Zamknij

GITD: ruszają kontrole autokarów; będą prowadzone całe wakacje. Sprawdź w sieci czym będzie podróżować twoje dziecko

15:55, 29.06.2020 | PAP
Skomentuj
REKLAMA

Jak poinformował Główny Inspektor Transportu Drogowego, w sobotę rozpoczęły się kontrole autokarów w ramach akcji "Bezpieczny autokar". "Tę akcję prowadzimy od 2003 roku po to, aby bezpieczeństwo w przewozach autokarowych było coraz większe" - przekazał Gajadhur.

Wraz z rozpoczętymi wakacjami, rozpoczęły się również kontrole autokarów w ramach akcji "Bezpieczny autokar" - powiedział w sobotę Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Dodał, że kontrole będą prowadzone przez cały okres wakacji.

W Gdyni mundurowi będą kontrolować autobusy, którymi dzieci będą podróżować na wakacje. W Gdyni uruchomiony został stały punkt kontroli autobusów, który znajduje się przy Węźle Franciszki Cegielskiej (przy pętli autobusowej). Rodzice bądź organizatorzy wyjazdów autokarowych mogą kontaktować się z policjantami pod nr tel. (+48) 47 74 21 222, (+48) 47 74 21 622, aby upewnić się co do bezpieczeństwa transportu i trzeźwości kierowcy. Punkt kontroli działa w godz. 06.30 – 09.00.

Informacje o pojeździe można też znaleźć na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl

To baza danych o pojeździe. Dzięki usłudze sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz aktualne badanie techniczne. Ponadto każdy może sprawdzić dane techniczne pojazdu, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu. Wyświetli się również komunikat informujący, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.
Warto jednak pamiętać, że usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez policje? lub Inspekcje? Transportu Drogowego. Jeśli więc stan techniczny pojazdu lub kondycja kierowcy po sprawdzeniu podstawowych danych nadal budzą wątpliwości, należy poprosić służby o szczegółową kontrolę.

Na bezpiecznyautobus.pl dowiemy się:

"Dzisiaj na warszawskim Torwarze inspektorzy skontrolowali już siedem autokarów, które wyjeżdżały z dziećmi na wypoczynek letni. Na szczęście wszystkie autokary były sprawne technicznie, wszyscy kierowcy byli trzeźwi oraz wypoczęci" - powiedział.

Wskazał, że kontrole autokarów będą prowadzone na stałych punktach kontroli oraz na głównych szlakach komunikacyjnych. "Możemy również przyjechać w miejsce odjazdu autokaru" - tłumaczył. Dodał, że kontrole będą prowadzone przez cały okres wakacji.

Główny Inspektor Transportu Drogowego poinformował również o statystykach dotyczących ubiegłorocznych kontroli autokarów.

"W czasie zeszłorocznych wakacji inspektorzy transportu drogowego sprawdzili ponad 2 tys. autokarów turystycznych. W 96 przypadkach musieliśmy zatrzymać dowody rejestracyjne. Natomiast pojazdów w fatalnym stanie technicznym było 16" - wyliczył. "Nie jest to dużo, jednak chcielibyśmy, żeby te dowody nie były zatrzymywane" - zaznaczył.

Przypomniał również, że kierowca może prowadzić autokar maksymalnie 10 godzin dziennie przez dwa dni w tygodniu, w pozostałe dni 9 godzin. "Co jest ważne po 4,5 godzinie ciągłej jazdy kierowca musi sobie zrobić minimum 45 minut przerwy. To jest czas na regenerację sił" - podał.

"Inspekcja Transportu Drogowego podczas wakacji będzie koncentrowała się również na kontrolach ciężkiego transportu ciężarowego. Będziemy sprawdzali czy pojazdy nie są przeładowywane, czy nie są zbyt ciężkie jak również w czasie weekendów inspektorzy będą sprawdzali, czy nie są łamane ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych" - tłumaczył. Przypomniał, że w wakacyjne weekendy będą obowiązywały ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych powyżej 12 ton.

"Te pojazdy nie powinny poruszać się po drogach w piątki w godzinach od 18 do 22, w soboty od 8 do 14, oraz w niedzielę od 8 do 22" - zaznaczył.

Ocenił też, że sporo osób wyjedzie na wakacje samochodami osobowymi. "Apelujemy o zdjęcie nogi z gazu, o dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. Jedźmy bezpiecznie, kierujmy się rozsądkiem, pamiętajmy, że droga to nie tor wyścigowy" - zaapelował.

"O bezpieczeństwo na drogach będzie również dbał system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym GITD. Niestety w tym systemie podczas ubiegłorocznych wakacji zostało zarejestrowanych ponad 281 tys. wykroczeń. Około 1,5 tys. kierowców w czasie ubiegłorocznych wakacji przekroczyło prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h" - dodał. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ mmu/gdansk.uw.gov.pl

foto: pasja1000/pixabay.com

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz