Zamknij
REKLAMA

NGO

Konflikty nie muszą niszczyć

23:03, 11.11.2020 | hs za: Kongres Obywatelski
Skomentuj
REKLAMA

W tym roku Kongres Obywatelski odbył się 17 października, jednak bez uczestników. Paneliści dyskutowali ze sobą online. Kongresowe debaty obejrzało ponad 1500 osób.

Podsumowanie tegorocznych dyskusji opublikowano jednak dopiero 6 listopada. Wpływ na to miały protesty związane z orzeczeniem Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Zachęcamy do zapoznania się z tym swoistym, krótki, ale jakże wymownym podsumowaniem:

Drogie Kongresowiczki, Drodzy Kongresowicze, Szanowni Państwo,

"Jaka Polska wobec wyzwań przyszłości?" – wokół tego pytania koncentrowała się debata XV Kongresu Obywatelskiego, który w formule online odbył się 17 października.

Już tydzień temu chcieliśmy podzielić się z Państwem głównymi myślami z XV Kongresu Obywatelskiego. Jednak trwający od 22 października Protest Kobiet, w który tak licznie angażuje się najmłodsze pokolenie Polaków, skłonił nas do innego rodzaju refleksji. Czy jest coś, co łączy myśl XV Kongresu Obywatelskiego z tymi protestami?

Tak. Najważniejszą konkluzją Kongresu było przekonanie, że takim wyzwaniom przyszłości jak zmiany klimatyczne, demograficzne, czy globalne kryzysy gospodarcze możemy sprostać tylko myśląc i działając RAZEM – wykorzystując wszystkie talenty i wszystkie zasoby.

Dotychczas dobrze nam szło działanie indywidualne (na tym sukcesie opiera się w dużej mierze fenomen polskiej transformacji po roku 89., czerpiący z naszego „genu” indywidualnej przedsiębiorczości). Wykazujemy się też bardzo wysoką zdolnością mobilizowania w sporach jednej grupy wobec drugiej grupy. Wyzwania przyszłości, na które odpowiedzieć musimy już teraz wymagają jednak czegoś zupełnie innego – kultury współpracy i współdziałania. Jeden z mówców XV Kongresu Obywatelskiego – Brunon Bartkiewicz, Prezes ING Banku Śląskiego – ujął to tak: w świecie niepewnym, zmiennym, złożonym i niejednoznacznym potrzebujemy: wizji, jedności, komunikacji i ambicji.

Najważniejszym, długofalowym dobrem obecnych protestów (niezależnie jaki będzie ich bieżący rezultat) jest skokowy wzrost świadomości obywatelskiej i zaangażowania publicznego młodego pokolenia, w tym – co bardzo ważne – kobiet. Bez zaangażowania młodego pokolenia w sprawy publiczne nie rozwiążemy problemów przyszłości. Widać, że istnieje potrzeba poukładania Polski na nowo na takich zasadach, by różne pokolenia, płcie, orientacje, wartości, a także interesy mogły w sposób produktywny koegzystować ze sobą i być zdolnymi do stawiania wspólnych celów i przeciwstawiania się wspólnym zagrożeniom. Konflikty nie muszą nas niszczyć, mogą być drogą naszego dojrzewania – dojrzewania do syntezy wartości i kultury, która tak naprawdę poszerza naszą tożsamość i posłuży naszemu rozwojowi w przyszłości.

(hs za: Kongres Obywatelski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%