Zamknij
REKLAMA

NGO

Ruszył harcerski Plebiscyt Instruktorski Unikatowi 2020. Gdańska Chorągiew ZHP wybiera tych, na których polega można jak na Zawiszy

23:03, 03.10.2020 | hs za: gdanska.zhp.pl/unikatowi
Skomentuj
REKLAMA

Rzadko spotykani, wyjątkowi...Tacy są wolontariusze Chorągwi Gdańskiej ZHP! Chcąc docenić wyjątkowy wkład w rozwój wychowawczy i organizacyjny  wolontariuszy, pomorscy harcerze zapraszają do głosowania w Plebiscycie Instruktorskim "Unikatowi".

Unikatowi to ludzie, którzy podjętą przez siebie służbą dają dowód, że wyjątkowe rzeczy można robić codziennie. W 2019 roku po raz pierwszy przeprowadziliśmy w naszej chorągwi plebiscyt mający na celu wyłonienie najbardziej niezwykłych wolontariuszy w czterech różnych kategoriach. Właśnie rozpoczynamy drugą edycję plebiscytu.

Tak jak nieskończenie wiele gwiazd jest na niebie, tyle samo jest wśród kadry naszej chorągwi osób nadzwyczajnych – instruktorów, wolontariuszy, którzy swoją energią ogrzewają i oświetlają innym drogę, kreują naszą harcerską rzeczywistość. W tym roku będziemy szukać tych gwiazd, które w Chorągwi Gdańskiej świecą najmocniej. 

Tutaj oddacie swój głos: gdanska.zhp.pl/unikatowi

A tutaj poznacie bliżej finalistów: bit.ly/unikatowi-finalisci

 

Prezentujemy gdyńskich finalistów Plebiscytu UNIKATOWI:

Kategoria II SPRAWNI W DZIAŁANIU

phm. Marta Igielska – Hufiec Gdynia

Druhna podharcmistrzyni Marta Igielska jest wieloletnią instruktorką Hufca Gdynia. Przez wiele lat pełniła funkcję skarbniczki hufca, dzięki czemu ma ogromną wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie, którą chętnie się dzieli. Swoje kompetencje wykorzystuje także w pełnieniu obecnej funkcji – pełnomocnika ds. Harcerskiej Bazy Obozowej „Czernica”. Co roku zapewnia właściwe warunki dla realizacji Harcerskiej Akcji Letniej jednostkom z całej Polski oraz dla skautów z zagranicy. W tym celu druhna Marta organizowała wyjazdy na kwaterkę, podczas której koordynowała pracę wędrowników i instruktorów. W ciągu ostatnich dwóch lat druhna Marta zmagała się ze skutkami nawałnicy, która przeszła przez Bory Tucholskie. Dużo pracy wymagało uprzątnięcie bazy oraz dostosowanie do nowych wymagań stawianych przez Państwową Straż Pożarną, jednak jednym z największym wyzwań w ostatnim czasie było postanowienie otwarcia bazy w obliczu Covid-19. Dostosowanie się do wymogów Powiatowego Inspektora Sanitarnego poprzez tworzenie dodatkowych węzłów higieny, specjalnych instrukcji korzystania z obiektów tak, aby było to bezpieczne dla uczestników obozów oraz organizację pracy wolontariuszy i pracowników stanowiło nie lada wyzwaniem. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat druhna Marta stanęła przed wielkim wyzwaniem stworzenia zespołu, który przez cały rok pracuje jako wolontariusze na rzecz Czernicy. Zadanie to nie należało do łatwych ze względu na trudność w utrzymaniu wysokiej motywacji, skoordynowaniu pracy oraz zbudowaniu relacji między członkami zespołu. Druhna Marta do organizacji działań podejmowanych na bazie wprowadza innowacje, takie jak korzystanie z aplikacji usprawniających pracę, m.in. rezerwowanie miejsca ogniskowego przez komendantów obozów, stworzenie przestrzeni wspierającej budowanie relacji wśród kadry zgrupowania, a także zamieniła miejsce wyznaczone do kąpieli w kąpielisko, dopełniając wszystkich formalności. Ponadto druhna Marta z rozsądkiem zarządza finansami, dzięki czemu realnym staje się zakup nowego sprzętu na potrzeby HBO „Czernica”.

