Zamknij
REKLAMA

Klaudia Kałużna: cudzoziemcy największy problem mają w odnalezieniu się prawie i polskich przepisach

23.50, 19.04.2021 Mariusz Sieraczkiewicz Aktualizacja: 09.27, 20.04.2021
Skomentuj
REKLAMA

Klaudia Kałużna w ramach działalności swojej firmy SK-SERVICES zajmuje się pomocą dla cudzoziemców, którzy chcą przejść procedury legalizacji pobytu i pracy.

Coraz więcej cudzoziemców wybiera życie w Polsce. Czy prawda jest, że przeważają mieszkańcy byłych republik Związku Sowieckiego?

Tak to prawda, w tych krajach życie jest na znacznie niższym poziomie, dlatego w celu poprawy jakości życia mieszkańcy byłych republik Związku Sowieckiego wybierają nasz kraj jako miejsce do życia i pracy.

Z czym mają największy problem?

Największy problem mają w odnalezieniu się prawie i polskich przepisach. Nie wiedzą w jaki sposób załatwić podstawowe sprawy takie jak np. uzyskanie numeru Pesel do założenia konta bankowego czy rozliczenia PIT.

Czy procedury pozyskiwania zgody na pobyt są skomplikowane?

Jeśli nie interesujesz się tym tematem i nie posługujesz się biegle językiem polskim to może być to trudne. Dokumentacja jest obszerna. Dodatkowo trzeba na bieżąco śledzić zmiany przepisów. Pandemia Covid-19 ma również wpływ na to, że te przepisy często ulegają zmianie, ale moja firma pozwala szybko i bezproblemowo załatwić wszystkie formalności.

Według danych statystycznych do Polski przyjeżdża coraz więcej całych rodzin. Czy ma to wpływ na legalizację ich pobytu?

Z moich obserwacji wynika, że faktycznie tak jest, że coraz więcej rodzin wybiera Polskę jako miejsce do życia, a wiadomo, że im więcej osób występuje o wydanie karty pobytu tym okres wydania tych kart się wydłuż.

A co w przypadku zgody na pracę, czy są jakieś wyjątki?

Jeśli chodzi o wydanie pozwoleń na prace one są wydawane na dany okres i w tym czasie cudzoziemiec może pracować na terytorium Polski. Zmiana czy rozpoczęcie nowej pracy przez cudzoziemca jest możliwe tylko podczas okresu ważności wizy. Wiza jest najważniejszym dokumentem każdego cudzoziemca.

A co gdyby osoba nie mająca obywatelstwa polskiego chciałby służyć w polskiej armii albo pracować w służbach mundurowych, np. Policji czy Straży Pożarnej?

Niestety nie ma takiej możliwości. W myśl polskiego prawa pracownikiem służb mundurowych może być tylko obywatel Polski. Wymóg posiadania obywatelstwa polskiego w przypadku kandydatów do służby w Policji nie jest wyjątkiem. Na gruncie obowiązujących przepisów ustawowych, dotyczy on także m.in. inspektorów transportu drogowego, inspektorów kontroli ZUS, komorników sądowych, strażników miejskich czy sędziów i ławników.

A obywatel innego kraju może być listonoszem?

Oczywiście, że może. W 2016 roku słyszałam, że wrocławska poczta z powodu problemów kadrowych zatrudniała pracowników zza wschodniej granicy.

Czy wiele osób chce pozyskać polskie obywatelstwo?

Z opublikowanych danych wynika, że rocznie polskie obywatelstwo otrzymuje od 4,5 do 5 tys. osób.

I pani może gościom z zagranicy umożliwić „zdobycie” tych wszystkich potrzebnych dokumentów, żeby nie bali się deportacji?

Tak oczywiście. Pomagam w uzyskaniu zaproszenia w celu uzyskania wizy, pozwolenia na pobyt czasowy np. z uwagi na wykonywanie pracy, zezwolenie na pobyt stały, czy nadania numeru PESEL

Jak można z panią skontaktować się?

Zapraszam do kontaktu telefonicznego: 530 020 083 lub mailowego: [email protected]

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%