Zamknij

Z gorącej Afryki prosto do Gdyni

00:46, 25.05.2020 | hs za: UM Gdyni/fot. Peter Senn
Skomentuj
REKLAMA

Wyjątkowego, przyrodniczego odkrycia dokonał Peter Senn, gdynianin i badacz owadów. Przy zbiorniku wodnym Sokółka zaobserwował niezwykle rzadki gatunek ważki – husarza wędrownego. Gdynia jest najdalej wysuniętym na północ miejscem, w którym spotkano tego owada.

Anax ephipigger to łacińska nazwa husarza wędrownego – gatunku ważki, który znad gorącej Afryki zawędrował aż do Gdyni. Owad znany jest z tego, że migruje na bardzo duże odległości. W ostatnim czasie pojawił się również w Polsce i zaczął się tu rozmnażać. Jednak tak daleko na północ do tej pory go nie zaobserwowano.

Okaz rozpoznał i sfotografował Peter Senn – pochodzący z Wielkiej Brytanii gdynianin, pasjonat przyrody i badacz owadów. Zaobserwowana w okolicy zbiornika Sokółka ważka okazała się być młodą samicą, która zdaniem Senna: przeobrażała się u nas w kraju, być może niedaleko stąd. Po sfotografowaniu owad został wypuszczony na wolność.

Anax ephippiger występuje głównie w Afryce i południowo-zachodniej Azji. Sprzyjające warunki pogodowe pomagają mu odbywać dalekie podróże, w tym właśnie nawet do Polski. Dorosłe osobniki przylatują do nas wiosną, najczęściej w maju i zostają do października. Husarze wędrowne osiągają długość do 70 mm, natomiast rozpiętość ich skrzydeł wynosi nawet 10 cm.

Peter Senn to prawdziwy miłośnik przyrody i owadów. Lata 2018 i 2019 spędził na dokładnym studiowaniu gdyńskiej populacji ważek. W tym celu zbadał zbiorniki retencyjne na osiedlu Sokółka, gdzie stwierdził występowanie 34 gatunków ważek. Prowadził także obserwacje na torfiance na Wielkim Kacku. Senn oraz inny gdyński badacz ważek, Paweł Jędryczak, odnotowali w Gdyni występowanie w sumie 40 gatunków tych interesujących owadów, co stanowi ponad 50% wszystkich gatunków znanych w Polsce. W obszarze jego zainteresowań znajdują się także motyle. Spod jego ręki w 2015 roku wyszła książka „Motyle dzienne Gdyni. Atlas rozmieszczenia”, której wersję elektroniczną można pobrać z strony internetowej.

(hs za: UM Gdyni/fot. Peter Senn)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz