Zamknij
REKLAMA

Dziś pożegnaliśmy Teresę Zajdel

19:09, 18.03.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz za: Małgorzata Zwiercan
Skomentuj
REKLAMA

Z zachowaniem reżimu sanitarnego pożegnaliśmy dzisiaj z asystą wojskową Teresę Zajdel. Działaczkę Solidarności, Solidarności Walczącej i współpracowniczkę Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ "Solidarność" prowadzonej przez Zofię i Zbigniewa Romaszewskich.

Odznaczona wcześniej Krzyżem Solidarności Walczącej, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Wolności i Solidarności dzisiaj, pośmiertnie uhonorowana została przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

[FOTORELACJA]10218[/FOTORELACJA]

Większość uczestniczących w ostatniej drodze Teresy poznała Ją w Sierpniu 1980 roku i później, w mrocznych latach stanu wojennego, gdy wykazując wrażliwość społeczną angażowała się w pomoc uwięzionym i brała aktywny udział w budowaniu struktur organizacji opozycyjnych. Niewielu jednak wie, że wrażliwość tę Teresa wyniosła z domu, gdy jako kilkuletnia dziewczynka pomagała mamie wyprowadzać dzieci z getta w Łucku, na Wołyniu udając siostrę przemycanych za mury dzieci.

To przykład jak tradycja rodzinna i wartości wyniesione z domu wpływają na późniejsze życie i dlaczego trzeba je podtrzymywać i pielęgnować.

- Miałam przyjemność współpracować z Teresą w konspiracji, w szeregach Solidarności Walczącej Oddziału Trójmiasto i znajomość ta przekształciła się w zażyłość trwającą ponad 35 lat - mówi Małgorzata Zwiercan z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Dzisiaj przypadł mi zaszczyt przekazania uczestnikom uroczystości wyrazów szacunku od Premiera Mateusza Morawieckiego.

.

Dziękuję wszystkim towarzyszącym Teresie w ostatniej drodze, a byli to m.in.  wicewojewoda Mariusz Łuczyk, Andrzej Kołodziej, Barbara Frankiewicz i Ania Frankiewicz, Jurek Kanikuła, Andrzej Tyrka, Teresa Toczko, Andrzej Wienczar, Sebastian Wujke, Jurek Miotk.

Szczególne wyrazy podziękowania kieruję dla Jana Białostockiego, który przyjaźnił się z Teresą, opiekował się nią i ostatecznie zajął się organizacją uroczystości pogrzebowych.

Dziękuję również żołnierzom WOT, którzy przez prawie rok wspomagali i ułatwiali Teresie życie z covidowymi ograniczeniami.

(Mariusz Sieraczkiewicz za: Małgorzata Zwiercan)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%