Zamknij
REKLAMA

Seniorzy zakończyli rok akademicki

18.21, 18.06.2021 hs za: UM Gdyni/fot. pexels.com Aktualizacja: 18.24, 18.06.2021
Skomentuj
REKLAMA

Od października śledzili wykłady i uczestniczyli w zajęciach online, ale teraz odkładają indeksy i rozpoczynają wakacje. Mowa o studentach Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy właśnie zakończyli rok akademicki. Był to dla nich czas pełen wyzwań. Zajęcia całkowicie przeniosły się do sieci, ale wciąż cieszyły się ogromną popularnością. Wykłady zamieszczano na specjalnej platformie internetowej – to Wirtualne Centrum Aktywności Seniora. Uczestniczyło w nich około 2500 seniorów nie tylko z Gdyni, ale też z innych polskich miast i zagranicy.

To był pracowity rok akademicki dla wszystkich studentów Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. I mimo że z powodu pandemii zajęcia odbywały się online, seniorom nie brakowało motywacji i zapału do zdobywania wiedzy. Od października 2020 roku do czerwca br. w wirtualnych wykładach i aktywnościach uczestniczyło około 2500 studentów. Byli to seniorzy nie tylko z Gdyni, ale i z całej Polski, a nawet z zagranicy, m.in. z Cypru i Stanów Zjednoczonych.

– Dobiega końca kolejny rok akademicki Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pandemia to trudny czas, ale chcę powiedzieć, że jestem dumny z gdyńskich seniorów, bo nie dali się epidemii. Zajęcia, które odbywały się w ramach wirtualnego Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, cieszyły się ogromną popularnością. Co więcej, i tu wielkie gratulacje dla wykładowców, były na tyle ciekawe, że brali w nich udział nie tylko studenci z Gdyni, ale także z innych polskich miast i Europy, a nawet z innych kontynentów. Życzę wszystkim studentom, by wakacje obfitowały w wiele wrażeń i by mogli wreszcie wychodzić na dwór, korzystać z możliwości bezpośredniego kontaktu. Mam nadzieję, że wszyscy są już zaszczepieni i z niecierpliwością czekają na kolejny semestr, który rozpocznie się w październiku. Do zobaczenia! – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Zajęcia publikowano w Wirtualnym Centrum Aktywności Seniora. To specjalna platforma internetowa, która powstała na początku pandemii, aby seniorzy wciąż mogli się rozwijać, poszerzać swoją wiedzę i być aktywni. W tegorocznym planie zajęć znalazło się 18 przedmiotów. Były to m.in. warsztaty z psychologii, język angielski, historia sztuki, kurs komputerowy, ziołolecznictwo, trening pamięci czy architektura wnętrz.

Co ważne, seniorzy mogli się również rozruszać. A to dzięki przygotowanym przez trenerów aktywnościom fizycznym. Zajęcia te także odbywały się online. W domowym zaciszu studenci mogli wykonać zestaw ćwiczeń gimnastycznych, na zdrowy kręgosłup czy tai chi.

Każde zajęcia trwały 30 minut. Seniorzy chętnie z nich korzystali. Zanotowano prawie 38 tysięcy wejść na stronę Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dodatkową zaletą było to, że seniorzy mogli odtworzyć wykłady w dogodnym terminie i o dowolnej porze. I to bez wychodzenia z domu.

Materiały wciąż są dostępne. Można z nich korzystać bezpłatnie i bez rejestracji na stronie Wirtualnego Centrum Aktywności Seniora.

Poza ofertą Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pracownicy Centrum Aktywności Seniora dbali o najstarszych mieszkańców naszego miasta również w inny sposób. Cały czas się z nimi kontaktowali - dzwonili, wysyłali e-maile i SMS-y do obecnych i byłych studentów GUTW-u. Dopytywali o zdrowie i o to, czy potrzebują pomocy. Odnotowano w sumie prawie 107 tysięcy takich rozmów, w tym wykonano 19 tysięcy telefonów.

– Chciałabym, aby Państwo pamiętali, że mimo wakacji prosimy o stały kontakt z nami poprzez Wirtualny CAS, który będzie aktywny, poprzez stronę Seniorplus, gdzie jest wiele atrakcji, oraz na spotkaniach w miejskich klubach seniora. Mam nadzieję, że w październiku już stacjonarnie będziemy się wspólnie edukować. Za tym tęsknią zarówno Państwo, jak i wykładowcy i cały nasz zespół. Do zobaczenia w październiku! – mówi Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora w Gdyni.

(hs za: UM Gdyni/fot. pexels.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%