Zamknij
REKLAMA

NGO

Nowy kapitan Zawiszy Czarnego

21.01, 16.05.2021 hs za: CWM ZHP/foto Weronika Nadzikiewiecz/CWM ZHP Aktualizacja: 21.17, 16.05.2021
Skomentuj
REKLAMA

W sobotę, 15 maja 2021, został mianowany nowy kapitan żaglowca szkolnego Związku Harcerstwa Polskiego sy Zawisza Czarny.

Po ukończeniu stażu kapitańskiego i zdobyciu wymaganych uprawnień, armator żaglowca, Centrum Wychowania Morskiego ZHP, powołał na funkcję kapitana Wojciecha Madeja. Uroczystość odbyła się na pokładzie Zawiszy Czarnego. Powierzenie funkcji kapitana odbyło się w obecności załogi stałej żaglowca oraz załogi szkolnej rozpoczynającej rejs. Uczestniczyli w niej komendant CWM ZHP hm. Rafał Klepacz, dyrektor CWM ZHP phm. Weronika Nadzikiewicz oraz wieloletni kapitan żaglowca i były komendant CWM ZHP hm. Waldemar Mieczkowski.

Kpt. Wojciech Madej całe swoje dotychczasowe życie zawodowe związał z żeglarstwem. Pierwszy patent żeglarski zdobył w wieku 12 lat.

Pracował jako instruktor żeglarstwa na kursach śródlądowych, a od 18 roku życia uprawia żeglarstwo morskie. Swój pierwszy rejs kapitański na jachcie Damar poprowadził ze Świnoujścia do Kopenhagi i na Bornholm. Później pływał jako kapitan po Adriatyku, Biskajach, Atlantyku, Kanale Angielskim, Morzu Północnym i Norweskim. Prowadził rejsy przez atlantyckie wybrzeże Ameryki Południowej. Dwukrotnie opłynął, jako kapitan, przylądek Horn (2018 i 2019), był co-skipperem rejsów wokół Hornu i po Arktyce. Jako nawigator prowadził rejs do stacji Arctowski i do stacji Vernadsky.

Z Zawiszą związany od 2019 roku. Początkowo pełnił funkcję bosmana, a od dwóch lat jest etatowym starszym oficerem żaglowca.

[FOTORELACJA]10278[/FOTORELACJA]

Nowy kapitan Zawiszy jest żonaty, ma 31 lat, ukończył wrocławski AWF. Posiada dyplom kapitana jachtowego na jachtach komercyjnych do 200 GT, świadectwo ratownika morskiego oraz patent kapitana jachtowego.

Rozpoczęty w sobotę rejs, będzie jego pierwszym samodzielnym rejsem kapitańskim na Zawiszy, choć wcześniej, w ramach stażu kapitańskiego, prowadził już statek pod nadzorem innych kapitanów.

S/y Zawisza Czarny (numer na żaglu POL – 1) to żaglowiec szkolny Związku Harcerstwa Polskiego. Jest to przebudowany na szkuner żaglowy dawny lugotrawler Cietrzew. W tym roku żaglowiec będzie obchodził sześćdziesiątą rocznicę podniesienia Bandery. Zawisza Czarny kontynuuje tradycje wychowawcze zapoczątkowane przez Zawiszę Czarnego I, drewniany szkuner dowodzony przed wojną przez gen. Mariusza Zaruskiego – współtwórcę polskiego wychowania morskiego.

Armator dotychczas dopuścił do pełnienia funkcji kapitana około 30 osób. Aktywnych jest około 10 kapitanów Zawiszy, którzy rokrocznie spotykają się, by omówić zagadnienia związane z funkcjonowaniem statku. Pierwszym kapitanem Zawiszy był komandor Bolesław Romanowski, ceniony dowódca okrętów podwodnych z czasów drugiej wojny światowej. Kapitanami Zawiszy byli także między innymi jkżw. Jan Ludwig, który poprowadził w latach 1989 – 1990 rejs dookoła świata, jkżw. Jan Sauer, który dowodził Zawiszą podczas akcji ratunkowej w 1984 roku, w wyniku której Zawisza uratował rozbitków z barku Marquez, wychowawca wielu żeglarzy i marynarzy kżw. Andrzej Drapella, jkżw. Waldemar Mieczkowski, który dwukrotnie opłynął Zawiszą przylądek Horn.

Nowemu kapitanowi życzymy zawsze przynajmniej stopy wody pod kilem i zawsze tylu powrotów do portu ile było wyjść.

(CWM ZHP)

(hs za: CWM ZHP/foto Weronika Nadzikiewiecz/CWM ZHP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%