Zamknij
REKLAMA

Uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W nowych covidowych warunkach. Szkoły wykazały się kreatywnością

23:24, 14.10.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/foto II LO/ZSAE
Skomentuj
REKLAMA

Są mentorami, przewodnikami i opiekunami. Edukują i pomagają uczniom poszerzać horyzonty. Każdego dnia dbają o rozwój intelektualny dzieci i młodzieży. Dzisiaj swoje święto mają wszyscy nauczyciele i pracownicy oświaty. 14 października obchodzimy bowiem Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji życzenia dla gdyńskich pedagogów przygotowali włodarze miasta. Tradycyjnie przyznano również medale i nagrody dla osób szczególnie zasłużonych dla szkolnictwa.

14 października w całym kraju obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. To największe święto polskiej oświaty. Dzień, w którym docenia się wysiłki, pasję i energię, z jaką nauczyciele, dyrektorzy oraz wszyscy pracownicy oświatowi dbają o wysoki poziom kształcenia dzieci i młodzieży. To oni budują markę gdyńskiej edukacji. Ich pracę i zaangażowanie szanują nie tylko uczniowie, ale i władze miasta.

Gdyńskie szkoły z obchodami "Dnia Nauczyciela" musiały dopasować się do wymogów wynikających z obostrzeń. Nie mniej jednak uczniowie i nauczyciele wykazali się kreatywnością i znalezieniem sposobów na uczczenie tego najważniejszego dla edukacji dnia.

W większości szkół świętowano zdalnie. W I Akademickim Liceum Ogólnokształcącym grupa uczniów zebrał się w gabinecie dyrektor Lidii Łączyńskiej i stamtąd zdalnie przeprowadzono akademię - były piosenki, wiersze i skecze. W II LO im. Adama Mickiewicza odbył się uroczysty apel - pierwszy w maseczkach, w prawie 90 letniej historii szkoły. Apel był również świętem "pierwszaków" - złożyli uroczyste ślubowanie.

W Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych Samorząd Uczniowski w imieniu wszystkich uczniów składał życzenia nauczycielom.

W XIV LO im. Mikołaja Kopernika Dzień Edukacji Narodowej uczczono filmowo. "Sami wybitni" to film stworzony z okazji obchodów Dnia Nauczyciela. Pierwotnie był pisany jako sztuka, jednak obecna sytuacja zmusiła grupę artystyczną XIV LO do wzięcia pod warsztat innego środka wyrazu.

W Zespole Szkół Jezuitów pierwszaki z podstawówki nagrały specjalny filmik:

Tradycyjne uroczystości nie mogły się odbyć. Odwołano również imprezy dla nauczycieli - przeniesiono na inny dogodny termin.

Kuratorium Oświaty poinformowało, że z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej w województwie pomorskim, Wojewoda Pomorski i Pomorski Kurator Oświaty, mając na względzie bezpieczeństwo zdrowotne, podjęli decyzję o przełożeniu Wojewódzkiej Uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, zaplanowanej na dzień 14 października 2020 roku. Odznaczeni, a także wyróżnieni nauczyciele i pracownicy oświaty zostaną uhonorowani w innym terminie.

Specjalne życzenia gdyńskim pedagogom złożyli: prezydent Wojciech Szczurek i wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.

– Z okazji Dnia Edukacji Narodowej chciałbym złożyć, w tym szczególnym i trudnym roku, najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za Waszą pracę i służbę dla gdyńskiej edukacji – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– W imieniu całej Gdyni Edukacyjnej serdecznie życzę Państwu wszystkiego dobrego i dziękuję za to, że każdego dnia zmieniacie na lepsze nasze placówki oraz życia uczniów. Wasze zaangażowanie i pasja są energią, które napędzają działanie szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych i innych placówek oświatowych w Gdyni. W każdym z tych miejsc, dzięki Państwu najmłodsze gdynianki i najmłodsi gdynianie mogą zawsze liczyć na pomoc i wsparcie. I za to szczególnie dziś Państwu dziękuję – dodaje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Szczególne słowa do wszystkich pedagogów z naszego miasta skierowała także przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta Joanna Zielińska.

Jesteście mentorami, przewodnikami i opiekunami gdyńskich dzieci i młodzieży. Od Was zależy, jak będzie wyglądało nasze miasto i kraj za kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt lat. Wtedy to Wasi uczniowie będą nadawać kierunek ich rozwojowi. Widząc Wasze zaangażowanie, jestem spokojna o efekty pracy pedagogicznej i wychowawczej – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Nauczyciele uhonorowani

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w gdyńskich szkołach organizowane są uroczyste apele, podczas których uczniowie dziękują swoim nauczycielom. Pracownicy oświaty są też jednak wyróżniani tego dnia w inny, szczególny sposób. Osoby szczególnie zasłużone dla szkolnictwa i gdyńskiej edukacji otrzymują nagrody i medale.

W tym roku Medale Komisji Edukacji Narodowej przyznano 56 osobom. To wyróżnienie jest nadawane za zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli. Z rekomendacji gdyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego odznaczenie to trafiło dodatkowo do dwóch osób. Ponadto złoty medal za długoletnią służbę otrzymało 17 osób, srebrny trafił do 2, a brązowy powędrował do kolejnych 3 pracowników oświaty.

Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymało 5 nauczycieli. Z kolei nagrodą Pomorskiego Kuratora Oświaty uhonorowano 13 pedagogów.

Tradycyjnie swoje nagrody przyznaje również Prezydent Gdyni. Tym razem wyróżniono nimi 89 nauczycieli oraz 58 pracowników administracji i obsługi.

Swoje odznaczenia postanowiła też przyznać Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, która uhonorowała członków Związku za znaczące zasługi w dziedzinie oświaty i wychowania oraz pracy związkowej.

Szczegółowa lista odznaczonych i nagrodzonych znajduje się w załączniku.

https://mlodagdynia.pl/upload/PDF/LISTA_ODZNACZONYCH_I_NAGRODZONYC.pdf

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/foto II LO/ZSAE)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA