Zamknij

Podaj przyjazną dłoń osobom z niepełnosprawnościami

00:29, 10.02.2020 | hs za: UM Gdyni/fot. facebook.com/cwmgdynia
Skomentuj
REKLAMA

Lubisz pomagać innym, łatwo nawiązujesz kontakty i chcesz zrobić coś pożytecznego? Zostań wolontariuszem osoby z niepełnosprawnościami. Wesprzyj ją w codziennych aktywnościach i bądź jak dobry przyjaciel. Osoby z niepełnosprawnością zyskają dzięki temu pomoc w usamodzielnieniu się, a wolontariusze zdobędą doświadczenie, które może się przydać w życiu prywatnym i zawodowym. Trwa nabór do projektu realizowanego przez Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni. Chętni mogą się zgłaszać do 16 lutego.
 

„Wolontariusz osoby z niepełnosprawnością” to projekt z powodzeniem realizowany w Gdyni od lat. Jego celem jest wsparcie gdynian z niepełnosprawnościami. Wszystko po to, aby mogli oni żyć bardziej niezależnie. Pomoc polega na asystowaniu im, a nie wyręczaniu ich w różnego rodzaju codziennych czynnościach.
 
– Chodzi głównie o to, żeby osoby z niepełnosprawnościami miały możliwość samodzielnego i aktywnego życia oraz mogły spędzać czas w ciekawy sposób. W ramach projektu wolontariusze i uczestniczy tworzą nieformalne, partnerskie i indywidualne relacje oraz wspólnie spędzają czas. Forma spotkań zależy od ich chęci i pomysłów. To może być wyjście do kina lub na spacer albo wspólne uprawianie sportu, czy realizacja codziennych czynności, jak np. wspólne zrobienie zakupów – mówi Sonia Zając z Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni.
 
Wolontariusze i uczestnicy zaangażowani w projekt będą mieli możliwość poznania się podczas grupowych spotkań integracyjnych. To szansa na nawiązanie nowych, ciekawych znajomości z osobami o różnym stopniu sprawności fizycznej. 

Co należy zrobić, żeby wziąć udział w projekcie? Zarówno wolontariusze, jak i uczestnicy muszą spełniać pewne warunki.
 
– Wolontariuszami mogą być osoby pełnoletnie z całego Trójmiasta, które mają czas na to, aby dwie godziny w tygodniu wspierać osoby z niepełnosprawnościami. Nie potrzeba ani specyficznego doświadczenia ani wykształcenia. My przygotowujemy wolontariuszy do pełnienia ich roli – wyjaśnia Zając.
 
I tak osoby wybrane do udziału w projekcie przejdą serię szkoleń i spotkań, podczas których nauczą się, w teorii i praktyce, jak w prawidłowy sposób wspierać osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
 
Aby zostać wolontariuszem, należy do 16 lutego wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny tutaj. Potem Centrum Współpracy Młodzieży umówi się z poszczególnymi kandydatami na indywidualne spotkanie. Szczegółowe informacje o projekcie są dostępne na stronie cwm.org.pl.
 
Zgłaszać mogą się również osoby z niepełnosprawnościami, które chciałyby prowadzić samodzielne, aktywne życie i skorzystać z tej formy wsparcia. Co należy zrobić? W projekcie mogą wziąć udział pełnoletni gdynianie z niepełnosprawnościami ruchowymi, niewidomi lub słabowidzący, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Wystarczy, że do 16 lutego skontaktują się z Centrum Współpracy Młodzieży drogą mailową: [email protected] lub telefonicznie: (0 58) 620-24-80. W tym przypadku również dodatkowo odbędą się spotkania indywidualne. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Projekt został dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.

(hs za: UM Gdyni/fot. facebook.com/cwmgdynia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz