Zamknij
REKLAMA

Szymon Machnowski popłynie charytatywnie dla Sławka, który ma uszkodzona całą lewą półkulę mózgu, uszkodzeniu uległ także cały ośrodek mowy

18.41, 19.01.2021 Mariusz Sieraczkiewicz/foto Szymon Machnowski/FB
Skomentuj
REKLAMA

Szymona Machnowskiego - bosmanmat w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni - poznaliśmy przy okazji akcji charytatywnej na rzecz  3 letniego Emilka - synka przyjaciół, który cierpi na wodogłowie i epilepsję.

W ubiegłym roku płynął kajakiem z rodzinnego miasta Włocławka do Gdyni. Ruszył 4 maja by 11 dopłynąć do Gdyni Teraz zaplanował trzy razy dłuższą trasę.

[ZT]40138[/ZT]

"Chciałbym zapowiedzieć kolejny samotny - charytatywny spływ kajakiem. W tym roku zaczynam dużo wcześniej - koniec lutego, początek marca. Zwiększy się nie tylko zimno, ale i dystans - tym razem nie 300km, a ponad 1000km Wisły. Wystartować planuję nieopodal źródeł królowej polskich rzek i zakończyć przy jej ujściu do morza. Spływ potrwa około 20 - 25 dni i podobnie jak w zeszłym roku - popłynę sam."  - mówi Szymon. Rejs całą Wisłą - takie wyzwanie postawił sobie Szymon.

Tak Szymon opisuje historię Sławka, dla którego zrealizuje swój charytatywny rejs kajakiem przez Wisłę.

"Spływ ten w całości poświęcę mojemu serdecznemu koledze, który potrzebuje naszej pomocy - Sławkowi. Sławka poznałem na początku swojej kariery wojskowej - służyliśmy razem w Darłowie. To dobry, pomocny i ciepły człowiek, który teraz sam potrzebuje pomocy. W dniu 16.08.2018 roku Sławek doznał rozległego udaru mózgu, najpierw niedokrwiennego a kilka godzin później krwotocznego, potocznie mówiąc wylewu. Niestety los tak postanowił, iż pomoc nadeszła zbyt późno, by podać jakiekolwiek leki trombolityczne, które cofnęłyby skutki niedotlenienia mózgu. Neurologowie byli bezsilni, jedynie co wtedy powiedzieli to to, że trzeba czekać i rodzina powinna przygotować się na najgorsze. W końcu Sławek otworzył oczy i pojawiło się światełko w tunelu. Spędził w szpitalu, najpierw na oddziale neurologii a potem na oddziale rehabilitacji neurologicznej ponad 3 miesiące. Robił drobne postępy, zaczął rozumieć co nieco i chodzić samodzielnie. Po powrocie do domu razem z ukochaną małżonką rozpoczęli żmudną, długotrwałą i bardzo kosztowną rehabilitację. Nadal jednak jest osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji.

Sławek ma uszkodzona całą lewą półkulę mózgu, uszkodzeniu uległ cały ośrodek mowy, co skutkuje obszerną afazją mieszaną i niedowładem połowiczym prawej strony ciała. W styczniu 2019 zdiagnozowano padaczkę poudarową, jak mówią lekarze jest to skutek rozległego wylewu krwi do mózgu. Na dzień dzisiejszy udało się, dzięki rehabilitacjom i ogromnej sile woli Sławka, by wstał z łóżka i samodzielnie zaczął chodzić. To dość sporo. Nadal jednak nie wszystko rozumie, pojedyncze słowa, zdania czy wyrazy. Nie potrafi też pisać ani czytać. Niewiele też mówi, chciałby więcej, lecz niestety. Bardzo ciężko nam się jest komunikować. To bardzo stresujące przeżycie, gdyż mąż nie potrafi mi przekazać co go boli, co by chciał, ogółem to największy koszmar dnia codziennego. W tym wszystkim pomogłyby zajęcia z neurologopedą niestety odbywają się one jedynie prywatnie. Są to koszta ponad możliwości finansowe rodziny. Godzina z neurologopedą to koszt 100zł. Sławek tygodniowo potrzebuje ich minimum 4 godziny. Korzystamy z rehabilitacji fizjoterapeutów głównie na NFZ to ilość i częstotliwość zabiegów fizjoterapeutycznych jest niewystarczająca i potrzebna jest też rehabilitacja prywatna, by Sławek utrzymał stan który już wypracował a być może powrócił do sprawności.

Sławek był żołnierzem Marynarki Wojennej. Służył najpierw w JW w Siemirowicach a następnie ze mną w Darłowie, gdzie się poznaliśmy. Mundur MW był jego ogromną pasją, wiązał z nim swoje marzenia i plany, które udar mu odebrał bezpowrotnie. Orzeczeniem CWKL w Warszawie został uznany za całkowicie niezdolnego do służby...

Sławek ma jednak coś czego nie jedna osoba może mu pozazdrościć - wspaniałą i kochającą go żonę, która w rozmowach ze mną podkreśla, że jej największym marzeniem jest to by Sławek odzyskał choć połowę dawnej sprawności. Musiała zrezygnować z pracy zawodowej, by zając się niepełnosprawnym mężem, który nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji. Mają okropnie dużo zobowiązań finansowych w tym spory kredyt niestety nieubezpieczony, bo nikt nie spodziewał się, że w wieku 41 lat może nam przydarzyć się taka tragedia. Teraz kiedy z 2 źródeł dochodu pozostała tylko renta ciężko to wszytko poskładać w logiczną całość. Sławek, zawsze zdrowy, wysportowany i nic nie wskazywało na to, iż nagle dostanie rozległego udaru. Jeden incydent i klops.. Młody, zdrowy człowiek w jednej chwili staje się osobą całkowicie zależną od innych i to w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej. Rehabilitacje, lekarstwa kontra zobowiązania to są codzienne nasze wybory.

Ratunkiem dla Sławka może być turnus rehabilitacyjny w Ośrodku Norman w Koszalinie, gdzie rehabilitowane są osoby głownie po ciężkich udarach. Ten ośrodek jako jeden z niewielu w Polsce dałby Sławkowi szansę na uzyskanie rewelacyjnych postępów w powrocie do sprawności. Koszt jednego turnusu 4 tygodniowego to 12 900 zł, ale póki co rodziny nie stać na taki wydatek.

Dlatego zwracam się do Was o pomoc dla Sławka. Każda złotówka to mały krok do sprawności. Wierzę, że podobnie jak w zeszłym roku, razem, uda nam się pomóc potrzebującemu. Liczę na Was drodzy znajomi, przyjaciele i rodzino. Liczę na Wasze udostępnienia zrzutki i wsparcie w tej ciężkiej wyprawie.

Tegoroczne plany były trochę inne, lecz przez wzgląd na różne czynniki - w tym na ogromne potrzeby Sławka i jego rodziny, zmieniam charakter wyprawy i cel dla którego się odbędzie.

[ZT]40270[/ZT]

Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc. Do spływu troszkę ponad miesiąc, czasu jest dużo i mam nadzieję, że pomożemy Sławkowi wszyscy razem! Na wszelkie pytania odnośnie choroby Sławka i ewentualnej pomocy poza-zrzutkowej odpowie jego małżonka - [email protected]

**PONIŻEJ LINK DO ZRZUTKI** udostępniać go będę także w komentarzach."

https://zrzutka.pl/dla-slawka

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Szymon Machnowski/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%