Zamknij
REKLAMA

Jak zorganizować ciekawy i bezpieczny rodzinny spacer po trójmiejskich lasach?

22:39, 09.11.2020 | hs za: Nadleśnictwo Gdańsk
Skomentuj
REKLAMA

Nadleśnictwo Gdańsk z siedzibą w Gdyni przy ul Morskiej 200 przygotowało dla miłośników spacerów po lesie instrukcję jak poruszać się w zielonej przestrzeni i jak planować takie wyjście.

Oczywiście wybierając się do lasu należy pamiętać o maseczkach i dystansie społecznym w drodze zanim nie wejdziemy w zieloną przestrzeń.

1. Znajdź ciekawy cel wyprawy. Może to być np. pomnik przyrody, malownicze jezioro, szlak edukacyjny. By znaleźć taki obiekt bardzo przyda się aplikacja „Nadleśnictwo Gdańsk”.

2. Znajdź dogodne miejsce startu. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z kolejki SKM, dwie różne stacje mogą być odpowiednio miejscem startu i mety. Przydatne mogą być też leśne parkingi, ich lokalizację znajdziesz w wyszukiwarce obiektów aplikacji „Nadleśnictwo Gdańsk”.

3. Zwróć uwagę, by długość i trudność trasy była dopasowana do najsłabszego uczestnika wyprawy. Możesz ją oczywiście zaplanować w głowie. Warto jednak sięgnąć do papierowej mapy, by nie okazało się, że Twój spacer jest znacznie dłuższy niż się wydawało. Przydatne mogą być aplikacje, w których narysujesz trasę, a aplikacja policzy kilometry i nawet poda orientacyjny czas spaceru. Mniej zaawansowanym użytkownikom polecam: mapy.cz, dla nieco bardziej zaawansowanych: Locus Map.

4. Przy planowaniu trasy korzystaj ze szlaków turystycznych PTTK. To wielka wygoda, bo bardzo ułatwia utrzymanie się w obrębie zakładanej trasy. Ciekawym uzupełnieniem znowu okazują się aplikacje, które potrafią nawigować po leśnych drogach i ścieżkach, podobnie to tych samochodowych. Trzeba tylko koniecznie wcześniej pobrać mapę danego fragmentu terenu do pamięci smartfona, by aplikacja działała również bez dostępu do internetu.

5. Zerknij na stronę nadleśnictwa i zapoznaj się z mniejszymi oraz większymi niebezpieczeństwami, jakie mogą Cię spotkać w lesie. Link w komentarzu.

6. Zabierz ze sobą papierową mapę i busolę. W gęstym lesie GPS telefonu może zawieść! Zabierz też oczywiście wystarczającą ilość wody w wielorazowym pojemniku i coś do jedzenia. Jeśli planujesz posiłek z dala od leśnych wiat, warto zabrać np. małe karimaty do siedzenia. Jeśli używasz smartfona, zadbaj by był naładowany, ewentualnie zabierz dodatkowo powerbank.

7. Śmieci. Oczywiście zabierz je ze sobą i wyrzuć w domu. Możesz też zabrać worek na śmieci, które znajdziesz po drodze. Tu warto sobie ustalić limit: np. zabiorę trzy znalezione po drodze śmieci. Większe nielegalne wysypisko warto zgłosić przez aplikację do nadleśnictwa. Pamiętaj jednak, że nie każdy las w okolicy to Lasy Państwowe, są jeszcze lasy miejskie czy prywatne. Tu pomoże kolejna aplikacja mBDL.

8. Po powrocie do domu, warto wytrzepać ubrania, wziąć prysznic i dokładnie obejrzeć całe ciało. Choroby odkleszczowe to poważny problem.

Strona Nadleśnictwa: https://nadlesnictwo.gdansk.lasy.gov.pl/

(hs za: Nadleśnictwo Gdańsk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA