Zamknij
REKLAMA

Jacek Wiejski Górski: było dla nas niezwykłym honorem wejść na pokład okrętu legendy i zrealizować tu nasz Koncert Niepodległości

07:33, 12.08.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

Jacek Wiejski Górski jest scenarzystą i producentem Koncertu Niepodległości POLAND, który został nagrany na Błyskawicy. Dziś ten koncert zostanie wyemitowany w sieci.

Co to takiego Koncert Niepodległości?

Koncert Niepodległości to wydarzenie od 2009 roku realizowane w Muzeum Powstania Warszawskiego. Łącznie zrealizowaliśmy 33 edycje koncertu, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, rokrocznie w dniu 11 listopada, na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 3 maja, na Westerplatte w dniu 1 września i na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w dniu 17 września. We wrześniu 2019 odbyła się specjalna, anglojęzyczna edycja „Polish Independence Concert” w Bazie Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Adaži, gdzie żołnierzom 9 narodowości muzyką i słowem opowiedzieliśmy o walce Polaków „Za Naszą i Waszą Wolność”. Międzynarodowe edycje koncertu miały miejsce także w Australii (Brisbane), w Kanadzie (Brampton/Toronto), na Łotwie (Ryga, Dyneburg, Lipawa) i na Litwie (Wilno). Ostatnią, trzydziestą trzecią jest ta zrealizowana na Błyskawicy. Dorobek Koncertu Niepodległości to ponad 150 hybrydowych aranżacji pieśni historycznych oraz własnych kompozycji współczesnych. Tworzymy je w stylu muzyki hybrydowej, który dawne pieśni historyczne łączy w spójną całość z nurtami muzyki współczesnej, jak: jazz, rock, techno-house, muzyka klasyczna, elektroniczna czy poezja śpiewana, a czasami także z nagraniami archiwalnymi czy odgłosami natury.

Koncert Niepodległości ośmiokrotnie objęty był Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Odbywał się także pod patronatami Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Zagranicznych oraz Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Koncert Niepodległości integruje w doznaniach patriotycznych i artystycznych różnorodną i wielopokoleniową publiczność: od młodzieży po osoby starsze; widzów o różnych zainteresowaniach, poglądach politycznych i preferencjach muzycznych. Uczestników wydarzenia łączy w doznaniach prozatorska opowieść o dziejach Polski i naszych bohaterów narodowych oraz nowoczesne aranżacje pieśni patriotycznych. W ramach ewaluacji tego projektu w 2017 roku uruchomiliśmy portal Śpiewnik Niepodległości, gdzie zarówno młodzi, jak i profesjonalni artyści z całego świata, korzystają z narzędzi wspomagających samodzielne wykonywanie pieśni patriotycznych, jak np. podkłady muzyczne, teksty, nuty, przykładowe nagrania, noty historyczne, ikonografia. Z portalu korzysta już blisko 500.000 unikalnych użytkowników z Polski i zagranicy.

Jak to się stało, że zainteresowaliście się Gdynią?

Od 2016 roku Koncert Niepodległości jest obecny na Westerplatte. Jednak, kiedy zaczęliśmy zbliżać się do 100-rocznicy zaprzysiężenia Polski z morzem, oczywistym się stała konieczność stworzenia edycji poświęconej tematyce „marynarskiej” i jednorazowego przeniesienia premiery koncertu w roku 2020 z Muzeum Powstania Warszawskiego na Wybrzeże. Wtedy pojawił się pomysł pomorskiej edycji w jednym z dwóch miast tak silnie wpisujących się z 100 rocznicę zaprzysiężenia jak Puck lub Gdynia.

Czy od początku Błyskawica była miejscem, które miało być sceną koncertu?

Pierwotnie marzyło nam się wystawienie Koncertu Niepodległości wiosną w Teatrze Muzycznym w Gdyni, jednak z wielu przyczyn, w tym m.in. z powodu pandemii SARS CoV-2, nasze plany przesunęliśmy na lato i wtedy pojawił się pomysł by koncert zrealizować na niszczycielu ORP Błyskawica. To wybór tak oczywisty, że właściwie trudno go uzasadnić. To miejsce uświęcone krwią siedmiu poległych polskich marynarzy, miejsce którego historia wpisuje się w działania wojenne na wielu akwenach i frontach II wojny światowej. To wreszcie okręt, który pomimo funkcji muzealnej, wciąż pełni wraz ze swoją załogą służbę w polskiej Marynarce Wojennej. Było dla nas niezwykłym honorem wejść na pokład okrętu legendy i zrealizować tu nasz Koncert Niepodległości.

Komu dedykowany jest ten koncert?

