Zamknij
REKLAMA

Kaszubska Internetowa Droga Krzyżowa z czasu zarazy AD 2020

08:28, 11.04.2020 | hs za: Tomasz Fopke/MPiMK-P w Wejherowie
Skomentuj
REKLAMA

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie opublikowało powstały dzięki współpracy całego grona osób film zawierający rozważania Drogi Krzyżowej w języku kaszubskim. Jest to kontynuacja odbywającej się od początku tego wieku Kaszubskiej Drogi Krzyżowej na Kalwarii Wejherowskiej.

- W tym roku, z powodu stanu epidemicznego, nie odbyła się ona w terenie. Dlatego, wspólnie z O.O. Franciszkanami i Twoją Telewizją Morską zaproponowaliśmy inną formę Drogi. Zaproszeni uczestnicy czytają przypisane rozważania po kaszubsku, których autorką jest od roku 2013 dr Ludmiła Modzelewska. Co roku powstają nowe rozważania. W roku 2015 wyjątkowo ich autorką była Krystyna Labudda, dwa lata później – Stanisław Janke. W ubiegłym roku (2019) Muzeum wydało zbiór dotychczasowych rozważań L. Modzelewskiej pt. Miłota ùkrziżowónô (ukrzyżowana miłość) - mówi Tomasz Fopke, dyrektor MPiMK-P w Wejherowie.

Tradycyjnie pierwsza stacja należy do wejherowskiego oddziału Zrzeszenia, Kaszubsko-Pomorskiego (który zainaugurował i czynnie uczestniczy w wejherowskiej KDK od jej zarania), ostatnia – do prezesa całej organizacji. Co roku inny jest patron Drogi – w tym roku jest to ks. kardynał Stefan Wyszyński – prymas Tysiąclecia.

Tegorocznym przewodnikiem duchowym tego przedsięwzięcia jest o. Joel Kokott OFM, kustosz Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Wejherowie. „Dobrym duchem” organizacji kaszubskich Dróg Krzyżowych w Wejherowie jest Bartłomiej Muński OESSH.

Czytający nagrywali filmiki, które przesyłali do Muzeum. Zebrany materiał został uzupełniony o zdjęcia Kalwarii w Ziemi Świętej i w Wejherowie oraz zmontowany przez TTM.

Czytają po kaszubsku mieszkańcy Pomorza oraz m.in. z: Warszawy, Szczecina, Kazachstanu i... Japonii. Są to dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi, osoby świeckie i duchowne, uczeni.

I tak w kolejności stacji:

 • Mirosław Gaffka - prezes Oddziału ZKP Wejherowo,
 • Joanna Majkowska - uczennica z Nadola,
 • Ryszard Wenta - Oddział ZKP Lębork,
 • Zuzanna Gliszczyńska - uczennica z Lipnicy (Gochy),
 • ks. Leszek Kryża TCHR - Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski (Warszawa),
 • Alicja Łojko - Oddział ZKP Szczecin,
 • ks Przemysław August Lewiński - sekretariat nuncjatury apostolskiej w Kazachstanie (Nur - Sułtan),
 • Weronika Korthals-Tartas - kompozytorka i wokalistka (Reda), rodzina Karola i Karoliny Zinków - Oddział ZKP Gdynia, Mateusz Klebba (Klebbów Matis - Łężyce),
 • Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego,
 • dr Ludmiła Modzelewska - literaturoznawczyni i autorka rozważań (Chwaszczyno),
 • prof. Motochi Nomachi - językoznawca z Sapporo (Japonia,) Jan Wyrowiński - prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (Toruń).

 

(hs za: Tomasz Fopke/MPiMK-P w Wejherowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%