Zamknij
REKLAMA

Odszedł prałat Andrzej Miszewski. Bardzo zasłużony dla Gdyni i jej mieszkańców

21:08, 05.10.2020 | pg za: UM Gdyni/ fot. Parafia w Chmielnie; pixabay.com
Skomentuj
REKLAMA

Zmarł prałat Andrzej Miszewski. Laureat Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, przyznanego przez Radę Miasta Gdyni w 2005 r. Dla wielu gdynian przewodnik w Gdyńskim Duszpasterstwie Akademickim przy parafii NSPJ. Dzięki swojej niezwykłej osobowości i pracy ks. Miszewski stworzył jeden z najliczniejszych i najprężniej działających ośrodków duszpasterstwa akademickiego Pomorza.

Nad ranem 4 października zmarł ksiądz Andrzej Miszewski. Był duszpasterzem i wychowawcą wielu roczników gdyńskiej młodzieży akademickiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. W latach 1973-1984 kierował centralnym Gdyńskim Duszpasterstwem Akademickim "GODA" przy parafii NSPJ.

Dzięki swojej niezwykłej osobowości i pracy ks. Miszewski stworzył jeden z najliczniejszych i najprężniej działających ośrodków duszpasterstwa akademickiego Pomorza. Przyciągał młodzież i studentów ogromnym zapałem do wspólnych działań, pogodą ducha, poczuciem humoru, partnerskim podejściem do swych wychowanków, braterstwem i otwarciem na potrzeby (nie tylko duchowe) innych ludzi. Przez spotkania "na górce" przewijał się poczet wybitnych postaci: profesorów, filozofów, poetów, przyszłych biskupów, publicystów i artystów. Jego program duszpasterski łączył w sobie troskę o kultywowanie tradycji religijnych, narodowych i regionalnych z bardzo otwartym, często spontanicznym stylem dyskusji i poszukiwań intelektualnych skupionej wokół GODY młodzieży.

W latach 70. i 80. udało mu się stworzyć autentycznie wolną przestrzeń aktywności i zainspirować wielu młodych ludzi do różnorakiej aktywności publicznej. Szczególnym hartem ducha wykazał się w latach stanu wojennego organizując wielokierunkową akcję pomocy niesłusznie prześladowanym. Najbardziej znanym przedsięwzięciem był wykup ośmiu studentów Wyższej Szkoły Morskiej, zatrzymanych podczas demonstracji 16.12.1981 r., którzy przeszli w Pruszczu tzw. ścieżkę zdrowia, a następnie zostali przetransportowani do Starogardu. Opłacenie za nich kaucji i odebranie z aresztu wymagało podróży do Starogardu zabronionej w świetle praw stanu wojennego wiązało się z ryzykiem co najmniej aresztowania i podobnych jak te, które spotkały studentów, kar dodatkowych. Bez podjęcia tego ryzyka nie można było jednak im pomóc. Ksiądz Miszewski takie ryzyko podejmował jeszcze wielokrotnie niosąc pomoc różnym ludziom bez względu na ich związek lub brak związku z duszpasterstwem, czy nawet Kościołem w ogólności.

Ks. Miszewski inspirował do różnorakiej działalności, a gdy podejmujący ją natrafiali na trudności, poczuwał się do udzielania wszelkiej pomocy. Wiele zawdzięcza mu gdyńskie środowisko niezależnego harcerstwa, które wykluło się na terenie GODY, a także istniejące swego czasu Duszpasterstwo Ludzi Pracy i wiele innych inicjatyw. Biorąc pod uwagę późniejsze przemiany polityczne, społeczne, kulturowe i świadomości religijnej, można powiedzieć, że dla swych wychowanków-przyjaciół był zwiastunem nowych nadchodzących czasów, a partnerskim i braterskim stylem swego "dusz-pasterzowania" wyprzedzał nową epokę. W 2005 r. ks. Miszewski otrzymał Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”.

Śp. ksiądz Prałat  Andrzej Miszewski, kapłan diecezji pelplińskiej, kapelan honorowy J. Św., kanonik senior Kapituły Kolegiackiej Kartuskiej, otrzymał święcenia kapłańskie w 1963 r. W latach 1973-1984 kierował centralnym Gdyńskim Duszpasterstwem Akademickim „GODA” przy parafii NSPJ. Wykazał się szczególnym hartem ducha w latach stanu wojennego organizując wielokierunkową akcję pomocy niesłusznie prześladowanym. W latach 1994 – 2014 był proboszczem parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie. Do swojej śmierci wspierał działania duszpasterskie naszej parafii jako Rezydent.

Ze względu na trwającą kwarantannę księży w dniach 5-10 października (poniedziałek-sobota), codziennie o godz. 18:00 zapraszamy do kościoła na Różaniec w intencji zmarłego ks. Prałata.

 

Uroczystości Pogrzebowe

+ śp. Ks. Prałata Józefa Andrzeja Miszewskiegow parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Chmielnie

Niedziela – 11. X

Godz. 15:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

Godz. 15:15 – Msza św. za duszę śp. Ks. Prałata Józefa Andrzeja Miszewskiego

Poniedziałek – 12. X

Godz. 17:00 – Różaniec (w Kaplicy Przedpogrzebowej)

Godz. 17.45 – Eksporta do Kościoła Parafialnego

Godz. 18.00 – Msza św. pod przewodnictwem Dziekana ks. Prałata Piotra Krupińskiego

Wtorek – 13. X

Godz. 12:00 – Różaniec (w Kościele)

Godz. 13:00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Pelplińskiego Dr Ryszarda Kasyny.

(pg za: UM Gdyni/ fot. Parafia w Chmielnie; pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz