Zamknij
REKLAMA

Załoga okrętu USS „Gravely'” z wizytą u gdyńskich uczniów

13:44, 11.05.2022 | hs za: UM Gdyni/fot. Magda Śliżewska
Skomentuj
REKLAMA

We wtorek, 10 maja w Szkole Podstawowej nr 26 w Gdyni pojawili się niezwykli goście. Trzydziestu marynarzy z amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS „Gravely” postanowiło spędzić trochę czasu z dziećmi. Wspólnie uczyli się języków, ale nie zabrakło też chwili na zabawę.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Community Relations (COMREL), polegającego na zrobieniu czegoś dobrego dla lokalnej społeczności. 

W słoneczny, wtorkowy poranek przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 26 im. Żołnierzy Armii Krajowej pojawił się autokar z marynarzami. Wśród amerykańskich wojskowych nie zabrakło też kobiet. Wszyscy oni na co dzień są częścią załogi amerykańskiego niszczyciela USS „Gravely”. 

Marynarze odwiedzili dzieci w ramach projektu Community Relations. Inicjatywa polega na tym, aby zrobić jakiś dobry uczynek dla lokalnej społeczności. 

W przypadku wizyty w SP nr 26 ważnym aspektem spotkania była też integracja z dziećmi z doświadczeniem migracji. W gdyńskiej placówce mieści się bowiem oddział przygotowawczy dla uczniów z Ukrainy, a w tej chwili w szkole przebywa około 100 dzieci z tego kraju.

– Dla naszych amerykańskich gości z USS „Gravely” przygotowaliśmy sporo atrakcji. Pod dwóch marynarzy skierowaliśmy do najmłodszych klas i wysłaliśmy ich do lasu, aby razem zbudowali szałasy. Kolejna grupa uczestniczyła w grach i zabawach na boisku, pod okiem naszych nauczycieli wychowania fizycznego. A ostatnia – najstarsi uczniowie – miała lekcje języka angielskiego, które prowadzili marynarze – opowiada Alicja Bajduszewska, dyrektor SP nr 26.

 Amerykańscy marynarze nie kryli entuzjazmu, że mogą zrobić coś razem z uczniami. Chętnie włączyli się do wspólnej zabawy. 

– Dla nas to świetna okazja, żeby zrobić coś dobrego, coś fajnego z dziećmi – mówi Jerel Darden, marynarz USS „Gravely”.

W tym samym czasie, kiedy część marynarzy z USS „Gravely” spędzała czas z gdyńskimi uczniami, druga grupa Amerykanów pomagała w Gdyńskim Centrum Sportu przy segregacji darów dla uchodźców z Ukrainy.

USS „Gravely”

USS „Gravely” to amerykański niszczyciel Aegis typu Arleigh Burke, zmodernizowanej wersji Flight IIA. Jest przeznaczony do uzupełniania krążowników AEGIS typu Ticonderoga w obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej lotniskowcowych grup uderzeniowych.

Okręt zwodowano 30 marca 2009 roku, a uroczystość nadania imienia odbyła się niecałe półtora miesiąca później – 16 maja.

Okręt wszedł do służby w US Navy 20 listopada 2010 roku. Swoje imię zawdzięcza Samuelowi L. Gravely'owi Jr. – pierwszemu oficerowi pochodzenia afroamerykańskiego służącemu na amerykańskim okręcie bojowym.

(hs za: UM Gdyni/fot. Magda Śliżewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%