Zamknij
REKLAMA

Joanna Skrzypkowska: wspaniale było się spotkać z innymi muzykami i móc razem pograć po długim czasie izolacji

16:17, 12.01.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

Joanna Skrzypkowska gra na flecie poprzecznym. W Szkole Muzycznej jest w szóstej klasie II stopnia. Z gry na flecie szkoli się pod czujnym okiem mgr Hanny Łąckiej. Jednocześnie studiuje też logopedię na UG. Sztuka towarzyszyła jej również w szkole średniej. Joanna jest absolwentką Zespołu Szkół Plastycznych w Orłowie.

[FOTORELACJA]10119[/FOTORELACJA]

Szkoła Muzyczna słynie z koncertów, w tym fantastycznych wydarzeń świątecznych. Jednak w tym roku musieliście pracować w całkowicie innej sytuacji. Czy mimo koronawirusa od samego początku byliście zdecydowani na organizację koncertu?

Wydaje mi się, że niedogodność warunków ze względu na pandemię stanowiła pewnego rodzaju wyzwanie. Chyba dlatego też pomysł organizacji koncertu spotkał się z takim entuzjazmem. Od początku dało się odczuć determinację ze strony zaangażowanych uczniów.

Co skłoniło Cię do wzięcia udziału w tym wydarzeniu?

Jestem w klasie dyplomowej, więc niewiele takich inicjatyw przede mną. A przecież i w zeszłym, i w bieżącym roku szkolnym mnóstwo koncertów zostało odwołanych - i bardzo mi ich brakowało. Dlatego gdy tylko dowiedziałam się o koncercie świątecznym, postanowiłam wziąć w nim udział.

Jak dobieraliście repertuar i kolejność wykonań?

Repertuar ustalaliśmy wspólnie za pośrednictwem konwersacji na messengerze. Kilka osób wysyłało propozycje utworów, a następnie, po zebraniu ich sporej liczby, wszyscy brali udział w głosowaniu. Kolejność wykonań była ustalana już po nagraniu. Celem było stworzenie z pojedynczych nagrań spójnej całości - biorąc pod uwagę zmienność obsady, długości i nastroju poszczególnych utworów.

A jak wyglądały próby?

Próby odbywały się na sali koncertowej w szkole muzycznej i przebiegiem nie różniły się zbytnio od zwyczajnych prób (poza koniecznością regularnej dezynfekcji pomieszczenia i noszenia maseczek).

Czy oparliście się na gotowych aranżacjach, czy były to Wasze spojrzenia na wykonywane utwory?

W ogólnym zamyśle opieraliśmy się na istniejących już wykonaniach, jednak sporo było również autorskich pomysłów - zarówno dokładnie przemyślanych, jak i tych powstałych w wyniku swobodnej improwizacji.

Czy obostrzenia mocno utrudniały Wam przygotowania (w tym próby) i potem nagranie całości?

Pomimo konieczności zachowywania tych obostrzeń, spotkaliśmy się ze wsparciem ze strony pracowników szkoły. Wszystko przebiegało w atmosferze wzajemnego zrozumienia, a myślę, że to jest najważniejsze. Podczas ostatecznych nagrań mogliśmy zostać godzinę dłużej na sali, kiedy nie wystarczyło nam czasu.

Jak pokonaliście świadomość "grania" do pustej sali?

Dla mnie nie było to trudne, bo cieszyłam się, że w ogóle mogę grać na sali koncertowej. Wspaniale było się spotkać z innymi muzykami i móc razem pograć po długim czasie izolacji - w dodatku mając świadomość, że tworzymy nagranie, które może pomóc w przeżywaniu świątecznego czasu wielu osobom.

Co czułaś po nagraniu, kiedy już realizator powiedział koniec?

Przede wszystkim zadowolenie. To, co do tej pory istniało w sferze planów, właśnie zostało uwiecznione na nagraniu - stało się realne! Odczuwałam również wdzięczność. Wdzięczność wobec współwykonawców i wobec tych wszystkich fachowców od sprzętu, bez których nagranie nie byłoby możliwe.

Z jakim odbiorem spotkał się koncert? Do tej pory obejrzało go już ponad 3 tysiące odbiorców.

Wiem, że koncert był ważny dla naszych rodzin - niektórzy z nas odtwarzali nagranie podczas spotkania przy świątecznym posiłku. Kilkoro znajomych wspominało o wzruszeniu swoich rodziców, szczególnie podczas słuchania “Kołysanki Józefa”. Bardzo cieszy fakt, że koncert wysłuchało i obejrzało tak wiele osób. Chcieliśmy dać odbiorcom trochę świątecznej radości pośród niepewnej sytuacji, w której się wszyscy znajdujemy - taka była główna idea koncertu. Z komentarzy, które do nas docierają, możemy wywnioskować, że to założenie udało się spełnić.

[WIDEO]650[/WIDEO]

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%