Zamknij
REKLAMA

27 tysięcy gdynian rozpoczęło rok szkolny

17:03, 04.09.2021 | hs za: UM Gdyni/fot. Przemysław Kozłowski
Skomentuj
REKLAMA

1 września w polskich szkołach wybrzmiał symboliczny pierwszy dzwonek, oznajmiający powrót uczniów do nauki. W Gdyni po wakacyjnej przerwie podejmie ją niemal 27 tysięcy uczniów i uczennic.

Uroczysta inauguracja roku szkolnego w naszym mieście odbyła się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, gdzie otwarto również nowy budynek z pracowniami warsztatowymi. W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Wojciech Szczurek, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Adam Krawiec, a także przedstawiciele związków zawodowych dyrekcja placówki i reprezentanci samorządu uczniowskiego.

Rok szkolny 2021/2022 oficjalnie rozpoczęty

W samej Gdyni w szkolnych ławkach zasiądzie niemal 27 tys. dziewcząt i chłopców. Większość z nich to uczniowie szkół podstawowych, których jest aż 17 tysięcy. Z kolei prawie 9 tys. młodych ludzi kształcić się będzie w Gdyni na szczeblu ponadpodstawowym.

Swoją przygodę ze szkołą rozpocznie 2009 dzieci – tyle bowiem pójdzie do pierwszej klasy szkoły podstawowej. 1 września to również inauguracja funkcjonowania przedszkoli. Dla najmłodszych gdynian przygotowano 237 oddziałów, do których uczęszczać będzie łącznie 5830 dzieci.

- Przede wszystkim to spora liczba: 27 tysięcy osób, ponad 3 tysiące nauczycieli i ponad 1300 pracowników obsługi administracji. Znakomita kadra, która – jestem przekonany – będzie inspirować, wspierać i pomagać. Uczniom przede wszystkim życzę tego, żeby się spotykali, budowali relacje i korzystali z tego czasu na budowanie relacji z jednej strony między sobą jako uczniami, a z drugiej strony z nauczycielami, bo to doskonali partnerzy do tego, aby się rozwijać – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Gdyńskie szkoły są gotowe na przyjęcie uczniów. W trosce o bezpieczeństwo młodych gdynian, jak też nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji we wszystkich placówkach wdrożono wytyczne opracowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Uroczysta inauguracja roku szkolnego w Gdyni odbyła się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 i połączona była z otwarciem nowo powstałego budynku z pracowniami i warsztatami.

- Kilka lat temu dokonaliśmy zmiany w sieci szkół. Niektóre z nich, które cieszyły się małym zainteresowaniem, dziś funkcjonują jako żłobki, przedszkola czy przystanie sąsiedzkie. Natomiast bardzo mocno postawiliśmy na dofinansowanie kilku szkół zawodowych. Dziś znajdujemy się w całkowicie nowym budynku przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni przy ul. Morskiej. Całkowicie nowa część warsztatów, łącznie z modelami, np. statku powietrznego, czyli małego samolotu, samochodów, motocykli, stacją diagnostyczną i wielu innych rzeczy. To kwestia wyposażenia szkoły, która daje możliwość uczniom nie tyle zdobywania wiedzy teoretycznej, ale także praktycznej. To, co wybudowaliśmy, to wzory światowe – dodaje wiceprezydent Bartoszewicz.

W CKZiU nr 1 powstało 11 nowych pracowni i warsztatów. Nowoczesne przestrzenie dydaktyczne znalazły się w świeżo postawionym budynku oraz w odnowionych salach już istniejącego skrzydła. Począwszy od rozpoczynającego się roku szkolnego, uczniowie będą mieć do dyspozycji m.in. warsztaty samochodowy czy motocyklowy wraz ze stacją diagnostyczną pojazdów, ale i salę frezarską CNC, pracownię montażu kadłubów okrętowych czy samolot, który pomoże w edukacji mechaników lotniczych.

- Przede wszystkim są to możliwości kształcenia na bardzo wysokiej jakości sprzęcie. Sprzęcie profesjonalnym. Takim, który używany jest w zakładach pracy, u pracodawców, w najnowocześniejszych firmach. Nie wszystkie zakłady pracy dysponują takim sprzętem, jaki tutaj mamy. Pracodawcy bardzo chętnie przyjmują naszych uczniów na zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe, które odbywają się w klasach wyższych. Natomiast starsze klasy przygotowują się tutaj na warsztatach do egzaminów zawodowych – mówi Irena Szafranek, dyrektor CKZiU nr 1 w Gdyni.

Nowe warsztaty i pracownie to duże usprawnienie dla gdyńskiej placówki. Zgromadzony w nich profesjonalny sprzęt pozwoli na zdobycie uczniom cennego doświadczenia praktycznego, które z pewnością zaowocuje w późniejszych latach na rynku pracy.

- Przede wszystkim jest to dla nas przedstawienie tak naprawdę naszych przyszłych zawodów. To wszystko upodabnia nam przyszłe nasze zakłady pracy. Dzięki nowym warsztatom będzie wiedzieć gdzie idziemy – mówi Jakub, uczeń CKZiU nr 1 w Gdyni.

Projekty „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni – budowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury szkół zawodowych oraz wyposażenie” oraz „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni - ucz się, doświadczaj, pracuj" są realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Projekt „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni – budowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury szkół zawodowych oraz wyposażenie” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni – ucz się, doświadczaj, pracuj" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

(hs za: UM Gdyni/fot. Przemysław Kozłowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%