Kategoria IV KADRA WSPIERAJĄCA

hm. Artur Bradtke i phm. Dorota Bradtke – Hufiec Gdynia

Hm. Artur Bradtke i phm. Dorota Bradtke to wieloletni instruktorzy hufca działający w zespole ds. stanicy - duet instruktorski, którego nie sposób opisać osobno. Rozwiązując problemy natury technicznej, druh Artur zawsze służy poradą. Jeśli sam nie jest w stanie pomóc w jego rozwiązaniu, stara się sprostać zadaniu i znaleźć osobę, która ma odpowiednie kompetencje. Każde ze swoich zadań doprowadza do końca. W celu zachęcenia drużynowych i instruktorów do podejmowania służby na rzecz stanicy druh Artur stworzył propozycję programową opartą na koniecznych do wykonania pracach, które gromady i drużyny wykonywały w ramach miesięcznej służby pełnionej na rzecz hufca oraz stanicy. Druh Artur sam wykonuje ogrom tytanicznej pracy: tworzy sprawozdania z prac, które się odbyły, zachęca zarówno instruktorów, jak i harcerzy do dbania o to, co wspólne. Wszystko to druh Artur godzi z wyjazdowym charakterem swojej pracy zawodowej. Phm. Dorota Bradtke jest za to właściwym instruktorem na właściwym miejscu. Jej niezwykła zdolność do kreowania przyjaznej i rodzinnej atmosfery podnosi motywację do działania wszystkim zaangażowanym w pracę wolontariuszom. Doskonale potrafi zorganizować czas pracy tak, aby znaleźć przestrzeń również na odpoczynek i regenerację sił z filiżanką kawy i kawałkiem domowego ciasta. Druhna Dorota i druh Artur dbają także o harcerskie pamiątki, chroniąc je przed porzuceniem i zapomnieniem. Z zapałem opowiadają historie związana z ich harcerską przeszłością w drużynach, co inspiruje młodych drużynowych do stawiania wyzwań sobie oraz swoim wychowankom i realizowania form programowych w kontakcie z naturą. Dobrze jest mieć taki duet wśród instruktorów hufca.

phm. Grzegorz Pardyka – Hufiec Gdynia

Druh podharcmistrz Grzegorz Pardyka powrócił jako dorosły w szeregi Związku Harcerstwa Polskiego i od razu miał jasno wyklarowaną wizję swojej działalności na rzecz Hufca ZHP Gdynia – promowanie działalności zagranicznej, nawiązywanie kontaktu ze skautami nie tylko z Europy. W przeciągu ostatnich dwóch lat druh Grzegorz nawiązał stałą współpracę z Morskim Klubem Łączności „Szkuner”, z którym współorganizował lokalnie takie wydarzenie jak Jamboree On The Air oraz Jamboree On The Internet. Szybko stały się one czasem i miejscem spotkań dla wszystkich chętnych członków Chorągwi Gdańskiej ZHP. W organizowanie corocznego wydarzenia jakim jest iScout Game druh Grzegorz wkładał ogrom serca i pasji, aby jak najwięcej osób chciało wziąć w nim udział. W bieżącym roku phm. Grzegorz Pardyka przekazał większą odpowiedzialność członkom zespołu, mając na uwadze kształcenie swojego następcy. Druh Grzegorz aktywnie uczestniczył również w przygotowaniach do polsko-niemieckiego biwaku o nazwie „Landeslager 2020” finansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Aby odciążyć organizatorów programowo-wychowawczych, druh Grzegorz przyjął na siebie kontakt z finansującą wydarzenie organizacją oraz nadzorował przygotowanie wniosku o dofinansowanie, co znacząco wpłynęło na jakość merytorycznej części współpracy ze skautową organizacją partnerską Hufca ZHP Gdynia. Również kursy przewodnikowskie organizowane przez Harcerską Akademię Kształcenia Hufca ZHP Gdynia nie mogą obyć się bez zajęć o współpracy zagranicznej prowadzonych przez druha Grzegorza. Do ich profesjonalnego przygotowania wykorzystuje nie tylko prezentację multimedialną zawierającą aktualizowane dane, ale przede wszystkim akcesoria i pamiątki z wielu międzynarodowych wydarzeń, w których sam brał udział. Stara się również wzbudzić w kursantach poczucie sprawczości i chęci do podejmowania działań związanych ze współpracą zagraniczną, między innymi poprzez pomoc w poszukiwaniu pomysłów na dofinansowania do takich właśnie wyjazdów. Druh Grzegorz umiejętnie wykorzystuje swoje możliwości zawodowe, doświadczenie oraz harcerskiego ducha do budzenia swojego zapału w innych.  

 

(hs za: gdanska.zhp.pl/unikatowi)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz