Zamknij
REKLAMA

Otwarcie kąpielisk w Gdyni

12:03, 28.06.2021 | hs za: UM Gdyni/foto GCS
Skomentuj
REKLAMA

W piątek, 25 czerwca o godz. 9.30 na czterech gdyńskich kąpieliskach załopotały flagi. Każdego dnia nad bezpieczeństwem kąpiących się osób będzie czuwać 35 ratowników Gdyńskiego Centrum Sportu wyposażonych w nowoczesny i profesjonalny sprzęt. Informacje dotyczące sytuacji na kąpieliskach będzie można uzyskać online, zaglądając na plażowy serwis www.plaze.gdyniasport.pl.

Babie Doły, Śródmieście, Redłowo oraz Orłowo – w tych czterech lokalizacjach będą działać strzeżone kąpieliska w Gdyni. Od piątku 24 ratowników wodnych oraz 4 starszych ratowników wspomaganych przez 4 ratowników medycznych będzie czuwać nad bezpieczeństwem plażowiczów. Codziennie w godz. 9:30–17:30.

Długości oraz lokalizacje gdyńskich kąpielisk:

Kolejny rok z rzędu pracę kąpielisk dodatkowo będzie wspomagać specjalnie powołana do tego Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego Gdyńskiego Centrum Sportu. To trzyosobowy zespół składający się z najbardziej doświadczonych ratowników, który w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia może dotrzeć do poszkodowanego w ciągu kilkunastu minut i udzielić mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zastęp GIRW będzie dysponować szybką łodzią motorową, skuterem ratowniczym z platformą oraz pojazdem ATV z przyczepą do ewakuacji osób poszkodowanych z trudno dostępnych miejsc.

Na skrajnych kąpieliskach – w Orłowie i na Babich Dołach staną małe, szybkie łodzie motorowe. W pierwszej lokalizacji będzie też dodatkowo pojazd ATV z przyczepą do ewakuacji osób poszkodowanych z miejsc, do których dotarcie nie jest łatwe. Kąpielisko Gdynia Śródmieście od tego sezonu będzie wyposażone w nowoczesny skuter ratowniczy z platformą do podejmowania osób poszkodowanych.

– Dzięki naszym ratownikom możemy w pełni cieszyć się wypoczynkiem na gdyńskich kąpieliskach morskich. To zespół świetnych specjalistów, ale przede wszystkim ludzi gotowych nieść pomoc, którzy sprawiają, że na plaży czujemy się komfortowo oraz, co najważniejsze, bezpiecznie. W ich ręce oddajemy sprzęt ratujący ludzkie życie, mając pewność, że potrafią w pełni go wykorzystać – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Pamiętajmy, aby kąpać się wyłącznie tam, gdzie jest bezpiecznie – nieopodal wież ratowniczych na strzeżonych kąpieliskach. Zachęcamy również do ściągnięcia aplikacji „Ratunek” oraz zapisania w telefonie numeru ratunkowego nad wodą: 601-100-100. Gdyńskie kąpieliska zostały zgłoszone do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Sopocie, które koordynuje działaniami ratowniczymi na terenie województwa pomorskiego. Polecamy też codziennie sprawdzać warunki atmosferyczne na gdyńskich plażach. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na stronie www.plaze.gdyniasport.pl.

Przypomnijmy, że przed otwarciem kąpielisk wykonano przegląd dróg ewakuacyjnych, czyli miejsc, z których w razie wypadku można przetransportować osobę poszkodowaną do miejsca przyjazdu karetki. Przegląd taki odbywa się każdego roku przed sezonem letnim oraz w przypadku wystąpienia sytuacji szczególnych, takich jak sztorm lub porywiste wiatry, aby wykluczyć lub potwierdzić, czy droga nie została podmyta przez fale lub nie tarasuje jej przewrócone drzewo.

– W rozpoczynającym się sezonie spodziewamy się wielu plażowiczów. Zespół ratowniczy został odpowiednio przygotowany do tego, co może ich czekać w trakcie służby. Od początku maja w każdy weekend odbywały się spotkania szkoleniowe z kandydatami do pracy, które zakończyliśmy trzema intensywnymi dniami treningowymi bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego. Dodatkowo zespół ratowników z kąpieliska w Śródmieściu przeszedł szkolenie w zakresie kontaktu oraz obsługi osób z niepełnosprawnościami korzystających z amfibii wodnej umożliwiającej kąpiel – zapewnia Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z wózka kąpielowego, który umożliwia transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z morską wodą. Amfibia jest dostępna na plaży w  Śródmieściu, a chęć skorzystania z niej należy zgłosić starszemu ratownikowi w godz. 9:30-10:30 (nr telefonu: 785 174 737). Z kolei specjalne kładki, dzięki którym osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą dotrzeć niemal bezpośrednio nad wodę, znajdują się na plażach w Śródmieściu oraz Orłowie.

Jest to kolejny sezon, w którym ratownicy muszą również pamiętać o zachowaniu ochrony indywidualnej:

– Torby medyczne oraz punkty pierwszej pomocy wyposażone są w środki ochrony indywidualnej, natomiast podczas szkoleń ratownicy uaktualnili wiedzę medyczną o najnowsze wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji 2021 – dodaje Brutel.

Warto jednak pamiętać, że o środki ochrony indywidualnej plażowicze muszą zadbać we własnym zakresie.

W tym roku na plaży w Śródmieściu pojawiły się też ogólnodostępne „Pamelki”, czyli boje ratownicze, z których będzie można skorzystać w razie niebezpieczeństwa. Nie służą one jednak temu, by wyręczyć ratowników. Gdy tylko są oni na swoim stanowiskach, każdą niebezpieczną sytuację należy zgłaszać bezpośrednio do nich. Bojki są zabezpieczeniem na wypadek wystąpienia groźnej sytuacji poza godzinami otwarcia kąpieliska.

– Jest to nowatorskie rozwiązanie na obszarze naszego kraju, ale znane na plażach w innych krajach, skąd też został zapożyczony ten pomysł. Sprzęt ten będzie służyć tym, którzy zauważą tonącą osobę i zdecydują się udzielić jej pomocy, kiedy ratownicy zakończą już pracę – podsumowuje dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Przemysław Dalecki.

Od 1998 roku, od kiedy za organizację kąpielisk odpowiedzialne jest Gdyńskie Centrum Sportu, nie zanotowano żadnych wypadków śmiertelnych. Życzymy wszystkim wypoczywającym, aby ten sezon nie zmienił tych statystyk i przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i kultury.

Prosimy także o niepozostawianie śmieci na plaży. Zachęcamy też do skorzystania z aktywnego wypoczynku na plaży w Śródmieściu.

(hs za: UM Gdyni/foto GCS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%