Zamknij
REKLAMA

Pierwszy rejs Pogorii

18:28, 03.05.2021 | hs za: pogoria.pl
Skomentuj
REKLAMA

Od 1 do 8 maja, Pogoria z ponad 40 osobowa załogą pływać będzie po Bałtyku. Jest to rejs inaugurujący tegoroczny sezon żeglarski dla tej jednostki. Na pokładzie znaleźli się studenci medycyny z Lublina, wszyscy zaszczepieni na Covid i przygotowani do akcji profilaktycznych w portach tj. w Kołobrzegu i Świnoujściu.

Akcje polegać będą na przeprowadzaniu badań profilaktycznych dla wszystkich, którzy zgłoszą się do utworzonych punktów „medycznych” w portach. Dodatkowym celem tego rejsu jest prowadzenie badań dla potrzeb medycyny sportowej. Badania te będą obejmować między innymi zachowanie młodego organizmu podczas wysiłku fizycznego na morzu z uwzględnieniem takich okoliczności jak ograniczenie snu z powodu pełnionych wacht czy reakcje organizmu w czasie wykonywania czynności na rejach.

Wyjście w morze żaglowca odbywa się w reżymie covidowym, z powodu którego odwołano dwa wcześniejsze rejsy, gdyż załogi nie mogły wypełnić obowiązujących rygorów sanitarnych. Jest to problem dla armatora jednostki tj. STAP, który z jednej strony chce zapewnić pełne bezpieczeństwo dla młodzieżowych załóg, zaś z drugiej zadbać o utrzymanie żaglowca „przy życiu”. Pogoria od września 20 r. do 1 maja 21r. stała zacumowania w Marina Yacht Park w Gdyni i codziennie generowała spore koszty.

Armator liczył, że już od kwietnia br. rozpoczną się rejsy i STAP „zacznie stawać na nogi”. Niestety tak nie jest i nie wiadomo jak będzie dalej, bo póki co dawna współpraca STAP z Yacht Clubem Italiano, która pozwalała i zimą pływać Pogorii po Morzu Śródziemnym, z powodu epidemii została przerwana i ciągle nie może być wznowiona. Czy będzie to możliwe później, nikt nie wie i jeśli Pogoria nie wróci do Genui, to plan zakłada pływanie po Bałtyku.

Zanim to nastąpi od czerwca planowane są udziały żaglowca w tegorocznych festiwalach i zlotach żaglowców tzw. tolszipach (Tall Ships Races), z finałem jednej z tych imprez w Szczecinie. Na pokładzie Pogorii w czasie tegorocznego TSR 21 będzie załoga właśnie tego miasta, pomimo że na rufie jednostki jest herb i napis Gdynia.

(hs za: pogoria.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%