Zamknij
REKLAMA

UWAGA SENIORZY! Przestępcy działający metodą "na pracownika poczty" czy "na policjanta" wciąż telefonują i oszukują

12:19, 24.11.2020 | hs za: Policja Gdynia
Skomentuj
REKLAMA

Policjanci przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania do osób, które dzwonią do nas i podają się za członków rodziny, pracowników poczty, banku czy Policji. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gdyni otrzymali wczoraj 6 zgłoszeń, dotyczących próby oszustw seniorów. Apelujemy, jeśli ktoś telefonicznie chce uzyskać przekazanie pieniędzy – rozłącz się i zadzwoń na Policję.

Dzięki działaniom policjantów w ramach gdyńskiej kampanii STOP, z dnia na dzień zwiększa się liczba osób starszych, które nie dają się oszukać metodą na „policjanta” czy „pracownika innej instytucji”. Mimo zwiększonej czujności gdyńskich seniorów, przestępcy nie mają skrupułów i wciąż próbują wyłudzić od nich oszczędności życia. Funkcjonariusze apelują aby być ostrożnym w kontaktach z obcymi.

Wczoraj funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni otrzymali 6 zgłoszeń, dotyczących próby oszustw seniorów. Wczoraj do 88-letniej mieszkanki Gdyni zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako członek rodziny. Oszust powiedział seniorce, że potrącił kobietę na przejściu dla pieszych i potrzebuje 40 tys. zł, żeby zapłacić tej kobiecie, aby nie powiadomiła Policji. Kiedy 88-latka oświadczyła, że nie ma wymaganej kwoty, rozmówca rozłączył się.

W pozostałych przypadkach, oszuści najpierw zadzwonili i podszywali się za pracowników poczty. Następnie do seniorów dzwonił mężczyzna przedstawiający się za policjanta, który pytał o posiadane pieniądze i biżuterię oraz informował o tym, że działa grupa przestępcza, a ich pieniądze są zagrożone. Na szczęście żaden z seniorów nie dał się oszukać i dzięki temu nie stracił swoich oszczędności.

Obecna sytuacja epidemiczna wiąże się z tym, że większość czasu spędzamy w domach. Oszuści mają zatem duże szanse, by zastać seniorów pod telefonem. Warto, aby w tym trudnym okresie, zamiast oszusta zadzwonił ktoś bliski z rodziny i przestrzegł przed pochopnym przekazywaniem gotówki komukolwiek.

Policjanci radzą aby bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania. Informujmy Policję o każdej próbie oszustwa i konsultujmy się z najbliższymi lub sąsiadami w przypadku kontaktu osoby, która chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że Policja nigdy nie pyta o pieniądze czy biżuterię i nigdy nie zażąda przekazania swoich oszczędności.

(hs za: Policja Gdynia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA