Zamknij
REKLAMA

"Złoty Lew" wpłynie do Gdyni

10:45, 08.07.2021 | hs za: UM Gdyni/materiały Marina Yacht Park
Skomentuj
REKLAMA

W czwartek, 8 lipca do Marina Yacht Parku wpłynie holenderski żaglowiec flagowy „Gulden Leeuw”. Od 2014 roku statek, na którym odbywają się rejsy szkolne i pasażerskie, jest flagową jednostką kanadyjskiego programu Class Afloat. W Gdyni pozostanie aż do soboty. 

Po oficjalnym przywitaniu żaglowca - w godzinach popołudniowych - wszyscy chętni będą mogli wejść na jego pokład i zwiedzić jednostkę.

„Gulden Leeuw” powstał 84 lata temu w Fredrikshavn na zamówienie duńskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rybołówstwa. Do eksploatacji wszedł w 1938 roku jako 45-metrowy motorowiec „Dana”. Jego głównym zadaniem było prowadzenie badań oceanograficznych. W 2010 roku przeszedł remont i otrzymał drugie życie – jako żaglowiec, trzymasztowy szkuner urejony o długości całkowitej 69,9 metrów. Łączna powierzchnia jego żagli to ponad 1400 metrów kwadratowych. 

Obecnie „Gulden Leeuw” jest idealny do rejsów szkolnych i pasażerskich. Statek zabiera na pokład 60 praktykantów, a na krótszych dystansach, na jednodniowe wycieczki może się nim wybrać nawet 200 pasażerów. 

Nazwa statku, oznaczająca po polsku „Złotego Lwa”, nawiązuje do historycznego okrętu wojennego z XVII wieku, flagowej jednostki admirała Cornelisa Trompa podczas III wojny angielsko-holenderskiej.

Żaglowiec będzie można podziwiać w Marina Yacht Parku do soboty, 10 lipca.

(tło historyczne na podstawie opracowania Krzysztofa Romańskiego)

(hs za: UM Gdyni/materiały Marina Yacht Park)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%