Zamknij

Dzień Ratownika Morskiego uczczą później

10:51, 25.05.2020 | hs za: UM Gdyni/fot. Michał Puszczewicz
Skomentuj
REKLAMA

Nie boją się ryzyka czy zmiennych warunków pogodowych. Przez całą dobę są w gotowości, żeby ratować ludzkie życie na wodach Bałtyku. Mowa o ratownikach morskich. Dzisiaj, 21 maja przypada ich święto. Zawsze celebrowali je wraz z mieszkańcami Gdyni. W tym roku oficjalne obchody zostały przełożone na drugą połowę roku.

21 maja wspominany jest św. Jan Nepomucen – patron ratowników morskich i wodniaków. W okolicach tej daty Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zawsze organizuje oficjalne obchody swojego święta, tak, aby mogli w nich uczestniczyć także mieszkańcy. W tym roku Dzień Ratownika Morskiego nie będzie jednak celebrowany w maju. Wszystko przez wciąż obowiązujący w naszym kraju stan zagrożenia epidemicznego. Rozważane są dwa inne terminy. Uroczystości odbędą się pod koniec sierpnia lub w październiku – w zależności od tego, jak będzie rozwijać się sytuacja.

Oficjalne świętowanie zostało przełożone na inny termin, ale przebieg obchodów będzie tradycyjny, taki do jakiego przyzwyczaili nas ratownicy morscy. Nie zabraknie m.in. pokazów ćwiczeń statków ratowniczych czy możliwości wejścia na ich pokład. Oczywiście wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. To doskonała okazja do zapoznania się z tym, jak wygląda praca ratowników morskich od kuchni. Tego dnia zostaną również wręczone odznaczenia „Zasłużony Pracownik Morza” dla najbardziej wyróżniających się pracowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Przyznaje je minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Mimo że dziś nie świętują jeszcze oficjalnie, to ratownicy morscy nie zapomnieli całkowicie o tej ważnej dla nich dacie.

– 21 maja zawsze czujemy się wyjątkowo. Ratownicy, którzy są na dyżurach świętują symbolicznie, przy kawie i słodkim poczęstunku. I tak jest we wszystkich naszych centrach i stacjach na całym Wybrzeżu – mówi Rafał Goeck, rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (Służba SAR) została powołana 1 stycznia 2002 roku. Do jej zadań należy poszukiwanie i ratowanie każdej osoby znajdującej się w niebezpieczeństwie na morzu, bez względu na okoliczności w jakich znalazła się w niebezpieczeństwie oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego. Ratownicy planują, prowadzą i koordynują całe akcje, współpracując przy tym także z innymi służbami.

(hs za: UM Gdyni/fot. Michał Puszczewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz