Zamknij
REKLAMA

Podaj przyjazną dłoń osobom z niepełnosprawnościami

00:29, 10.02.2020 | hs za: UM Gdyni/fot. facebook.com/cwmgdynia
REKLAMA
Skomentuj

Lubisz pomagać innym, łatwo nawiązujesz kontakty i chcesz zrobić coś pożytecznego? Zostań wolontariuszem osoby z niepełnosprawnościami. Wesprzyj ją w codziennych aktywnościach i bądź jak dobry przyjaciel. Osoby z niepełnosprawnością zyskają dzięki temu pomoc w usamodzielnieniu się, a wolontariusze zdobędą doświadczenie, które może się przydać w życiu prywatnym i zawodowym. Trwa nabór do projektu realizowanego przez Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni. Chętni mogą się zgłaszać do 16 lutego.
 

„Wolontariusz osoby z niepełnosprawnością” to projekt z powodzeniem realizowany w Gdyni od lat. Jego celem jest wsparcie gdynian z niepełnosprawnościami. Wszystko po to, aby mogli oni żyć bardziej niezależnie. Pomoc polega na asystowaniu im, a nie wyręczaniu ich w różnego rodzaju codziennych czynnościach.
 
– Chodzi głównie o to, żeby osoby z niepełnosprawnościami miały możliwość samodzielnego i aktywnego życia oraz mogły spędzać czas w ciekawy sposób. W ramach projektu wolontariusze i uczestniczy tworzą nieformalne, partnerskie i indywidualne relacje oraz wspólnie spędzają czas. Forma spotkań zależy od ich chęci i pomysłów. To może być wyjście do kina lub na spacer albo wspólne uprawianie sportu, czy realizacja codziennych czynności, jak np. wspólne zrobienie zakupów – mówi Sonia Zając z Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni.
 
Wolontariusze i uczestnicy zaangażowani w projekt będą mieli możliwość poznania się podczas grupowych spotkań integracyjnych. To szansa na nawiązanie nowych, ciekawych znajomości z osobami o różnym stopniu sprawności fizycznej. 

Co należy zrobić, żeby wziąć udział w projekcie? Zarówno wolontariusze, jak i uczestnicy muszą spełniać pewne warunki.
 
– Wolontariuszami mogą być osoby pełnoletnie z całego Trójmiasta, które mają czas na to, aby dwie godziny w tygodniu wspierać osoby z niepełnosprawnościami. Nie potrzeba ani specyficznego doświadczenia ani wykształcenia. My przygotowujemy wolontariuszy do pełnienia ich roli – wyjaśnia Zając.
 
I tak osoby wybrane do udziału w projekcie przejdą serię szkoleń i spotkań, podczas których nauczą się, w teorii i praktyce, jak w prawidłowy sposób wspierać osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
 
Aby zostać wolontariuszem, należy do 16 lutego wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny tutaj. Potem Centrum Współpracy Młodzieży umówi się z poszczególnymi kandydatami na indywidualne spotkanie. Szczegółowe informacje o projekcie są dostępne na stronie cwm.org.pl.
 
Zgłaszać mogą się również osoby z niepełnosprawnościami, które chciałyby prowadzić samodzielne, aktywne życie i skorzystać z tej formy wsparcia. Co należy zrobić? W projekcie mogą wziąć udział pełnoletni gdynianie z niepełnosprawnościami ruchowymi, niewidomi lub słabowidzący, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Wystarczy, że do 16 lutego skontaktują się z Centrum Współpracy Młodzieży drogą mailową: [email protected] lub telefonicznie: (0 58) 620-24-80. W tym przypadku również dodatkowo odbędą się spotkania indywidualne. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Projekt został dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.

(hs za: UM Gdyni/fot. facebook.com/cwmgdynia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© mlodagdynia.pl | Prawa zastrzeżone