Zamknij
REKLAMA

Nowy dowódca 43. Bazy Lotnictwa Morskiego

12:32, 21.08.2021 | hs za: UM Gdyni/foto Sebastian Smuga
Skomentuj
REKLAMA

Jest pilotem śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych W-3WARM Anakonda. W powietrzu spędził ponad 4000 godzin. Komandor pil. Waldemar Orliński został nowym dowódcą 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni. Na lotnisku na Babich Dołach odbyła się uroczystość objęcia przez niego obowiązków na nowym stanowisku.

43. Baza Lotnictwa Morskiego w Gdyni ma nowego dowódcę. Decyzją ministra obrony narodowej został nim kmdr pil. Waldemar Orliński. Nowy dowódca objął obowiązki w piątek, 13 sierpnia. Wtedy na lotnisku na Babich Dołach odbyła się okolicznościowa uroczystość, w której wzięli udział żołnierze, rodzina i zaproszeni goście. Zgodnie z ceremoniałem kmdr Orliński przywitał się ze sztandarem 43. Bazy Lotnictwa Morskiego i złożył meldunek dowódcy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – kmdr pil. Andrzejowi Szczotce. 

Wcześniej, od 1 kwietnia 2019 roku do 30 kwietnia br., gdyńską bazą dowodził obecny dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – kmdr pil. Andrzej Szczotka. Od maja tego toku obowiązki dowódcy bazy czasowo pełnił kmdr por. Waldemar Milczarek, szef sztabu 43. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Kmdr pil. Waldemar Orliński jest pilotem śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych W-3WARM Anakonda. Pełni dyżury w składzie załóg SAR/ASAR w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego. Posiada uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego II stopnia. W powietrzu spędził ponad 4000 godzin. W trakcie służby był wielokrotnie wyróżniany, m.in.: Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju czy Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny. W uznaniu zasług w dziedzinie szkolenia lotniczego oraz bezpiecznego wykonywania zadań w powietrzu dowódca Sił Powietrznych wyróżnił go statuetką „Ikara”.

Jest absolwentem dęblińskiej „Szkoły Orląt” i Akademii Marynarki Wojennej. W 1990 roku, po ukończeniu Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, objął obowiązki starszego pilota w 7. Pułku Lotnictwa Bombowego, a następnie w 6. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego. W marcu 1992 roku skierowano go do 49. Pułku Śmigłowców Bojowych, a następnie do 37. Pułku Śmigłowców Transportowych.  Z lotnictwem morskim jest związany od 1994 roku. Objął wtedy stanowisko w 18. Eskadrze Lotnictwa Ratowniczo-Łącznikowego w Gdyni. W 2007 roku jako dowódca grupy poszukiwawczo-ratowniczej w 28. Puckiej Eskadrze Lotniczej odebrał wyróżnienie honorowe „Błękitne skrzydła” za udział w akcjach ratowania życia na Bałtyku. Po restrukturyzacji jednostek Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w 2011 roku został zastępcą dowódcy eskadry, a następnie dowódcy eskadry 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Od sierpnia 2019 roku był dowódcą Grupy Działań Lotniczych 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni.

 

źródło: BLMW

(hs za: UM Gdyni/foto Sebastian Smuga)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%