Zamknij
REKLAMA

Życie zaczyna się po 60 - "Pora na Seniora!"

22.22, 11.03.2021 hs za: UM Gdyni/fot. Paweł Kukla Aktualizacja: 22.27, 11.03.2021
Skomentuj
REKLAMA

Zachęcona sukcesem projektu „WspółDzielnia Seniorów”, Fundacja Gospodarcza zaprasza do udziału w projekcie „Pora na Seniora! Gdyńska Sieć Wzajemnego Wsparcia”.

Do projektu mogą się zgłosić gdynianie powyżej 60. roku życia, którzy chcieliby podzielić się doświadczeniem i spędzić czas w gronie rówieśników. Uczestnicy wspólnie wypracują system, w którym każdy będzie miał szansę, by pomóc innym i by otrzymać ich wsparcie.

– Seniorzy to kapitał każdego społeczeństwa. Gdynia była pierwszym miastem w Polsce, które 15 lat temu zaczęło prowadzić aktywną politykę senioralną. Od lat konsekwentnie rok po roku te działania realizujemy. Wspieramy inicjatywy, które pozwalają  mieszkańcom w wieku 60+ w pełni cieszyć się życiem w naszym mieście i korzystać z bogatej oferty aktywności. Nowy projekt Fundacji Gospodarczej zapowiada się obiecująco. Bezkosztowy system wymiany usług, dzielenie się doświadczeniem i animacja czasu wolnego to społeczne działania, które w otwartym gdyńskim społeczeństwie się sprawdzają i warto je przenieść na grunt senioralny. Możliwe też, że tak jak w przypadku projektu „WspółDzielnia Seniorów”, osoby, które wcześniej z różnych powodów nie korzystały z aktywizacji, włączą się w działania lokalnej wspólnoty. Ważny dla nas jest również międzypokoleniowy aspekt projektu, który włącza zarówno seniorów, jak i młodych gdynian – mówi wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć.

Celem projektu jest włączenie społeczne osób po 60. roku życia z Gdyni, przy współudziale młodych wolontariuszy, poprzez zbudowanie trwałego systemu współpracy społecznej seniorów, opartego o ich umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Budowanie sieci wzajemnego wsparcia, udział w cyklu zajęć rozwojowych oraz realizacja własnych inicjatyw w społeczności lokalnej zwiększą wiarę seniorów w swoje możliwości, wzmocnią ich poczucie własnej wartości i sprawczości oraz włączą ich w działania na rzecz wspólnoty lokalnej.

Uczestnicy poznają ciekawych ludzi w podobnym wieku oraz młodych wolontariuszy, którzy chcą angażować się we współpracę i nieść pomoc innym. Będą mogli podzielić się swoim wolnym czasem i umiejętnościami, co pozwoli im nadal być aktywnymi, poczuć się pomocnymi i zyskać uznanie.

Skorzystają również z bezpłatnej pomocy. Wezmą udział w cyklu zajęć grupowych i spotkań indywidualnych, które pomogą im odkryć możliwości, wzmocnią wiarę w siebie i dodadzą energii do działania. W oparciu o zaplecze Fundacji Gospodarczej będą mogły skorzystać ze wsparcia psychologa, zajęć i konsultacji komputerowych oraz spotkań edukacyjnych z przedstawicielami gdyńskich jednostek miejskich.

Udział w projekcie będzie też okazją na zrealizowanie własnych pomysłów na mininicjatywy w społeczności lokalnej.

Zapisy pod numerem tel. 58 622 20 52 lub 58 622 60 17.

Rekrutacja rozpoczyna się 29 marca i w całości odbędzie się w formie telefonicznej.

Pierwsze zajęcia w projekcie startują od czerwca 2021 roku. Dla bezpieczeństwa będą odbywały się w małych grupach (5-7 osób) oraz częściowo w formie zdalnej. Działania prowadzone będą na terenie Trójmiasta, głównie w Gdyni, z wykorzystaniem infrastruktury Fundacji Gospodarczej oraz oferty kulturalnej i rekreacyjnej miasta. Projekt oparty jest na doświadczeniach z realizacji przedsięwzięcia „WspółDzielnia Seniorów”. Udział jest bezpłatny.

Międzypokoleniowa integracja to nieodzowny czynnik funkcjonowania szczęśliwego społeczeństwa. Dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, ale też zarażanie optymizmem i zapałem to coś, czym uczestnicy projektu mogą się wzajemnie obdarować. Dlatego Fundacja Gospodarcza zaprasza też młodych wolontariuszy do współpracy w realizacji projektu.

Formularz zgłoszeniowy, regulamin wolontariatu oraz dodatkowe informacje o projekcie dostępne są na stronie http://fungo.com.pl/poranaseniora.html

Projekt „Pora na Seniora! Gdyńska Sieć Wzajemnego Wsparcia” realizowany jest przez Fundację Gospodarczą w okresie od 1.02.2021 r. do 28.02.2022 r.  z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

(hs za: UM Gdyni/fot. Paweł Kukla)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%