Koncertu Niepodległości „Poland” dedykowany jest Polakom, którzy pod obcymi sztandarami, walczyli zarówno o niepodległość Polski jak i innych narodów. W doborze repertuaru i narracji skupiliśmy się na niezwykłych dziejach naszych rodaków od czasów wypraw krzyżowych Piastów śląskich a na historii Lecha Zondka, Polaka w walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Symbolicznie, przestrzeń historyczną VI Koncertu Niepodległości wyznacza miecz Władysława III Warneńczyka odnaleziony w 1863 roku na pobojowisku pod Warną z jednej strony, z drugiej zaś naszywka Poland z naramienników żołnierzy polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej. Obok Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – bohaterów Polski i Stanów Zjednoczonych, czy Henryka Dąbrowskiego – twórcy Legionów Polskich we Włoszech, w VI Koncercie Niepodległości wspomnimy dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczono nas na lekcjach historii. Jednym z nich będzie Franciszek Gabryszewski (Francis Gabreski), któremu jako jednemu z nielicznych udało się poderwać samolot w powietrze w czasie japońskiego ataku na Pearl Harbour. Służąc w polskim Dywizjonie 316 oraz w jednostkach US Air Force do końca II wojny światowej, osiągnął pozycję asa USAF na froncie europejskim. Swoją karierę bojową zakończył w 1951 roku na froncie koreańskim, gdzie imponującą liczbę zestrzelonych przez niego Focke-Wulfów i Messerschmitów dopełniły radzieckie odrzutowce MIG-15 pokonane w Korei. W programie Koncertu opowiemy także o tragicznych losach patriotów, którym nigdy nie było dane wrócić na ziemię ojczystą. Ukażemy niezwykłe postawy Polaków zmuszonych do służby wojskowej w armiach zaborczych i okupacyjnych. Osobnym wątkiem narracji są wojenne losy niszczyciela Błyskawica, a szczególnie wyprowadzenie ORP Błyskawicy wraz z niszczycielami ORP Grom i ORP Burza w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej oraz podjęta przez załogę Błyskawicy obrona angielskiego miasta, podczas dwóch zmasowanych nalotów Luftwaffe w maju 1942 roku.

Jak wyglądały przygotowania i czy trudno było dograć sprawę z Wojskiem?

To już kolejny koncert realizowany we współpracy z Polskim Wojskiem. Pierwszy odbył się w Bazie NATO w Adazi na Łotwie we wrześniu ubiegłego roku. Współpraca z Wojskiem Polskim układa się nam wzorowo – po obu stronach jest zrozumienie zarówno przesłania projektu, jak i specyficznych uwarunkowań i zasad realizacji tego typu zadań w obiektach wojskowych. Na pewno w tym wszystkim pomaga mi wieloletnia współpraca z wojskiem w innych obszarach i dziedzinach, a także lata pracy w obszarze ochrony informacji niejawnych. Doświadczenie to sprawia, że w specyficznym środowisku wojskowym (jakże odmiennym od cywilnego), czuję się doskonale, rzekłbym jak w domu. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować zarówno Ministrowi Obrony Narodowej Mariuszowi Błaszczakowi wraz z podległym mu ministerstwem, Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych oraz naszemu gospodarzowi – Dowództwu 3 Flotylli Okrętów w Gdyni i oczywiście wspaniałej załodze Błyskawicy za ciepłe przyjęcie i doskonałą współpracę.

Jakie wrażenia po pobycie w Gdyni?

Podobnie jak Polish Independence Concert w Bazie NATO na Łotwie, gdyński Koncert Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica na długo pozostanie w naszej pamięci, jako wydarzenia dające olbrzymią satysfakcję i radość. Łączę te wydarzenia nie tylko z uwagi na realia współpracy z Wojskiem Polskim, ale również, dlatego że koncert na Błyskawicy to polskojęzyczna edycja tamtego koncertu w Bazie NATO, z tą różnicą, że tamten zrealizowany został w języku angielskim. Tempo pracy sprawiło jednak, że nie mieliśmy czasu na zwiedzanie Gdyni, ale już niebawem z pewnością tu powrócę i mam nadzieję, że znajdę więcej czasu by się tu nieco zadomowić.

Kiedy usłyszymy efekt Waszej pracy?

Internetowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica odbędzie się w dniu 12 sierpnia 2020 o godz.20.00 zarówno na portalu www.mlodagdynia.pl (w tym miejscu dziękuję także Młodej Gdyni za współpracę), jak i na naszych stronach:

www.koncert niepodleglosci.pl

www.spiewnikniepodleglosci.pl

www.fdrp.org.pl

oraz na profilu Koncert Niepodległości na Facebook: https://www.facebook.com/koncertniepodleglosci/

Serdeczne zapraszam i mam nadzieję do zobaczenia na następnych edycjach Koncertu Niepodległości w Gdyni.

 

Jacek „Wiejski” Górski, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej. Były opozycjonista i działacz społeczny. Współzałożyciel Federacji Młodzieży Walczącej, autor jej nazwy i logotypu. Uczestnik podziemnych akcji ulicznych, grafik, drukarz, współpracownik podziemnych struktur Grup Oporu Solidarni i Radia Solidarność. Uczestnik strajków studenckich NZS. W 1986 został porwany i poddany torturom przez Służbę Bezpieczeństwa. Reżyser, scenarzysta i producent wydarzeń Koncert Niepodległości, Projekt Arboretum, Hybryda Kultur Festiwal, które od 2009 roku organizuje w Warszawie (Muzeum Powstania Warszawskiego, plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Zamek Królewski), na Westerplatte, w Tarnowie i w Mrągowie. W 2019 roku zorganizował specjalną edycję Polish Independence Concert dla żołnierzy 9 narodowości w Bazie NATO na Łotwie. Swoje projekty muzyczne realizował także w Australii i w Kanadzie, na Ukrainie, Litwie i Łotwie. Wydawca portalu ww.spiewnikniepodleglosci.pl. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA