Zamknij
REKLAMA

Aktywni w pandemii 14. edycja konkursu "Seniorzy w akcji"

12.47, 16.03.2021 hs za: Seniorzy w akcji Aktualizacja: 12.58, 16.03.2021
Skomentuj
REKLAMA

Ruszyła rekrutacja do 14. edycji konkursu „Seniorzy w akcji”. Organizatorzy poszukują osób w wieku 60+, które chcą wyjść naprzeciw aktualnym wyzwaniom, pokonywać skutki izolacji i realizować działania wzmacniające więzi społeczne.

Mobilne warsztaty artystyczne dla mieszkańców Wysina (wsi w województwie pomorskim). Według pana Piotra (60+) to recepta na zaangażowanie społeczności lokalnej w życie regionu. Do Wysina przeprowadził się kilka lat temu i zauważył, że brakuje tam działań społeczno-kulturalnych. Dlatego sam wymyślił, jak temu zaradzić. Stworzył Mobliną Art Szkołę, która jeździ po okolicach i animuje zarówno seniorów jak i młodzież. Zajęcia Art Szkoły są prowadzone przez seniorów we współpracy z artystami, sołtysami i osobami aktywnymi w danych miejscowościach. Organizowanie zajęć dla wszystkich, niezależnie od wieku, przyczynia się do podniesienia poziomu wiedzy i tworzy okazję do samorealizacji seniorów, a młodzieży umożliwia podjęcie nauki na uczelniach artystycznych – opowiada animator - Współpraca międzypokoleniowa i wolontariat 60+ to nie taka trudna sprawa. Wystarczy tylko zasiać ziarenko i obserwować, jak kiełkuje – dodaje. Oprócz Wysina, szkoła próbuje dotrzeć także do innych miejscowości, w których brakuje działań kulturalnych. Dlatego głównym celem przedsięwzięcia jest rozszerzenie działalności, by angażować jak najwięcej osób zamieszkujących rejony wiejskie.

Już prawie 400 projektów z całej Polski zostało zrealizowanych we współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku - Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

- Jak co roku szukamy osób, które chcą być aktywne w swoich miejscach zamieszkania, angażować się w sprawy lokalne i proponować ciekawe przedsięwzięcia oparte na własnych pomysłach i na swoich pasjach. W tej edycji konkursu chcemy wspierać działania, które pokazują, że „bezpieczny dystans” nie dotyczy relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych - opowiada Katarzyna Świątkiewicz, kierownik programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Aktywni w pandemii

U podstaw konkursu „Seniorzy w akcji” leży chęć znalezienia jak najlepszych i różnorodnych pomysłów na zaangażowanie osób 60+ w życie społeczne. Konkurs pokazuje, że osoby starsze to nie tylko odbiorcy oferty do nich kierowanej, ale także pomysłodawcy i realizatorzy działań w swoich społecznościach. W projektach „Seniorów w akcji” to właśnie osoby starsze pełnią funkcję animatorów projektów, koordynatorów i menedżerów. W ramach programu animatorzy nie tylko realizują projekty, ale również rozwijają swoje umiejętności. Podczas warsztatów online, zjazdów i pracy indywidualnej z tutorami dopracowują swoje pomysły, przygotowują się do ich realizacji, dowiadują się, jak podnosić poziom relacji i komunikacji w zespołach projektowych. Warsztaty to też okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami konkursu, omówienia etapu rozwoju poszczególnych projektów i uzyskania wsparcia. Wśród zeszłorocznych projektów znajdują się przykłady działań, które z powodzeniem można przenieść do internetu. Animatorzy z poprzedniej edycji programu korzystali z dostępnych narzędzi do zdalnej komunikacji. Spotykali się na zoomie, skype oraz organizowali transmisje na żywo w mediach społecznościowych.

- Najważniejszym wyzwaniem, przed którym stoją teraz lokalne organizacje i instytucje, jest pokonywanie skutków izolacji, budowanie nowych relacji międzyludzkich i poszukiwanie nowych sposobów odbudowania więzi. - mówi Małgorzata Stanowska, koordynatorka konkursu „Seniorzy w akcji” z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. W tym roku zarówno planowanie, jak i realizacja działań związanych z konkursem będą odpowiadać na bieżące potrzeby. Chcemy, aby uczestnicy czuli się komfortowo i bezpiecznie, dlatego większość spotkań i warsztatów odbędzie się w formule online, do czasu aż będziemy mogli na nowo spotkać się i rozmawiać ze sobą twarzą w twarz. – dodaje.

Jak się zgłosić?

Konkurs skierowany jest do osób starszych oraz par międzypokoleniowych (osoba 60+ i osoba młodsza o co najmniej 25 lat) we współpracy z organizacją pozarządową lub instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja, stowarzyszenie, dom kultury). Konkurs ma przyjazną formułę. Do wzięcia udziału nie jest potrzebne doświadczenie w pisaniu projektów. Procedura jest bardzo uproszczona. Liczy się pomysł, chęć do działania i umiejętność współpracy z ludźmi. Autorzy projektów otrzymają silne wsparcie merytoryczne. Nie tylko zrealizują swój pomysł pod okiem ekspertów, ale również rozwiną się jako lokalni liderzy i animatorzy. W ramach konkursu można uzyskać dotację w wysokości do 15 000 zł. 

Aby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić formularz listu intencyjnego, który będzie dostępny na stronie www.seniorzywakcji.pl od 25 lutego 2021 roku. Składanie listów intencyjnych trwa do 22 marca 2021 roku.

Konkurs „Seniorzy w akcji” realizowany jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach Programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

(hs za: Seniorzy w akcji)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%