Zamknij
REKLAMA

Młodzież z pomorskiego działa z sercem i sensem [ZDJĘCIA/VIDEO]

10:58, 21.05.2022 | hs za: Zwolnieni z teorii
Skomentuj
REKLAMA

Dwa i pół tysiąca młodych ludzi z całej Polski świętowało zakończenie własnych projektów społecznych podczas Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Najlepsze inicjatywy są nagradzane od lat społecznymi Oscarami tj. Złotymi Wilkami. W tym roku wśród zwycięzców jest zespół ze Starogardu Gdańskiego realizujący projekt PODpunkt, zwiększający świadomość lokalnego społeczeństwa w temacie OZE oraz młodzież ze Słupska, która stworzyła aplikację Schoola, pomagającą szkołom średnim w budowaniu zaangażowanej społeczności.

Ponad pięć tysięcy młodych osób z całej Polski zrealizowało tysiąc własnych projektów społecznych w tym roku szkolnym. Najlepsze z nich zostały nagrodzone Złotymi Wilkami podczas Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii, święta młodzieżowej aktywności społecznej. To podsumowanie całorocznej pracy młodzieży, która działa z sercem i sensem.

Działanie z sercem

Młodzi w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii decydują się na realizację inicjatyw, które są dla nich najbliższe. Edukują na temat ekologii poprzez wykłady czy prelekcje, wspierają lokalne schroniska, realizują zbiórki dla organizacji pozarządowych, projektują strony internetowe i aplikacje, które pomagają szkołom w budowaniu zaangażowanej społeczności. — Udział w olimpiadzie pozwolił nam zdobyć wiedzę, której nie ma w szkole. Dowiedzieliśmy się jak działać w zespole i jak planować projekt. W trakcie realizacji inicjatywy nauczyliśmy się radzić ze stresem oraz podejmować szybkie decyzje. Tworzenie własnego projektu społecznego to zupełnie inny sposób realizacji swoich ambicji i możliwość rozwijania zainteresowań. Temat, który realizujemy, jest dla nas bardzo ważny i zależało nam na tym, aby sprawić że inni też nie pozostaną na niego obojętni — mówią twórcy projektu PODpunkt Maksym Domkowski i Antoni Rogowski, z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starogardzie Gdańskim.

Wrażliwość młodych na poszczególne problemy widać w tematach, jakie wybierają, realizując swoje inicjatywy. Młodzież reaguje na najważniejsze społeczne wyzwania i wpisuje je w swoje działania. Nie inaczej było w tym roku, gdy w marcu szereg zespołów porzuciło skrzętnie ułożone plany i z dnia na dzień zastąpili je pomocą sąsiadom zza wschodniej granicy.

— Wojna w Ukrainie pokazuje jasno, że radzenie sobie z potężnymi wyzwaniami, nie jest tylko wynikiem posiadania czołgów, czy pieniędzy. Przynajmniej w równym stopniu, ważne są postawy, jakie w życiu przyjmujemy: odwaga i odpowiedzialność za wspólne dobro. Wy te postawy macie — mówiła do finalistów podczas Wielkiego Finału Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Na Wielkim Finale nie zabrakło nauczycieli, którzy w tym emocjonującym i aktywnym czasie, jakim dla młodych jest realizacja własnych inicjatyw, są ogromnym wsparciem. Ich rola jest nieoceniona - wzmacniają, motywują do działania, pomagają w razie trudności i wyzwań, a na koniec doceniają i celebrują osiągnięcia uczniów.

Działanie z sensem

Organizatorzy olimpiady mówią, że z roku na rok rośnie liczba realizowanych projektów. Pracodawcy odbierają finalistów jako aktywną i chętną do działania młodzież z pierwszym doświadczeniem praktycznej pracy. Realizacja projektu pozwala robić dobre rzeczy dla lokalnej społeczności i uczyć się przy tym pracy w grupie, organizacji zadań czy skutecznej komunikacji - kompetencji wskazywanych jako deficytowe przez pracodawców na całym świecie.

— Żyjemy w czasach gdy jedyną pewną w życiu pokolenia, które wchodzi w dorosłość, będzie ciągła zmiana. Dlatego też zależało nam, aby w ramach programu #WyzwanieReckitta, przekazać, dlaczego tak istotne jest rozumienie zachodzących zmian społeczno-ekonomicznych oraz umiejętność szybkiej adaptacji do sytuacji np. poprzez przebranżowienie się. Naszym celem było wsparcie młodzieżowych inicjatyw z każdego zakątka Polski — mówi Katarzyna Krzyżewska Marketing Manager i Head of Purpose Council w Reckitt.

Najaktywniejsza młodzież w regionie

Wielki Finał olimpiady Zwolnieni z Teorii odbył się 19 maja na Torze Służewiec w Warszawie. Podczas wydarzenia, które prowadził Karol Paciorek, twórca internetowy i dziennikarz, nagrodzono projekty w 11 kategoriach: 4 formatach tj. zbiórka charytatywna, projekt technologiczny, reklama społeczna oraz wydarzenie publiczne i 7 tematach tj. kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna. Przyznano też dwa Złote Wilki za zarządzanie zmianą społeczną dla projektów, które najlepiej przystosowały się do trudnej i niespodziewanej sytuacji społecznej związanej z wojną w Ukrainie. W tym roku Złotego Wilka otrzymało 16 projektów.

Pełna lista zwycięzców: http://zwzt.link/zotywilk.

Złoty Wilki dla Słupska

W kategorii przestrzeń miejska Złotego Wilka za najlepszy projekt społeczny wygrał zespół ze Starogardu Gdańskiego realizujący projekt PODpunkt, zwiększający świadomość lokalnego społeczeństwa w temacie OZE. W kategorii edukacja Złotego Wilka za najlepszy projekt społeczny zdobyła młodzież ze Słupska, która stworzyła aplikację Schoola, pomagającą szkołom średnim w budowaniu zaangażowanej społeczności. Mijająca edycja olimpiady w tym roku szkolnym to aż 59 ukończonych projektów społecznych, które przeprowadziło 282 finalistów z Kartuz, Pruszcza Gdańskiego, Gdyni, Słupska, Starogardu Gdańskiego, Tczew, Lęborka, Gdańska, Malborka i Rumi.

Relację z Gali Głównej Wielkiego Finału można obejrzeć na stronie Zwolnionych z Teorii w serwisie Facebook.

Film podsumowujący edycję

Olimpiadę Zwolnieni z Teorii wspierają m.in.: ING Bank Śląski, Allegro, Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego, Reckitt. Partnerami medialnymi są: Radio Eska, Polsat News.

Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii

***

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.

(hs za: Zwolnieni z teorii)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%