Zamknij
REKLAMA

Zmarł Jerzy Kiedrowski

11:29, 18.06.2021 | hs za: kaszubi.pl
Skomentuj
REKLAMA

Jerzy Kiedrowski zmarł w poniedziałek, 14 czerwca 2021 roku, w wieku 86 lat. O śmierci wybitnego działacza kaszubskiego poinformował Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 

Msza św. żałobna odbędzie się w sobotę o godz.11:30 w  Kościele pw.  Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie (pogrzeb na cmentarzu komunalnym w Sopocie).

Urodził się 1 października 1934 r. w Gdyni. W 1939 r. utracił oboje rodziców. W czasie okupacji wraz z rodzeństwem był pod opieką rodziny matki, Ostoja-Lniskich w Kartuzach.

Od 1945 r. wychowywał się u stryjostwa w Wejherowie. Tu ukończył SP nr 3 i LO (1953). Po maturze zatrudnił się w Zakładzie Produkcji Elementów Budowlanych w Redzie, po roku zaczął studiować historię na gdańskiej WSP, którą skończył w 1958 r. Po odbyciu służby wojskowej został nauczycielem w wejherowskiej SP nr 4. W latach 1959-1969 był kierownikiem powiatowego Wydziału Kultury i Sztuki, a przez następne cztery lata sekretarzem Prezydium PRN. Wspólnie z Mieczysławem Baranem zainicjował w Wejherowie Festiwal Pieśni o Morzu. Razem z Adamem Patokiem założył Klub Młodej Inteligencji Kaszubskiej im. Ks. Dr. Leona Heykego. W latach 1972-1975 był dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W tym czasie założył periodyk „Bibliotekarz Gdański", ukończył podyplomowe studium bibliotekoznawstwa na UG, prezesował w Gdańsku Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. W czasie jego kadencji zorganizowano wielką wystawę książki morskiej. W 1976 r. został powołany na dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki WRN w Gdańsku. Po dwóch latach objął funkcję dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Gdańsku, gdzie doprowadził do powstania Galerii Sztuki Ludowej i wydawania periodyku „Ziemia Gdańska". W tym okresie był też kierownikiem Międzywojewódzkiego Zaocznego Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Gdańsku.

Po odwołaniu ze stanowiska dyrektora WOK w 1985 r. pracował krótko w Biurze Wystaw Artystycznych w Sopocie, a w latach 1986-1990 był dyrektorem Domu Kultury Kolejarza w Tczewie, a w latach 1990-2001 dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Od 2002 r. na emeryturze.

Od 1957 r. był aktywnym działaczem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wieloletnim członkiem jego władz naczelnych; w ZK-P był prezesem, wiceprezesem i skarbnikiem oraz członkiem kolegium redakcyjnego „Pomeranii". Przez wiele lat był członkiem Rady Naukowej wejherowskiego muzeum.

Był silnie związany ze Społecznym Komitetem Opieki nad Mogiłami Piaśnicy; w Piaśnicy zginął jego ojciec Władysław, sędzia Sądu Okręgowego w Gdyni. W latach 1990-2001 był zastępcą przewodniczącego Pomorskiego Komitetu Obrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Gdańsku. Prezesował także Towarzystwu Przyjaźni Polsko-Fińskiej. Otrzymał m.in.: Order Stańczyka, Pieczęć Świętopełka Wielkiego klasy złotej i złotą odznakę Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. 

Jego pracę bardzo doceniali również pracownicy instytucji, którzy nie wahali się stanąć w obronie swojego dyrektora, gdy w 1984 r. wojewoda gdański, w stopniu generała brygady, Mieczysław Cygan chciał pozbawić go funkcji. Wobec takiej postawy, kilkudziesięcioosobowy zespół ośrodka (bez dwóch osób) zredagował i podpisał list protestacyjny do wojewody.  

Za swoje największe osiągnięcie Jerzy Kiedrowski uważał doprowadzenie do utworzenia w Wejherowie w 1968 r. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

(hs za: kaszubi.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%