Zamknij
REKLAMA

Szlachetna Paczka publikuje Raport o Biedzie 2021.  Dane nie są optymistyczne

14:18, 27.11.2021 | hs za: Szlachetna Paczka
Skomentuj
REKLAMA

Ponad jedna trzecia Polaków deklaruje, że nie zna nikogo, kto żyje w biedzie. Jak to możliwe w kraju, w którym ubóstwa doświadcza około 2 mln obywateli? We wtorek 23 listopada Szlachetna Paczka opublikowała Raport o Biedzie w Polsce, który co roku jest mocnym głosem w polskiej debacie o nierównościach, wyzwaniach rozwojowych i tym, dokąd zmierzamy jako społeczeństwo.

“Gdy jestem głodna? Po prostu kładę się spać.”

“Mam swój sposób na głód. Siadam, zamykam oczy i wyobrażam sobie, że mam inne życie."

„Tęsknię za żoną. Została mi kotka. Staram się, żeby nie była głodna.”

„Martwię się, kto mnie pochowa. Chciałabym o tu, pod gruszą, w ogrodzie.”

„W nocy jest zimno, ale ja lubię spać w czapce.”

„Marzę o kąpieli w wannie, o normalnej ubikacji. O tym, żeby w zimie mieć zwyczajnie ciepło.”

„Chciałabym jeszcze być dla kogoś potrzebna.”

„Mamy siebie, to nam wystarcza”

„Lubię seriale. Tylko nie mam telewizora. Oglądam, jak do kogoś przyjdę.”

W tegorocznym Raporcie, oprócz poruszających historii i danych znajdują się także wnioski ze specjalnego badania „Portret Biedy. Jak Polacy postrzegają problem ubóstwa” przeprowadzonego przez Szlachetną Paczkę.  

– Zasięg ubóstwa skrajnego wzrósł wyraźnie w 2020 r. dla prawie wszystkich grup. Przybyło więc kilkadziesiąt tysięcy dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością, które doświadczają tej bardzo trudnej sytuacji – mówi prof. Ryszard Szarfenberg, jeden z ekspertów komentujących tegoroczny Raport o Biedzie.  

Pełną treść Raportu o Biedzie znajdziesz na www.raportobiedzie.pl. Wejdź na stronę i pomóż docierać do ludzi żyjących w biedzie, zimnie i samotności.  

Głód w Polsce? W 2021 roku?  

Wstaję, robię śniadanie, podjeżdżam wózkiem do okna w kuchni i zastanawiam się, czy stać mnie dziś na jeszcze jeden posiłek” – mówi Igor. 

Gdy myślimy o osobach, które głodują, rzadko przychodzą nam na myśl obrazy z Polski. Tymczasem Szlachetna Paczka dociera do takich osób jak pan Igor. Jedynym przyjacielem mężczyzny był jego ojciec. Póki żył, niepełnosprawność nie doskwierała tak strasznie. Dziś mieszka sam, zmaga się z depresją, patrzy wstecz na swoje życie i jest zdruzgotany. 

„Mam swój sposób na głód. Siadam, zamykam oczy i wyobrażam sobie, że mam inne życie”.  

Obawa o to, czy wystarczy pieniędzy na jedzenie – mnie, moim najbliższym, moim dzieciom – to codzienna zmora 2 mln Polaków. Aż tylu z nas żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa, czyli w warunkach stałego zagrożenia dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Za mniej niż 20 zł dziennie. W ostatnim roku liczba ta znacząco wzrosła – osób, które przestały balansować na granicy minimum socjalnego i spadły z niej w skrajną biedę przybyło prawie 400 tys

Wśród osób żyjących w skrajnej biedzie oczywiście są również dzieci. Relatywnie jest ich nawet więcej niż dorosłych (5,9% ogółu dzieci i młodzieży). Coraz więcej. W 2020 roku liczba dzieci żyjących w skrajnej biedzie wrosła o prawie 100 tys.   

Wejdź na www.raportobiedzie.pl i pomóż docierać do osób takich jak Igor.  

Bieda – portret własny 

– W tym roku chcemy z pomocą Raportu o Biedzie przywrócić właściwą perspektywę. Właściwą, czyli zgodną z rzeczywistością, a nie naszymi wyobrażeniami na jej temat. To dlatego, by pokazać problem ubóstwa w Polsce i jego skalę, oddajemy głos osobom, które biedy doświadczają na co dzień. Nie chcemy mówić za nich, nie chcemy zgadywać, co czują, chcemy ich wysłuchać – czytamy w tegorocznym Raporcie o Biedzie Szlachetnej Paczki. 

To ważne, bo jak pokazują wyniki specjalnego badania przeprowadzonego przez Szlachetną Paczkę większość z nas wciąż posługuje się krzywdzącymi stereotypami dotyczącymi najuboższych. Szlachetna Paczka zapytała Polaków o to, jak postrzegają problem ubóstwa: jak wyobrażają sobie tych, którzy go doświadczają, jaka jest według nich skala tego zjawiska i jak powinno się na nie reagować.  

Biedny to dla nas najczęściej ktoś głodny, chory i bezdomny. Jak taki się stał? Z powodu choroby (63% wskazań), nadużywania alkoholu (58%), życiowej niezaradności (55%) albo lenistwa (51%).  

– To dobre powody. Wygodne. Zrzucają bowiem z nas odpowiedzialność i sprowadzają kwestię biedy do konsekwencji indywidualnych błędów, zaniechań, w najlepszym razie winią niefortunne zbiegi okoliczności – czytamy w Raporcie o Biedzie.  

– Trudno znaleźć inne niż stereotypowe obrazy biednych w publicznym dyskursie. Stereotypy nieuchronnie prowadzą jednak do uprzedzeń, te zaś do dyskryminacji i społecznego wykluczenia – mówi dr Izabela Desperak w komentarzu do Raportu o Biedzie. – Tym bardziej jednak potrzebne są kolejne oparte na badaniach publikacje oferujące wiedzę zamiast mitów, i dostępne szerokiej publiczności. 

Gdyby cała Polska była blokiem o stu mieszkaniach... 

– Wyobraź sobie, że mieszkamy razem. My, wszyscy mieszkańcy Polski. Niech to będzie blok. O stu mieszkaniach – zachęcają autorzy Raportu o Biedzie. Jak w takim obrazie wygląda skala ubóstwa?  

• Ośmiu twoich sąsiadów nie ma łazienki – wanny ani prysznica. Sześciu nie może skorzystać z toalety, bo też jej nie ma. W trzech lokalach brakuje bieżącej wody. 

• W pięciu mieszkaniach żyją osoby znajdujące się w skrajnym ubóstwie. Pieniędzy nie wystarcza im nawet na zaspokojenie podstawowych biologicznych i psychicznych potrzeb. 

• Co najmniej jeden z twoich sąsiadów w 2020 roku umarł.  

Nie odwracaj się. Działaj. Pomagaj ze Szlachetną Paczką 

– Po miesiącach pandemii mamy prawo czuć się zmęczeni i wypaleni. To normalne, że wolelibyśmy się już nie zajmować cudzymi problemami, bo sami mieliśmy i mamy dość własnych. Ale odwrócenie się od innych nie przywróci nam normalności. Nie doda energii. Nie pomoże pokonać lęku. Do tego trzeba, byśmy – nie ignorując okoliczności, zagrożeń i naszych obaw – otwarli szeroko oczy i znów wzięli sprawy w swoje ręce – zachęcają autorzy Raportu o Biedzie.  

Społeczna odpowiedzialność i zaangażowanie na rzecz innych nie muszą być aktem zrywu. Nie musimy ich też podziwiać i zachwycać się tym, jak inni się poświęcają. Bo wcale nie chodzi o poświęcenie. Sprawa jest o wiele prostsza. Wystarczy przestać być obojętnym. 

Każda wpłata na Szlachetną Paczkę to niezgoda na obojętność. To odpowiedzialność. Wejdź na www.raportobiedzie.pl i pomóż docierać do ludzi żyjących w biedzie, zimnie i samotności. Obok nas.

(hs za: Szlachetna Paczka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

taka prawdataka prawda

2 1

Wielka ściema z tą pomocą, tak samo jak rzekome pojemniki PCK na odzież, które od lat należą do prywatnej firmy, która sortuje te rzeczy, co lepsze sprzedaje w lumpeksach, a reszta idzie na czyściwo. Z kolei "szlachetna" paczka pomaga tym, którym chce pomóc, a nie tym którzy pomocy potrzebują. Jak co roku, wybrane osoby otrzymują po 30-40 paczek, wystarczy dobra ściema we wniosku i "życzliwy wolontariusz" (znajomy) który ten wniosek klepnie. Poszukajcie w necie ile jest przekrętów w SP. 16:55, 29.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DOŚĆ!DOŚĆ!

2 1

Wszyscy płacimy podatki. I to z podatków utrzymuje się system pomocy społecznej, dodatkowo każdy z nas może oddać 1% podatku na dowolną wskazaną przez siebie fundację dobroczynną. Jaka bieda? Gdzie? Dziesiątki tysiący ton żywności przyjętych od sklepów w całej Polsce (biedronki, lidle i inne) przez rozmaite organizacje pomocowe za darmo. Gdzie się to całe jedzenie podziewa skoro ktokolwiek jeszcze jest głodny? Ponadto ludzie dostają dopłaty do mieszkań, ogrzewania, mają darmowego lekarza, daje im się darmowe mieszkania socjalne, a oni dalej jęczą i płączą, że nie mają nic. A co z rentami, emeryturami i całą masą różnych dodatków? To też nie wystarcza? O co tu chodzi? 23:03, 29.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AdamAdam

2 0

Dokładnie. Zwłaszcza, że na dzieciaki mają 500+. Ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o wódę i fajki. Dzieciaki jak klepały biedę tak klepią, po prostu starzy więcej piją i palą. Patologii nie da się wyleczyć żadnym socjalem. Tylko praca, ciężka praca uszlachetnia, a nie żadna paczka. 00:46, 02.12.2021


REKLAMA
0%