Zamknij

AMW. Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam...

22:13, 22.02.2020 | hs za: AMW/fot. Krzysztof Miłosz
Skomentuj
REKLAMA

W piątek 21 lutego, na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte odbyła się uroczysta przysięga wojskowa. Przysięgę na sztandar  złożyło 19 żołnierzy, w tym 14 kobiet. Na uroczystość przybył dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirał Piotr Nieć, przedstawiciele kadry kierowniczej Marynarki Wojennej, władz samorządowych oraz duchowieństwo.

 „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam…” - tymi słowami żołnierze rozpoczęli uroczystą przysięgę wojskową. Przysięga jest jednym z ważniejszych  wydarzeń w życiu każdego z Was. W niej zawarta jest cała istota służby wojskowej. To ona wiąże żołnierza z Ojczyzną i Narodem często aż do najwyższej ofiary – poświęcenia życia. Jest także symbolicznym aktem wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego, zaznaczył w przemówieniu rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.

Przysięga oznacza dla nich rozpoczęcie profesjonalnej służby wojskowej i początek drogi do uzyskania szlifów oficerskich. Dlatego jest to wielkie przeżycie nie tylko dla studentów wojskowych, ale również dla ich rodzin oraz najbliższych. Przysięgę wojskową składa każdy żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również student uczelni wojskowej.

Złożeniem przysięgi na sztandar wyróżnieni zostali podchorążowie, którzy ukończyli szkolenie podstawowe z najlepszymi wynikami:

mar. pchor. Karol ŚLEDZIEWSKI
mar. pchor. Anna BOJAŃCZYK
mar. pchor. Joanna ZIMNY
mar. pchor. Eliasz MACIEJEWSKI 

Wyróżnionym żołnierzom Rektor-Komendant AMW wraz z Dowódcą 8. FOW złożyli gratulacje.

Przed złożeniem przysięgi studenci wojskowi przeszli podstawowe szkolenie wojskowe w Akademii Marynarki Wojennej. W trakcie szkolenia uczyli się regulaminów, musztry, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym.

(hs za: AMW/fot. Krzysztof Miłosz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA