Zamknij
REKLAMA

Dwie licealistki przełamują tabu depresji u nastolatków. Ich projekt "Idź pobiegaj" pomaga chorym i edukuje społeczeństwo

21:45, 13.02.2020 | hs za: pomorskie.eu/Natalia Kłopotek-Główczewska/Fot. ShiftGraphiX/Pixabay
REKLAMA
Skomentuj

W 2019 roku ponad 400 polskich nastolatków odebrało sobie życie. Plasuje to nasz kraj na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw osób poniżej 24 roku życia. Na te przerażające statystyki szukają lekarstwa dwie licealistki – Martyna Kozdra z Sopotu i Zofia Katkowska z Gdyni – prowadząc kampanię o tym, że depresji nie można bagatelizować.

Kampania społeczna „Idź pobiegaj" jest realizowana w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

„Weź się w garść", „wyjdź do ludzi", „idź pobiegaj"

Depresja to choroba cywilizacyjna, na którą z roku na rok cierpi coraz większa liczba osób. Według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) ponad 300 milionów ludzi (czyli więcej niż 4 proc. całej populacji) odczuwa jej skutki. Nieleczona może doprowadzić do pogorszenia sytuacji osobistej czy materialnej chorego, a nawet do śmierci. Autorki kampanii „Idź pobiegaj" zwracają uwagę na to, że na depresję cierpi także coraz więcej ich rówieśników.

 – Pomysł na rozpoczęcie kampanii pojawił się jeszcze, gdy chodziłyśmy do gimnazjum – mówią Martyna i Zosia. – W naszym środowisku wiele osób zmagało się wtedy z problemami związanymi z sytuacją rodzinną, obrazem własnego ciała czy niepewnością dotyczącą przyszłości. Naszym celem jest żeby pokazać, że choroby i zaburzenia psychiczne, a w szczególności depresja to nie tylko tragiczne w skutkach choroby cywilizacyjne, ale także konkretne przypadki na które odpowiedzią nigdy nie jest "nie przesadzaj", "zrób coś ze sobą", "idź pobiegaj" – dodają.

 

„Wierzę w ciebie", „to nie twoja wina", „czy mogę coś dla ciebie zrobić?"

Licealistki prowadzą stronę i konta na portalach społecznościowych (Facebook i Instagram). Publikują tam przydatne informacje i rzeczowe artykuły dotyczące zaburzeń psychicznych u nastolatków. Z ich wpisów dowiemy się m.in. tego, jak rozpoznać depresję, co mówić osobie chorej na depresję i gdzie szukać pomocy. „Idź pobiegaj" to kampania, w której swoimi doświadczeniami dotyczącymi tematu zaburzeń psychicznych i ich społecznej bagatelizacji można dzielić się z innymi obserwującymi projekt. – Zachęcamy do tego w celu pomocy innym, którzy się z takimi problemami zmagają – mówią licealistki. – Wystarczy wysłać nam swoją historię na [email protected], a my taki opis opublikujemy, oczywiście anonimowo – dodają.

(hs za: pomorskie.eu/Natalia Kłopotek-Główczewska/Fot. ShiftGraphiX/Pixabay)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© mlodagdynia.pl | Prawa zastrzeżone