosakowo (dopuszcza się przejazd w Gdyni liniami: 165, 194 i 265 na trasie: Pogórze Górne - Obłuże, przystanek „Maciejewicza”) – na podstawie legitymacji szkolnej (wg wzoru MEN i MKiDN) z adresem zamieszkania.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych – na obszarze gm. Szemud – do 31.12. roku ukończenia 20 lat z adresem zamieszkania w gminie Szemud (dopuszcza się przejazd w gminie Żukowo liniami 191 i 193 oraz w gm. Wejherowo linią 191) – na podstawie legitymacji szkolnej (wg wzoru MEN i MKiDN) z adresem zamieszkania.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych do dnia 31.12. roku ukończenia 24 lat – na podstawie legitymacji szkolnej (wg wzoru MEN i MKiDN).

Uczniowie i studenci zagranicznych szkół i uczelni do ukończ. 26 roku życia – na podstawie międzynarodowej legitymacji ISIC (International Student Identity Card).

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%