Zamknij
REKLAMA

Ustawa podpisana. W końcu dostrzeżono byłych działaczy podziemia

23:13, 01.09.2020 | hs za: prezydent.pl/foto Igor Smirnow/KPRP
Skomentuj
REKLAMA

 31 sierpnia 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw.

Ponad 30 lat trwało "docenianie" działaczy podziemia, byłych opozycjonistów, którzy często poświęcając swoje życie rodzinne walczyli o wolność i niepodległość. Wiele ekip rządzących fotografowało się z niejednym represjonowanym przez aparat przemocy PRLu, ale na robieniu wspólnego zdjęcia kończyło się. Wszyscy obiecywali, mówili jak to ważne, a podwyższali emerytury ubekom i sekretarzom. Musiało minąć ponad 30 lat od wyborów czerwcowych 1989 roku, by wreszcie ktoś rzetelnie zajął się sprawą.

Wielu bohaterów "wolnej" Polski nie doczekało tej chwili...

Ustawa stała się faktem. Zapewne jej pojawienie się jest wynikową wielu zdarzeń, jednak najważniejsze jest to, że w końcu została uchwalona i podpisana przez Prezydenta RP. Jednym z największych orędowników tych rozwiązań prawnych był ŚP Kornel Morawiecki. Należy o tym pamiętać.

Podstawowym celem ustawy jest przyznanie prawa do świadczenia wyrównawczego osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osobom represjonowanym z powodów politycznych, których emerytura, renta inwalidzka lub renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 zł.

Ustawa zawiera także inne rozwiązania zwiększające pomoc państwa dla tej grupy społecznej. Zmniejszeniu ulegną różnice w uprawnieniach osób zaangażowanych w działalność niepodległościową w latach 1939-1956 i 1957-1989.

Zgodnie z ustawą, każda osoba o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, której emerytura, renta inwalidzka lub renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 zł, będzie miała prawo do świadczenia wyrównawczego. Wysokość tego świadczenia będzie odpowiadała kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą 2400 zł a kwotą emerytury lub renty pobieranej przez osobę uprawnioną. Świadczenie, corocznie waloryzowane, będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej i wypłacane przez Zakład Ubezpieczenia Społecznego bądź Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz z emeryturą i rentą.

Ponadto w ustawie przewidziano szereg dodatkowych uprawnień, m.in. przyznanie 50-procentowej ulgi taryfowej na przejazdy środkami komunikacji miejskiej oraz 51-procentowej ulgi taryfowej na przejazdy określonymi środkami publicznego transportu zbiorowego.

Kolejnym rozwiązaniem jest umożliwienie Szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zlecania organizacjom pozarządowym wykonywania zadań opiekuńczych na rzecz działaczy opozycji antykomunistycznej.

Trzecią formą wsparcia jest umożliwienie Szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacania składek za działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych, które nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu lub nie pobierają emerytury lub renty.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

(hs za: prezydent.pl/foto Igor Smirnow/KPRP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA