Zamknij
REKLAMA

Światowy Dzień Udaru Mózgu - jak odzyskać sprawność po udarze

00:34, 31.10.2020 | hs za: humansigns.pl
Skomentuj
REKLAMA

29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. W Polsce średnio co 8 minut dochodzi do udaru mózgu, a 1 na 6 osób na świecie dozna udaru w ciągu swojego życia. Co 6 sekund, ktoś umiera z tego powodu. Również co 6 sekund, jakość życia 1 osoby ulega zmianie na zawsze - osoba ta pozostanie trwale niepełnosprawna wskutek udaru.

Szacuje się, że każdego roku w Polsce z powodu udaru mózgu leczonych jest nawet 90 tys. osób. Blisko 70 proc. pacjentów, którzy przeżyją udar staje się niepełnosprawna. Jednym z częstszych następstw choroby jest spastyczność poudarowa, czyli bolesne napięcie mięśni, które może utrudniać wykonywanie najprostszych ruchów niedowładnymi kończynami, a tym samym codzienne, samodzielne funkcjonowanie. Występuje ona nawet u 40 proc. pacjentów po udarze. Spastyczność nie musi być jednak procesem nieodwracalnym - kluczem w walce o odzyskanie sprawności jest szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii i rehabilitacja.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałem filmowym nt. udaru mózgu i spastyczności poudarowej, do której komentarza udzielił prof. Jarosław Sławek, neurolog, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Oddziału Neurologii Szpitala św. Wojciecha, "Copernicus" sp. z o.o. w Gdańsku, a także kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

(hs za: humansigns.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

JolantaJolanta

0 0

Dobrze, że ktoś zajmuje się innymi ważnymi chorobami, w tym amoku koronawirusa. Ludzi ogarnęła jakaś paranoja, tylko covid i covid, a przecież ludzie chorują nadal na inne choroby. I trzeba z tym też walczyć. 14:04, 01.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%