Zamknij
REKLAMA

Miejskie Kluby Seniora wstrzymują działalność

22:41, 17.10.2020 | pg za: UM Gdyni/fotomat. Laboratorium Innowacji Społecznych
Skomentuj
REKLAMA

Bezpieczeństwo osób starszych to dziś absolutny priorytet, dlatego Miejskie Kluby Seniora zawieszają działalność stacjonarną. I choć nie będzie możliwości osobistych spotkań z animatorkami czy przyjaciółmi, to kontakt się nie urwie. Zespół Centrum Aktywności Seniora będzie utrzymywać intensywny telefoniczny kontakt z seniorami, a w internetowych kanałach CAS pojawiać się będą materiały, dzięki którym czas spędzony w domu będzie można ciekawie spożytkować.

Noście maseczki, ograniczcie do minimum wyjścia z domów, a jeśli już musicie zrobić zakupy samodzielnie – róbcie je od godz. 10 do 12, w czasie godzin dla seniorów. Te apele samorządu do gdynianek i gdynian w wieku 60+ teraz wybrzmiewają jeszcze mocniej. Od soboty, 17 października Gdynia – tak jak 152 inne miasta w Polsce – zostaje objęta tzw. czerwoną strefą zagrożenia koronawirusem. To oznacza, że w naszym mieście obowiązywać będą najbardziej rygorystyczne obostrzenia - dotyczące zakrywania nosa i ust, funkcjonowania komunikacji miejskiej, organizacji imprez i wydarzeń, działalności kościołów, ale też obiektów kultury czy lokali gastronomicznych.

Gdyński samorząd podjął w ostatnim czasie szereg decyzji mających na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców. Jedna z nich dotyczy funkcjonowania Miejskich Klubów Seniora, prowadzonych przez Centrum Aktywności Seniora.

- Wiemy, jak ważna jest dla Państwa, gdyńskich seniorów, możliwość spotkań w Miejskich Klubach Seniora, ale dziś musimy myśleć przed wszystkim o tym, by o Państwa dobrze zadbać. Zawieszamy działalność kawiarenek, bo Państwa zdrowie jest dla nas najważniejsze. A jednym ze sposobów, by o nie zadbać, jest ograniczenie naszej aktywności poza domem – zwraca się do gdyńskich seniorów Michał Guć wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – By mieć pewność, że wszystko u Państwa w porządku, by zapewnić pomoc, gdy będzie potrzebna, pracownicy Centrum Aktywności Seniora będą do Państwa dzwonić, wysyłać maile czy smsy. To rozwiązanie już sprawdzone i dla Państwa bardzo ważne, dlatego proszę: bądźmy w kontakcie. Proszę też, aby pozostali Państwo w domach, ograniczając osobiste kontakty do minimum. Osobom, które potrzebują pomocy w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa, załatwieniu codziennych spraw, zapewnimy pomoc wolontariuszy. Wierzę, że nasi seniorzy, tak jak wiosną, wykażą się dyscypliną. To ona ma kluczowe znaczenie w spowolnieniu rozwoju epidemii.

Zespół Centrum Aktywności Seniora korzysta z baz danych z kontaktami do kilku tysięcy studentów Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczestników klubów seniora i innych zajęć aktywizacyjnych. Codziennie udaje się dotrzeć do około 200 osób. O skali tego kontaktu niech świadczy fakt, że od marca do lipca z gdyńskimi seniorami skontaktowano się łącznie 22 384 razy – telefonicznie i za pośrednictwem internetu.

W trudnym czasie Centrum Aktywności Seniora nie przerywa działalności; przenosi ją do internetu.

– Już od 5 października na stronie Wirtualnego Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pojawiają się nowe wykłady, bo choć nie spotykamy się za zajęciach, to nowy rok akademicki trwa. Naszym studentem może zostać każdy, bo nagrane przez wykładowców GUTW materiały są ogólnodostępne i bezpłatne. Co więcej, na stronie wirtualnego CAS jest naprawdę imponująca liczba nagrań z semestru letniego, każdy znajdzie coś, co odpowiada jego zainteresowaniom – zachęca Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora w Gdyni. – Cały czas rozwija się nasza facebookowa grupa, w której seniorzy dzielą się istotnymi dla nich sprawami, na internetowych stronach CAS regularnie zamieszczamy ważne informacje, ale też ciekawostki. Oczywiście, najbardziej cieszyłaby nas możliwości osobistych spotkań, ale dziś musimy przede wszystkim zachowywać dystans.

Przypomnijmy, że wcześniej w tym tygodniu zawieszono organizację przez kluby seniora wycieczek i spacerów, które uzupełniały ofertę – działających w ścisłym reżimie sanitarnym – kawiarenek miejskich klubów seniora.

WAŻNE ADRESY i TELEFONY

* Pracownicy Centrum Aktywności Seniora pracownicy dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00: Kontakt telefoniczny 58 663 50 82 lub mailowy: [email protected]

l* Wirtualny Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku: www.wirtualny.cas.gdynia.pl

* strony www: www.seniorplus.gdynia.pl, www.cas.gdynia.pl

* grupa na portalu Facebook: https://www.facebook.com/groups/207835343798767/

(pg za: UM Gdyni/fotomat. Laboratorium Innowacji Społecznych)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA