Zamknij
REKLAMA

Logo 100-lecia Akademii Marynarki Wojennej [ZDJĘCIA]

23.10, 26.12.2021 hs za: kmdr por. Wojciech Mundt/AMW/foto Wojciech Mundt
Skomentuj
REKLAMA

Rok 2022 będzie rokiem 100-lecia Akademii Marynarki Wojennej. Tak, tak, to prawda, nasza uczelnia zbliża się do setnych urodzin. Z tej okazji rozstrzygnięty został konkurs na logo 100-lecia AMW, które towarzyszyć nam będzie przez najbliższy rok.

Autorem zwycięskiego projektu jest Pan Maciej Kwaśniewski ze Szczecina. Dziś mamy przyjemność zaprezentować Państwu oficjalne logo 100-lecia AMW.

W konkursie wzięło udział 12 osób, które w sumie zgłosiły 23 prace.

Autor zwycięskiego projektu został zaproszony do Akademii Marynarki Wojennej, którą odwiedził w sobotę 4 grudnia. Zapoznał się z naszą historią oraz bazą naukowo – dydaktyczną. Odwiedził Bibliotekę Główną oraz Akademickie Centrum Sportowe. Wszystkie obiekty zrobiły na nim duże wrażenie, zarówno te zabytkowe, jak i nowoczesne, zwłaszcza pod kątem zabudowy przestrzennej.

"Warto zaznaczyć, że Pan Maciej Kwaśniewski z wykształcenia jest architektem, a jego pasją jest projektowanie, w tym nowych znaków i logotypów. Jest laureatem wielu konkursów w tej dziedzinie. Podczas rozmowy okazało się, że ma także związki z morzem, gdyż jego ojciec był marynarzem we flocie handlowej." - informuje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej.

Historia Akademii

Odrodzona w 1918 r. Polska musiała tworzyć od podstaw morskie szkolnictwo wojskowe. Jego organizacja i rozwój były uzależnione nie tylko od stanu oraz wyposażenia floty i flotylli rzecznych, lecz także od wdrażania programów ich zmian. Organizacja i rozwój sił morskich w kraju już od początku wymagały stałego zwiększania liczby oficerów – specjalistów morskich. Zapotrzebowanie na nich, zwłaszcza na podporuczników, wynikało także z konieczności posiadania własnego narodowego korpusu oficerskiego, który nie byłby naznaczony służbą w wojskach państw zaborczych.

Opracowany pod koniec 1919 r. w Departamencie dla Spraw Morskich (DSM) 10-letni program morski, a także zagrożenie ze strony bolszewickiej Rosji, wobec której wschodnich ziem Polski bronić miała m.in. Flotylla Pińska, zadecydowały o zorganizowaniu już wiosną 1920 r. w Toruniu pierwszego Kursu dla Oficerów Flotylli Rzecznej.

W Toruniu 20 marca 1921 r. rozpoczęto także szkolenie oficerów na Tymczasowych Kursach Instruktorskich (TKI) dla oficerów Polskiej Marynarki Wojennej (PMW). Zgodnie z planami DSM kursy miały stanowić bazę dla Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej (OSMW).

W miejsce TKI 1 października 1922 r. rozpoczęto tworzenie OSMW z siedzibą w Toruniu. Jej komendantem został kmdr ppor. Adam Mohuczy, dotychczasowy komendant TKI, który tworzył uczelnię również po II wojnie światowej. Nabór do OSMW przeprowadzono latem 1923 r., a promocja pierwszych absolwentów odbyła się 29 października 1925 r. (do 1924 r. kontynuowano w OSMW szkolenie kursantów TKI). Przewidywano, że nauka w OSMW będzie trwała dwa lata, a przyjęci do niej zostaną tylko sierżanci, podchorążowie, absolwenci rzecznych szkół podchorążych lub podoficerowie mający średnie wykształcenie ogólne i 3-letnią służbę w polskiej flocie, w tym 12-miesięczną na okrętach. Wśród pierwszych absolwentów byli Ci, którzy zapisali się w historii PMW, nie z powodu, że byli pierwszymi, ale przede wszystkim dlatego, że aktywnie włączyli się w budowanie morskiego rodzaju Sił Zbrojnych. Do tej grupy można zaliczyć m.in. ppor. mar. Stanisława Mieszkowskiego, ppor. mar. Jerzego Staniewicza, ppor. mar. Jana Grudzińskiego, ppor. mar. Bogusława Krawczyka, ppor. mar. Wojciecha Franckiego, ppor. mar. Władysława Salamona, ppor. mar. Mariana Wojcieszka.

Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej (OSMW) 19 października 1928 r. stała się Szkołą Podchorążych Marynarki Wojennej (SPMW), w nawiązaniu do tradycji szkół wojskowych Królestwa Polskiego w XIX w.

Więcej: https://www.amw.gdynia.pl/O-NAS/HISTORIA#historia

GALERIA PONIŻEJ>>>

(hs za: kmdr por. Wojciech Mundt/AMW/foto Wojciech Mundt)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%