Zamknij
REKLAMA

"Nadaję Ci imię "Błyskawica". Święto Marynarki Wojennej

20:36, 28.06.2021 | hs za: UM Gdyni/Marynarka Wojenna RP/Fot. Michał Puszczewicz
Skomentuj
REKLAMA

Święto Marynarki Wojennej jest obchodzone od ponad 90 lat i nierozerwalnie połączone z historią polskiej obecności na Bałtyku. To także finał trwającego Święta Morza. W tym roku w Gdyni – oprócz tradycyjnego złożenia kwiatów przy Pomniku Polski Morskiej, miała miejsce jeszcze inna wyjątkowa uroczystość. Na pokładzie wyremontowanej „Błyskawicy” pojawiła się jedna z córek Cecylii Raczyńskiej – matki chrzestnej legendarnego niszczyciela i Edwarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie.

85 lat temu, 1 października 1936 roku, w stoczni J. Samuel White & Co. Ltd. w Cowes, matką chrzestną najsłynniejszego polskiego okrętu została hrabina Cecylia Raczyńska, żona Edwarda Raczyńskiego - ówczesnego ambasadora RP w Londynie, późniejszego Prezydenta RP na uchodźstwie..

W dniu Święta Marynarki Wojennej na pokładzie Okrętu - Muzeum ORP Błyskawica, będącego bezcenną pamiątką narodową, córki matki chrzestnej legendarnego niszczyciela, Katarzyna Raczyńska i Viridianna Rey przyjęły rolę kontynuatorek tradycji i objęły honorowy mecenat nad okrętem.

Z okazji Święta Marynarki Wojennej na wszystkich okrętach stacjonujących w Portach Wojennych w Gdyni i w Świnoujściu podniesiona została wielka gala banderowa. W ten sposób – zgodnie z tradycją morską – marynarze podkreślą uroczysty charakter tego dnia. W jednostkach brzegowych, na masztach przed dowództwami, podniesiona została flaga państwowa, a marynarze wzięli udział w uroczystościach upamiętniających tradycje i historię polskich sił morskich.

[FOTORELACJA]10347[/FOTORELACJA]

W Święto Marynarki Wojennej w Gdyni tradycyjnie złożono kwiaty przy Pomniku Polski Morskiej.

Bez nich nie byłoby Marynarki Wojennej. Zapisane przez nich, najpiękniejsze karty historii naszego oręża na morzu nadal są niedoścignionym wzorem do podążania ich kursem.

W dniu Święta Marynarki Wojennej, w Kwaterze Pamięci na oksywskim cmentarzu MW oraz pod Pomnikiem Polska Morska marynarze oraz goście oddali cześć swoim poprzednikom, bohaterskim pokoleniom marynarzy – służącym ofiarnie i z honorem pod biało-czerwoną banderą.

[FOTORELACJA]10346[/FOTORELACJA]

 

(hs za: UM Gdyni/Marynarka Wojenna RP/Fot. Michał Puszczewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%