Zamknij
REKLAMA

Gdyński "Chłodniczak" kształci branżową kadrę

17:43, 07.09.2021 | hs za: UM Gdyni/ fot. Kamil Złoch
Skomentuj
REKLAMA

Projekty dofinansowane ze środków europejskich pomagają unowocześniać szkolnictwo zawodowe w Gdyni. Efekty ich realizacji widać m.in. w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych przy ul. Sambora 48, gdzie powstało nowe skrzydło z 6 pracowniami. Uczniowie placówki rozpoczynający dzisiaj nowy rok szkolny mogą korzystać z nowoczesnych przestrzeni dydaktycznych i nowego, profesjonalnego sprzętu.

– Ostatnie lata to czas poważnych inwestycji w gdyńskie szkolnictwo, w tym także zawodowe. Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych jest znakomitym przykładem, w jaki sposób można nowocześnie kształcić kadrę dla wielu firm z Gdyni i Pomorza. Mamy tutaj nowoczesne pracownie, wiele takiego sprzętu, którego nie ma nawet w nowoczesnych firmach. Pozwala to kształcić na najwyższym poziomie i daje gwarancję, że absolwenci tej i innych gdyńskich szkół zawodowych, na pewno odnajdą się na rynku pracy – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Szkolnictwo zawodowe zyskuje coraz większe uznanie wśród uczniów. Młodzież ceni sobie praktyczne umiejętności, jakich ono uczy, także pod kątem zdobywania przydatnych uprawnień. W tym roku w Gdyni do szkół o profilu zawodowym będzie uczęszczać prawie 4,5 tys. uczniów. 

– Gdyńskie szkolnictwo zawodowe to powód do dumy. Dlatego że mamy jedne z najnowocześniejszych, najlepszych pracowni w różnych obiektach na terenie różnych szkół. Dzięki temu i wiedzy merytorycznej kadry nauczycielskiej niczym nie odstajemy od najlepszych placówek na świecie. Każda osoba, która dziś uczy się na tym sprzęcie, ma gwarancję, że trafiając do solidnego pracodawcy, który korzysta z nowoczesnych technologii, będzie miała praktyczną wiedzę wynikającą z nauki właśnie w takiej szkole – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych kształci w zawodach związanych z elektroniką, elektryką i chłodnictwem. Warto o tym powiedzieć, dlatego że na północy Polski jest bardzo dużo firm związanych z przemysłem chłodniczym. Stąd edukujemy osoby, które jeszcze na etapie kształcenia się w szkole już zdobywają zawód i wykształcenie. Mało tego zdobywają też oferty pracy i zaczynają pracować.

Tak dynamiczny rozwój szkolnictwa zawodowego w naszym mieście to efekt realizacji projektów dofinansowanych ze środków europejskich. Skorzystało z nich aż pięć gdyńskich szkół: Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych, Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych i Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych. 

Ostatnie działania były realizowane w ramach projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni – budowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury szkół zawodowych oraz wyposażenie” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Jego wartość to prawie 60 milionów złotych. 

Ponad 9 milionów złotych trafiło do Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. Dzięki temu przebudowano budynek szkoły i przystosowano go do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dobudowano również nowe skrzydło z 6 nowoczesnymi pracowniami. Ponadto wyposażono 13 sal. 

– Bardzo się cieszę, że nasza szkoła została rozbudowana i unowocześniona. Mamy teraz świetne warunki do edukacji młodzieży. A uczniowie zyskali nowoczesne pracownie i mogą kształcić się, używając najnowszego sprzętu. Ta praktyczna wiedza z pewnością przyda im się na rynku pracy i sprostają oczekiwaniom przyszłego pracodawcy – mówi Dorota Kotwicka, nowa dyrektor Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni.

Wyposażono m.in. pracownię informatyczną. Pojawiły się tam analizatory sieciowe z funkcją testera okablowania sieciowego. Z kolei pracownie: elektroniczna, elektryczna i chłodnicza zyskały telewizory, kamery cyfrowe i termowizyjne, przekaźniki, w tym napięciowe i mikroprocesorowe oraz autotransformatory. Pracownia technologii mechanicznych ma 4 minicentra obróbcze tokarsko-frezarskie, frezarki oraz tokarki uniwersalne i CNC.

Uczniowie będą mogli tam także korzystać z programu do projektowania procesów obróbki i programowania obrabiarek CNC, a także programu projektowania i symulacji układów pneumatycznych i hydraulicznych oraz sterowania elektrycznego Fluid SIM 5.

Natomiast pracownia elektroniczna otrzymała zestaw laboratoryjnych urządzeń do analizy sygnałów audio-wideo w szafie rack z urządzeniami i wyposażeniem. Powstała również pracownia językowa z systemem cyfrowego laboratorium językowego i 24 stanowiskami. Nie zapomniano również o pracowni chłodniczej i klimatyzacyjnej.

Zakupiono tam m.in.: zestaw do ćwiczeń techniki klimatyzacyjnej, absorpcyjne urządzenie chłodnicze, urządzenie chłodnicze z komorą chłodzenia i zamrażania, zestaw narzędzi do serwisowania urządzeń chłodniczych, a także zestaw eksperymentalny do techniki chłodzenia i klimatyzacji (jest tam m.in. jednostka bazowa z szeregowym i równoległym układem parowników itp.) i przenośną stację napełniania i odzysku czynnika chłodzącego.

(hs za: UM Gdyni/ fot. Kamil Złoch)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%